کادایف

همه چیز درباره ی راه های تشخیص و درمان سرطان سینه

همه چیز درباره ی راه های تشخیص و درمان سرطان سینه

کادایف: سرطان سینه یکی از شایع ترین سرطان ها در میان زنان است و علایم هشداردهنده ای دارد که زنان باید به آن توجه نمایند.به گزارش کادایف به نقل از ایسنا، سرطان پستان عملکرد تقسیم سلولی در سلول های پستان را مختل می کند و سلول های سرطانی پستان در فرد مبتلا بدون کنترل و بیش از اندازه تکثیر می شوند، اغلب سرطان سینه از مجراها (مسیر انتقال شیر) یا لوبول (غده های شیری) پستان شروع می شود، سلول های سرطانی می توانند بوسیله رگ های خونی و مسیرهای لنفاوی به سمت بیرون از پستان حرکت کنند و در بقیه بدن پخش شوند، در این حالت است که می گوییم متاستاز اتفاق افتاده است.
سرطان سینه شایع ترین سرطان زنان در جهان است که تقریباً حدود 25 درصد از کل سرطان های رایج زنان را به خود مختص کرده است. سرطان های شایع در میان زنان به ترتیب عبارتند از پستان، روده بزرگ، ریه و دهانه رحم که مجموعا نزدیک به ۵۰ درصد از تمامی سرطان های زنان را می سازند. البته این آمار در کشورهای غربی بوده و در آن محاسبه سرطان های غیرملانومی پوست لحاظ نشده است، هرچند در شرق این آمار خیلی متفاوت نیست.
نقش ژنتیک و جهش ژنی در بروز سرطان پستان باید توجه کرد که در حدود 5 تا ۱۵ درصد و در بعضی جوامع تا حتی درصدهای بیشتری از سرطان های پستان سریع از نوع ارثی است. البته برای افرادی که در معرض چنین خطر ارثی هستند، با ارجاع به پزشکان متخصص ژنتیک بالینی می توان میزان ریسک را برای فرد و یا نزدیکانش تخمین زد و حتی خطر بروز آنرا با تمهیدات دارویی و یا جراحی کم کرد یا می توان با پیگیری های تخصصی لازم، سرطان را در مراحل ابتدایی شناسایی کرد تا امکان درمان موثر و حتی قطعی بیشتر شود. ژن های دخیل در بروز سرطان های ارثی پستان و همچون دو ژن بسیار معروف یعنی BRCA1 و BRCA2 با فناوریهای جدید به آسانی قابل شناسایی بوده و این امکان در کشور ما نیز خوشبختانه فراهم گشته است.
وجود جهش های بیماری زا در این ژن ها می تواند تا ۷۰ الی ۸۰ درصد با سرطان های پستان در زنان و همین طور درصد بالایی از سرطان تخمدان در آنها همراه باشد. البته این جهش ها با افزایش چشم گیر خطر سرطان پروستات و پستان در مردان نیز هم راه است. در ضمن جهش در این دو ژن، خطر بروز انواع دیگری از سرطان ها همانند روده بزرگ، مری، معده، پانکراس، تیروئید، غدد لنفاوی و... را نیز در هر دو جنس به طرز قابل توجهی می افزاید.
جهش در ژن های دیگر همانند ATM، CHEK2، PTEN، TP53، PALB2، CDH1 نیز با احتمال افزایش سرطان سینه همراه هستند. بطورمثال جهش در ژن PALB2 با حدود ۶۰ درصد بروز سرطان سینه تا سن ۷۰ سالگی در صورت وجود تاریخچه خانوادگی سرطان همراهند و یا ناقلین جهش در ژن PTEN با ۲۵ تا ۸۰ درصد (در برخی مطالعات) با سرطان سینه مواجه می شوند.
در جهش TP53 انواع سرطان های دیگر همانند خون، استخوان و مغز نیز در کنار سرطان سینه (تا حدود ۵۵ درصد در ناقلین تا سن ۷۰ سالگی) در فرد یا بستگانش که ناقل باشند، بیشتر می شود. جهش در ژن CDH1 با حدود ۵۲ درصد ریسک بروز سرطان سینه هم راه است، هرچند سرطان معده در این افراد تا ۸۰ درصد امکان بروز دارد.
بدین سبب در موارد شک به احتمال ارثی بودن سرطان بهترین کار ارجاع بیمار به پزشکان متخصص ژنتیک است که با تخمین ریسک و روش های پیگیری موضوع آشنا می باشند. این پزشکان در بعضی دانشگاه های کشور مستقر هستند.
علل مبتلاشدن به سرطان سینه و راه های تشخیص بطور کلی مهم ترین عوامل موثر بر شیوع سرطان سینه (اکتسابی و حتی ارثی) عبارت است از سبک زندگی، تغذیه، میزان تحرک و ورزش، زمان شروع نخستین عادت ماهیانه، تعداد فرزند، مجموع مدت شیردهی، سابقه عفونت پستان، مصرف داروهای هورمونی، زمینه ارثی و برخی عوامل جزیی دیگر. این عوامل می توانند خطر بروز سرطان را زیاد یا کم کنند. با هوشیاری و آگاهی از علایم شایع سرطان سینه و حساس بودن نسبت به وقوع انواع سرطان در خانواده می توان به شناسایی سریع سرطان سینه کمک کرده و همین طور می توان منجر به افزایش امید به درمان شد. به یاد داشته باشیم سن پایین به هنگام مبتلاشدن (به خصوص زیر ۴۰ سال) یا تعدد وجود سرطان سینه، تخمدان، پروستات و غیره در یک خانواده از عواملی هستند که باید برای ارجاع بیمار به پزشکان متخصص ژنتیک به آنها توجه کرد. مسلما چنین مراجعه به هنگام و درست می تواند سرنوشت بیمار و یا بستگانش را تغییر دهد.
سرطان سینه در بعضی افراد بدون علامت ظاهر می شود و گاهی علائمی دارد که در افراد مختلف متفاوت می باشد. وجود علامت های زیر لزوما به مدلول این نیست که به این بیماری مبتلا شده ایم، اما با دیدن این علایم کلی، می توانیم به این بیماری شک نماییم و به پزشک مراجعه کنیم؛ ایجاد شدن برجستگی یا اجزای توده مانند در پستان یا حفره زیر بغل، تورم قسمتی از پستان یا ضخیم شدن پوست آن، پرتقالی شدن پوست پستان، درد نوک پستان یا کشیده شدن نوک پستان به سمت داخل، قرمز یا پوست پوست شدن نوک پستان، ترشح هر نوع ماده ای غیر از شیر از نوک پستان (مثل خون) و هرگونه تغییر در شکل پستان یا حس درد.
باید توجه کرد که توده هایی که در پستان به وجود می آیند، همه سرطانی نیستند. گاهی این توده ها کیست هایی کوچک پر از مایع هستند و در بیشتر موارد به دلیلهای دیگری غیر از سرطان ایجاد می شوند. به عنوان مثال کیست ها و وضعیت فیبروکیستیک پستان، دو عامل بسیار شایع هستند. وضعیت فیبروکیستیک تغییراتی در پستان به وجود می آورد که ممکنست همراه با درد، سوزش و ایجاد شدن یک توده پستانی باشد.
برای درمان سرطان سینه باید چه کنیم؟ وقتی علایم را در خودمان تشخیص دادیم، باید به پزشک متخصص مراجعه نماییم. اگر پزشک تشخیص دهد که به سرطان سینه مبتلا هستیم، دوره درمان را شروع می کند. انتخاب شیوه درمان بستگی به نوع سرطان و میزان پیش روی آن دارد. هر چه زودتر این بیماری را تشخیص دهیم (در مراحل اولیه) درمان آن آسان تر می شود.
بنابر اعلام سامانه آموزش آنلاین سازمان نظام پزشکی، برای درمان سرطان سینه شیوه های مختلفی وجود دارد از جمله:
- جراحی: یکی از شیوه های درمان سرطان سینه، جراحی برای برداشتن توده سرطانی است.
- شیمی درمانی: در شیمی درمانی، با بهره گیری از داروهای خوراکی و تزریقی می کوشند سلول های سرطانی را بکشند و توده سرطانی را کوچک تر کنند.
- هورمون درمانی: یکی دیگر از شیوه ها این است که نگذاریم هورمون های زنانه که برای سلول ها لازم است، به سلول های سرطانی برسند.
- زیست درمانی یا درمان بیولوژیک: در این شیوه درمانی می کوشند سیستم ایمنی فرد را قوی کنند تا بتواند به سرطان غلبه کند.
- پرتودرمانی: کشتن سلول های سرطانی بوسیله پرتوهایی مثل اشعه ایکس.1401/06/25
23:54:17
5.0 / 5
154
تگهای خبر: آموزش , آنلاین , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
کادایف kadaif

کادایف kadaif