کادایف
در گفت وگو با كادایف تشریح شد

اولویت برگزاری انتخابات ۱۴۰۰ در فضای باز

اولویت برگزاری انتخابات ۱۴۰۰ در فضای باز

به گزارش کادایف سخنگوی وزارت بهداشت جزئیات پروتکلهای بهداشتی و تدابیر اتخاذ شده برای حفظ سلامت عوامل انتخابات و رای دهندگان را شرح داد.دکتر سیما سادات لاری در گفتگو با ایسنا، درباره تدابیر اتخاذ شده برای تأمین سلامت عوامل برگزاری انتخابات، شامل خبرنگاران، عوامل نظارتی و اجرایی و... اظهار داشت: مهم ترین عامل منتقل شدن ویروس کرونا، قطرات ریز تنفسی است که به وسیله عطسه، سرفه و حتی صحبت کردن از فرد بیمار به سایر افراد منتقل می شود. ازاین رو عدم رعایت فاصله گذاری یک و نیم تا دو متری میان افراد می تواند به انتقال ویروس کمک نماید.

وی اضافه کرد: بر مبنای مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا، دستورالعمل هایی با همکاری وزارت کشور، وزارت بهداشت و شورای نگهبان به منظور حفظ سلامت مردم در فرایند برگزاری انتخابات، تدوین و ابلاغ گردیده است.
مسئول نظارت بر رعایت پروتکلهای بهداشتی در انتخابات پیش رو
لاری افزود: باید توجه کرد که ستاد انتخابات کشور با همکاری استانداران و فرمانداران مراکز حوزه های انتخابیه، مسئول نظارت و مراقبت از اجرای ضوابط پروتکلهای بهداشتی را بر عهده دارند. همینطور مسئولیت رعایت دستورالعمل های بهداشتی در انتخابات ریاست جمهوری بر عهده ستاد انتخابات کشور و ستادهای استانی است. مسئولیت رعایت این دستورالعمل ها در انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان بر عهده مسئول اجرایی انتخاباتی هر محل است. نظارت عالی بر اجرای صحیح و کامل پروتکل ها هم بر عهده وزارت بهداشت خواهد بود.
جانمایی صندوق های رای و شعب دریافت رای با نظر بازرسان وزارت بهداشت
سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه جانمایی صندوق های رای و شعب دریافت رای با نظر بازرسان وزارت بهداشت انجام می شود، اظهار داشت: اولویت با برگزاری انتخابات در فضای باز و با رعایت فاصله گذاری، استفاده از ماسک و گندزدایی محیط است. همینطور هرگونه پذیرایی و توزیع اقلام تبلیغاتی توسط کاندیداهای انتخابات و هواداران آنها ممنوع می باشد.
بررسی سلامت عوامل انتخابات از راه سامانه ماسک
لاری با اشاره به اینکه از تجمع رای دهندگان در روز رای گیری در صف ها و پای صندوق رای بدون رعایت فاصله گذاری حداقل ۲ متری باید جلوگیری شود، اظهار نمود: سلامت کلیه خبرنگاران، عوامل نظارتی و اجرایی و سایر افراد دخیل در فرایند انتخابات در طول مدت آغاز تا آخر انتخابات، از نظر بیماری کووید ۱۹ با استفاده از کد ملی آنها در سامانه ماسک بررسی می شود.
راه اندازی کارناوال های انتخاباتی و دریافت اثرانگشت؛ ممنوع
وی با تکیه بر این که برگزاری مراسم استقبال از نامزدها، راه اندازی کارناوال ها، میتینگ های تبلیغاتی و هرگونه تجمع در فضای سربسته مطلقا ممنوع می باشد، اظهار داشت: همینطور دریافت اثر انگشت در فرآیندهای مختلف انتخابات بخصوص در روز رای گیری ممنوع می باشد.

لاری با اشاره به اینکه بازرسی و نظارت بر گندزدایی دفاتر نظارت، شعب دریافت رای و سایر اماکن در رابطه با فرایند انتخابات توسط بازرسان وزارت بهداشت انجام می شود، اظهار داشت: همینطور حفظ تهویه و تأمین هوای تازه در فضاهای سربسته الزامی است. در عین حال استفاده از ماسک به صورت مستمر توسط رای دهندگان، خبرنگاران، مسؤلان اجرایی، نظارتی و حفاظتی در محل های برگزاری انتخابات الزامی است. همینطور کنترل ورودی و خروجی به منظور پیشگیری از تجمع رای دهندگان باید به صورتی صورت گیرد که فاصله حداقل ۲ متری در ترددها هم رعایت شود.

وی تصریح کرد: در صورت عدم توجه کاندیداهای انتخابات یا عوامل شعب به دستورالعمل های بهداشتی، استانداران و فرمانداران در مرحله اول باید تذکر کتبی به مسؤلان و نامزدها بدهند و در مرحله دوم و در صورت تکرار تخلف، ممنوعیت و قطع عرضه هرگونه خدمات به نامزدها اعلام گردد. تشخیص تخلف از جانب نامزدها بر عهده قاضی است.

لاری اظهار داشت: به هر حال در این حوزه پروتکلهای بهداشتی لازم تدوین و ابلاغ گردیده و با همکاری وزارت کشور و سایر ارکان برگزاری انتخابات، امیدواریم به صورت کامل رعایت شود.

منبع:

1400/03/19
10:28:06
5.0 / 5
250
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , خدمات , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
کادایف kadaif

کادایف kadaif