کادایف
یافته محققان كانادایی؛

نوزادانی که شیر مادر می خورند فشارخون سالم تری دارند

نوزادانی که شیر مادر می خورند فشارخون سالم تری دارند

کادایف: مطالعات نشان می دهد کودکانی که حتی چند روز با شیر مادر تغذیه شده باشند فشار خون پایین تری دارند.به گزارش کادایف به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، بگفته پژوهشگران، فشار خون پایین در اوایل عمر منجر به سلامت قلب و رگ های خونی در بزرگسالی می شود.
دکتر «کوزتا میلیکو»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه مک مستر انتاریو کانادا، در این زمینه می گوید: «نوزادانی که حتی مقدار نسبتاً کمی از نخستین شیر سینه مادر خودرا که به آن آغوز نیز می گویند دریافت نمودند، در ۳ سالگی فشار خون پایین تری داشتند، صرف نظر از این که چه مدت از شیر مادر تغذیه کرده یا چه غذاهای مکمل دیگری دریافت کرده بودند.»
آغوز که در شیر مادر وجود دارد اما در شیر خشک نیست، دارای خاصیت های ایمنی، رشد و ترمیم بافت بوده که به نفع کودک است.
تحقیقات دیگر ارتباط شیردهی با خطر ابتلاء به بیماری قلبی در بزرگسالی را نشان داده است، اما این که برای به دست آوردن این مزیت چه مقدار شیردهی لازم بود، مشخص نبود.
در این مطالعه، پژوهشگران داده های مربوط به حدود ۲۴۰۰ کودک متولدشده بین ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۲ را بررسی کردند.
در میان کودکان تغذیه شده با شیرمادر، ۷۸٪ به مدت شش ماه یا بیشتر و ۶۲٪ به مدت حداقل سه ماه با شیر مادر تغذیه شدند. شیردهی انحصاری با شیر مادر به مفهوم عدم مصرف شیرخشک، غذاهای جامد یا مایعات دیگر است.
در سن ۳ سالگی، بچه هایی که هیچ گاه از شیر مادر تغذیه نکرده بودند فشار خون بالاتری نسبت به کسانی داشتند که با شیر مادر، بدون در نظرگرفتن مدت آن، تغذیه شده بودند.


منبع:

1400/05/15
13:54:48
5.0 / 5
161
تگهای خبر: بیماری , سلامت , شیر , غذا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
کادایف kadaif

کادایف kadaif