کادایف
در گزارش كادایف تشریح شد؛

شیوع ۴۲ درصدی فشار خون بالا در بزرگسالان ایران

شیوع ۴۲ درصدی فشار خون بالا در بزرگسالان ایران

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان شیوع ۴۲ درصدی فشار خون بالا در بزرگسالان کشور اظهار داشت: نیمی از مبتلایان به این بیماری نسبت به تاثیرات آن در بروز بیماری های قلبی و عروقی آگاه نیستند.رضا ملک زاده، مجری مطالعه جلوگیری از بیماری های قلبی عروقی در ایران در گفتگو با خبرنگار مهر، در مورد افزایش فشار خون در بزرگسالان و عدم آگاهی مبتلایان به این بیماری اظهار داشت: فشار خون بالا، یکی از مهم ترین عوامل خطر بروز بیماری های قلبی عروقی، سکته های قلبی و مغزی و نارسایی مزمن کلیوی و همینطور از عوامل اصلی مرگ های زودرس است و سهم قابل توجهی از بار بیماری ها را به خود مختص کرده است.
مجری مطالعه جلوگیری از بیماری های قلبی_ عروقی در ایران اضافه کرد: با استناد به مطالعه بررسی روند فشار خون بالا در جهان که با مشارکت شمار زیادی از محققان کشورهای مختلف همچون ۸۵ محقق ایرانی و بر مبنای داده های در رابطه با عوامل خطر بیماری های قلبی عروقی ۱۱۷۳ مطالعه در ۱۸۵ کشور جهان با ۱۰۴ میلیون شرکت کننده ۳۰ تا ۷۹ سال مبتلا به فشار خون بالا انجام شده است و متأسفانه ۱.۲ میلیارد نفر در جهان به بیماری فشار خون بالا مبتلا هستند و سالانه ۱۰ میلیون مرگ و ۲۰۰ میلیون مورد ناتوانی ناشی از بیماری فشار خون بالا در بزرگسالان رخ می دهد.
وی با اشاره به اینکه شمار مبتلایان فشار خون بالا در جهان طی سه دهه گذشته بیشتر از دو برابر شده است بیان نمود: میزان شیوع فشار خون بالا در بزرگسالان ایران (افراد بالای ۵۰ سال) به ۴۲ درصد رسیده که شیوع آن در میان زنان بزرگسال ایرانی ۴۷ درصد و در میان مردان بزرگسال ۳۸ درصد است.
ملک زاده، ضمن اشاره به میزان شیوع فشار خون بالا در زنان بزرگسالان ۳۰ تا ۷۹ سال جهان تا ۳۱ درصد و در مردان تا ۳۴ درصد اظهار داشت: روند شیوع فشار خون بالا در کشورهای پردرآمد جهان رو به کاهش و در کشورهای کم درآمد رو به افزایش است.
مجری مطالعه جلوگیری از بیماری های قلبی_ عروقی اظهار نمود: با وجود افزایش مداوم شمار مبتلایان به فشار خون بالا در جهان به علت تشدید عوامل خطر، عدم درمان و کنترل بیماری، رشد جمعیت و پیر شدن جمعیت اما، روند درمان و کنترل فشار خون در اقتصادهای نوظهور و برخی کشورها همچون ایران، رو به بهبود بوده است.
استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به اینکه نیمی از جمعیت ایران با رسیدن به سن ۵۵ سالگی مبتلا به فشار خون بالا اضافه کرد: بیشترین میزان شیوع فشار خون بالا در میان گروه های مختلف سنی ایران را به ترتیب در ارتباط با افراد ۶۰ سال و بالاتر (۶۲ درصد)، ۵۰ تا ۵۹ سال (۵۰ درصد) و ۴۰ تا ۴۹ سال (۳۲ درصد) است همینطور شیوع فشار خون بالا در افراد دارای اضافه وزن و چاقی، مبتلایان به بیماری های قلبی عروقی، مبتلایان دیابت، افراد دارای سابقه مصرف سیگار، افراد بی سواد یا کم سواد، دارای وضعیت اقتصادی ضعیف و جمعیت روستایی در مقایسه با جمعیت شهری بیشتر است.
بی خبری نیمی از مبتلایان فشار خون بالا از ابتلای به بیماری
وی ضمن اشاره به این که فشار خون بالا، بعنوان یک بیماری قلبی عروقی و همینطور عامل خطر سکته های قلبی و مغزی، کاملاً قابل پیشگیری و کنترل است، نخستین گام برای درمان و کنترل بیماری فشار خون بالا را آگاهی افراد از ابتلاء به بیماری دانست و اظهار داشت: متأسفانه تنها ۴۷ درصد مبتلایان فشارخون بالا از بیماری خود با خبر هستند.
ملک زاده اضافه کرد: در بررسی بر روی دیگر کشورها هم تقریباً همین نتایج حاصل شده است و ۴۱ درصد زنان و ۵۱ درصد مردان از ابتلای خود به فشار خون بالا بی خبرند؛ در ایران اما میزان آگاهی زنان، افراد مسن، افراد چاق یا دارای اضافه وزن و دارای سابقه مصرف سیگار از ابتلای به فشار خون بالا، بیشتر است.
فقط ۳۲ درصد افراد تحت درمان، موفق به کنترل فشار خون می شوند
استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: شیوع ۴۲ درصدی فشار خون بالا در میان زنان و مردان بزرگسال ایرانی در حالی است که تنها ۳۸ درصد مبتلایان آگاه از ابتلاء به فشار خون بالا، تحت درمان قرار گرفته اند و در میان افراد تحت درمان این بیماری هم، تنها ۳۲ درصد موفق به کنترل فشار خون بالا شده اند.
وی خاطرنشان کرد: آمارهای مطالعه جدید جهانی هم نشان داده است باوجود دسترسی ارزان و آسان به داروهای فشار خون، تنها ۵۰ درصد زنان و کمتر از ۴۰ درصد مردان مبتلا به فشار خون بالا تحت درمان قرار دارند و ۲۴ درصد زنان و ۱۹ درصد مردان مبتلا به فشار خون بالای تحت درمان، موفق به کنترل فشار خون در سال ۲۰۱۹ شده اند.
مجری مطالعه جلوگیری از بیماری های قلبی عروقی و سکته های قلبی و مغزی در ایران، به شیوع فشار خون بالا در کودکان و نوجوانان ایرانی اشاره نمود و اظهار داشت: میزان شیوع فشار خون بالا در جمعیت کودکان و نوجوان دختر و پسر ۶ تا ۱۲ سال ایرانی، حدود ۹ درصد و میزان شیوع «پیش فشار خون بالا» حدود ۸ درصد است.
وی ضمن اشاره به افزایش سهم فشار خون بالا در مرگ های قلبی عروقی از ۳ درصد به ۱۰ درصد طی سه دهه گذشته اظهار داشت: فشار خون بالا، طی سی سال گذشته، به شکل پایدار، جزو سه علت اصلی مرگ های قلبی عروقی در ایران است؛ به این آمار تأسف بار، باید سال های از دست رفته عمر ایرانیان به علت ناتوانی ناشی بیماری فشار خون بالا را هم افزود.
استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار نمود: همچون عوامل ابتلای فرد به بیماری فشار خون بالا را سن بالای ۵۵ سال، پرخوری، بی تحرکی یا کم تحرکی، اضافه وزن و چاقی، چربی خون بالا، مصرف بالای نمک، مصرف الکل، رژیم غذایی نامناسب، منطقه محل سکونت، سبک زندگی، آلودگی هوا، استرس و فشارهای ناشی از آن، ژنتیک و برخی عوامل مؤثر در فرآیند رشد جنین و دوران کودکی مؤثر دانست.
شیوع ۶۰ درصدی فشار خون بالا در افراد چاق
وی ضمن اشاره به رابطه خطی شیوع فشار خون بالا با چاقی و اضافه وزن اظهار داشت: بر مبنای مطالعات جهانی شیوع فشار خون بالا در جمعیت چاق جهان بیشتر از ۶۰ درصد است و این درحالی ست که افراد چاق مبتلا به فشار خون بالا بیشتر از سایرین به بیماری های قلبی عروقی و مرگ های زودرس ناشی از این بیماری ها گرفتار شده و «مقاومت در مقابل درمان دارویی فشار خون بالا» در افراد چاق بیشتر است. همینطور در بیماری کووید -۱۹ نیز، چاقی عامل خطر تشدید بیماری یا مرگ به حساب می آید.
وی به شیوع فشار خون بالا با چاقی در ایران اشاره نمود و اضافه کرد: شیوع فشار خون بالا در میان افراد با شاخص توده بدنی طبیعی، ۳۳ درصد، در افراد دارای اضافه وزن ۴۵ درصد و در افراد مبتلا به چاقی ۵۶ درصد و حاکی از ارتباط بسیار زیاد چاقی و اضافه وزن با ابتلاء به فشار خون بالاست.
ملک زاده، همینطور نسبت به روند فزاینده پرخوری، چاقی و کم تحرکی در ایران و تاثیر بالای آن در افزایش شیوع فشار خون بالا اخطار داد و اظهار داشت: ۷۰ درصد ایرانیان مبتلا به چاقی یا اضافه وزن
(۲۳ درصد چاق و ۴۷ درصد دارای اضافه وزن) هستند و چاقی و اضافه وزن در روستاهای ایران از شهرها پیشی گرفته است. همینطور از سال ۱۳۵۹ تا کنون، شمار افراد چاق در ایران ۵.۵ برابر و تعداد افراد دارای اضافه وزن، ۳.۵ شده است.
استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار نمود: مصرف زیاد نمک هم یکی از شایع ترین و مهم ترین علل شیوع فشار خون بالا در افراد جوامع است و خطر مصرف نمک زیاد تا بدانجاست که حتی می تواند مستقل از فشار خون بالا، بر سلامت قلب و عروق تاثیر نامطلوب بگذارد.
به گفته این استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران؛ مصرف روزانه نمک در ایران ۱۱ گرم و بیشتر از دو برابر میانگین جهانی (۵ گرم) است. مصرف نمک تنها ۱۲ درصد ایرانیان در محدوده سالم قرار دارد. همینطور مصرف نمک در میان زنان ایرانی حدود سه برابر مردان است.
ملک زاده تصریح کرد: میانگین مصرف روزانه نمک در میان کودکان و نوجوانان ۶ تا ۱۲ سال ایرانی هم بالا و حدود ۱۰ گرم (۱۱ گرم در روستا و ۱۰ گرم در شهرها) است.
کاهش ۲۵ درصدی مرگ های ناشی از سکته های قلبی و مغزی در ایران در صورت کنترل فشار خون
به گفته مجری مطالعه جلوگیری از بیماری های قلبی عروقی و سکته های قلبی و مغزی در ایران، رهایی از «افزایش بار فشار خون بالا در ایران» نیازمند دو گام ساده و عملی است: همه بیماران، به هر علتی که به مطب ها رجوع می کنند، از پزشک خود بخواهند که فشار خونشان را کنترل کند و متقابلاً، همه پزشکان هم خویش را ملزم بدانند فشار خون تمام بیماران را فارغ از هر علتی که مراجعه نموده اند، اندازه گیری کنند تا این عامل خطر بیماری های مرگبار در کشور ما تا حدود زیادی کنترل شود.
وی اظهار داشت: در صورت برداشته شدن این دو گام اساسی و کنترل فشار خون همه بیماران، شاهد کاهش ۲۵ درصدی مرگ های ناشی از سکته های قلبی و مغزی در ایران خواهیم بود!
استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران، فشار خون را یک بیماری خاموش و بی علامت و بنابراین خطرناک و گاه مرگبار توصیف کرد و اظهار داشت: بی حالی و خستگی عمومی و هم سردرد، دو نشانه شایع و مهم خطر فشار خون بالا است.
اندازه گیری فشار خون، از چه سنی و در چه فواصلی ضروری است؟
استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: همه افراد باید از سن ۳۵ سالگی فشار خون خویش را اندازه گیری کنند. اندازه گیری فشار خون باید هر ماه یا دست کم هر دو - سه ماه صورت گیرد و در این بین، افراد مشکوک به فشار خون بالا در نخستین فرصت به پزشک مراجعه نموده و تحت درمان قرار گیرند.
مجری مطالعه جلوگیری از بیماری های قلبی عروقی و سکته های قلبی و مغزی در ایران با بیان این که بر مبنای گایدلاین جدید جهانی، فشار خون طبیعی، ۱۲ روی ۸ است و فشار خون بالاتر از این میزان، غیرطبیعی است تصریح کرد: تعریف جدید فشار خون در گایدلاین جهانی، اهداف مهمی را برای پیشگیری اولیه و ثانویه فشار خون بالا همچون مرگ و ناتوانی زودرس ناشی از بیماری های قلبی_ عروقی و سکته های قلبی و مغزی مدنظر قرار داده که بسیار مناسب می باشد پزشکان با گایدلاین جدید، فشار خون بالا را کنترل کنند.
درمان دارویی فشار خون بالا
به گفته وی در افراد دارای سابقه بیماری های قلبی عروقی و فشار خون ۱۳۰ میلی متر جیوه، درمان دارویی پیشگیرانه لازم است و در افراد فاقد سابقه بیماری های قلبی عروقی، اما دارای خطر ۱۰ درصدی بروز این بیماری ها تا ۱۰ سال آینده که فشار خون سیستولیک معادل یا بالاتر از ۱۳۰ میلی متر جیوه دارند، درمان دارویی بعنوان پیشگیری اولیه سفارش می شود.
استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران، درباره علت کنترل نشدن یا درمان ناقص فشار خون بالا در شمار زیادی از افراد حتی آگاه از ابتلاء به بیماری خاطرنشان کرد: یکی از اشکالات موجود در درمان فشار خون، انجام ندادن اقدام لازم برای درمان، علیرغم آگاهی از ابتلاست. مشکل دیگر، نقص در روند درمان است؛ به صورتی که داروها به درستی و کامل مصرف نمی شوند. بعنوان مثال، هر دارویی که ۸ ساعت در خون فرد باقی می ماند، امکان دارد بنا به تشخیص پزشک معالج احتیاج به دو بار مصرف در روز داشته باشد اما بیمار این دستور را رعایت نکرده باشد.
ملک زاده بیان نمود: احتمال ابتلاء به فشار خون بالا با افزایش سن، بیشتر می شود و بنابراین امکان دارد افراد مبتلا در سنین بالا احتیاج به قرص های بیشتری داشته باشند یا قرص های خویش را با دستور پزشک، برای کنترل بهتر فشار خون تغییر دهند. اما آنچه بسیار مهم می باشد تکمیل روند درمان و اطمینان از تحت کنترل بودن فشار خون است.
وی «درمان کامل» فشار خون را به اندازه شروع درمان و کنترل آن، ضروری دانست و اضافه کرد: عدم درمان کامل فشار خون در جمعیت بالایی از افراد آگاه از ابتلاء، در حالیست که الان داروهای درمان فشار خون باکیفیت بسیار مناسب و ارزان در کشور تولید می شوند و در دسترس هستند؛ بخصوص آنکه هم اکنون، داروهای ترکیبی فشار خون که حاوی دو نوع دارو در دوزهای مختلف هستند هم در کشور ساخته شده و زیر پوشش بیمه قرار دارند که اگر به درستی مصرف شوند می توانند به سادگی فشار خون را کنترل کرده و از سکته های قلبی و مغزی پیشگیری کنند.

1400/06/12
14:02:19
5.0 / 5
93
تگهای خبر: بیماری , بیمه , پزشك , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
کادایف kadaif

کادایف kadaif