کادایف
در گفت وگو با كادایف اعلام شد

علت توقف اقدامات برای واردات فایزر

علت توقف اقدامات برای واردات فایزر

به گزارش کادایف عضو کمیته ملی واکسن کرونا ضمن تشریح آخرین اخبار از تولید واکسن های ایرانی کرونا، توضیحاتی درباره چرایی عدم واردات واکسن فایزر (که قرار بود برای خرید آن از منابعی از غیر از آمریکا و انگلستان اقدام شود)، ارائه نمود.


دکتر مصطفی قانعی در گفتگو با ایسنا، درباره آخرین اخبار از واکسن های ایرانی کرونا، اظهار نمود: نسبت به وضعیت قبلی که داشتیم واکسن های کووایران برکت و پاستوکووک در فاز سوم قرار دارند و واکسن های اسپایکوژن، کووپارس و فخرا هم در مراحل پایانی فاز سوم قرار دارند. واکسن نورا در شرف ورود به فاز سوم و واکسن اسوه هم در حال ورود به فاز اول مطالعات بالینی است.
آخرین وضعیت واکسن MRNA ایرانیوی با اشاره به اینکه طرح های هفت شرکت هم در مرحله پیش بالینی است، بیان نمود: واکسن MRNA شرکت رناپ هم پرونده اش را تحویل داده است اما ایراداتی از آن گرفتند که درحال رفع آنها است تا مجوزهای لازم را دریافت کند.
وی درباره تولید انبوه دو واکسن کووایران برکت و پاستوکووک، تصریح کرد: هرکسی بتواند در کشور واکسن تولید نماید رضایت بخش است اما جزئیات تولید هر شرکت را از مسئولین مربوطه باید پرسید. در مورد واکسن پاستوکووک باید به تدریج تجهیزات تولید آن داخل ایران نصب شود و تولید صنعتی آن در کشور آغاز شود تا بتواند به میزان وسیعی تولید نماید و توزیع شود. هنوز در حال واردات این واکسن از کوبا هستیم؛ ولی طبیعتا کوبا هم محدودیت هایی در تولید دارد. امیدواریم تولید ایران بزودی شکل بگیرد تا در حجم بالا بتوانیم این واکسن را تأمین نماییم.
اما و اگرهای واکسیناسیون سنین کمتر از ۱۲ سال ضد کروناقانعی درباره واکسیناسیون افراد زیر ۱۸ سال هم بیان نمود: در بعضی منابع علمی عنوان می شود افراد بالای ۱۴ سال را با بزرگسالان یکسان در نظر بگیریم، اما واکسیناسیون کمتر از ۱۲ سال حالا مبحث قابل بحث در دنیا است و باید نتایج دنیا در این حوزه را هم مطالعه نماییم. از طرفی باید از واکسن داخلی نورا هم حمایت نماییم تا بتواند تحقیقات خود بر این گروه سنی را انجام دهد. نحوه واکسیناسیون افراد زیر ۱۲ سال بر مبنای پروتکلهای بهداشتی وزارت بهداشت اعلام خواهد شد.
اهمیت واکسیناسیون سنین زیر ۱۸ سالوی در ادامه با تکیه بر اهمیت واکسیناسیون افراد زیر ۱۸ سال، بیان نمود: اگر اطفال به کرونا مبتلا شوند معمولاً بدون علامت است و بیشتر نگرانی ما هم همواره بزرگسالان بودند. درمورد واکسیناسیون هم چون واکسن ضعیف شده یا کشته شده ویروس می باشد، خطری آنها را تهدید نمی کند و ایمنی خوبی برایشان بوجود می آورد. در واقع در مورد سایر واکسن ها هم که در سنین کودکی تزریق می شود، واکسن اثربخشی بالایی دارد، هرچه سن افزایش پیدا کند نتایج نشان داده است که شش ماه بعد باردیگر ایمنی واکسن کاسته می شود و بنایراین این تصور باید در مردم شکل گیرد که واکسن عموما مخصوص کودکان است و کودکان بهترین پاسخ را به آن می دهند و اگر در جایی از دنیا این نتایج درخشان باشد باید از آن بهره برد.
علت توقف اقدامات برای واردات فایزراو درمورد ورادات واکسن فایزر هم اظهار داشت: مطلب این بود که طرح مطالعاتی تزریق واکسن فایزر بر خانم های آبستن متوقف شد؛ چونکه داوطلبین پروژه را رها کردند و بر همین مبنا هم چون فایزر نتایجی بر خانم های آبستن نداشت و منتشر نکرد، این واکسن برای این امر وارد نشد. باید واکسنی را برای خانم های آبستن تزریق نماییم که قبلا امتحانش را پس داده باشد. برای کادر درمان هم واکسن های گوناگونی در نظر گرفته می شود و شاید این که تزریق دوز سوم کادر درمان را تا رسیدن فایزر (که پیش از این اعلام شده بود برای خرید آن از منابعی غیر از آمریکا و انگلستان اقدام میشود) متوقف نماییم، صحبت درستی نباشد، اگر شش ماه از تزریق دوز دوم گذشته باشد باید واکسیناسیون یادآور صورت گیرد.
واردات واکسن "جانسون و جانسون" در برنامه قرار داردوی درباره واکسن "جانسون و جانسون"، اظهار داشت: ورادات آن هم در برنامه قرار دارد اما میزان واردات و زمان آنرا سازمان غذا و دارو اعلام می کند ولی منعی برای وارداتش نبود.
قانعی در پاسخ به این سؤال که آیا ایران برنامه ای برای مبادرت به دریافت مجوز سازمان جهانی بهداشت برای واکسن هایش را دارد یا خیر؟، اظهار داشت: هنوز نتایج واکسن هایی که تولید کردیم منتشر نشده است. اگر نتایج منتشر شود این یک گام است که بتوانیم پرونده برای سازمان بهداشت جهانی ارسال نماییم.1400/07/11
10:03:41
5.0 / 5
206
تگهای خبر: بهداشت , تولید , دارو , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
کادایف kadaif

کادایف kadaif