کادایف
به بهانه هفته ملی كودك؛

سفارش های کاربردی برای تقویت سلامت و تکامل کودکان

سفارش های کاربردی برای تقویت سلامت و تکامل کودکان

به گزارش کادایف خوزستان مدیرگروه سلامت نوزادان و کودکان معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با اشاره به چگونگی تقویت سلامت و تکامل کودکان، اظهار داشت: یک کودک دو ساله لذت زیادی از بازی های کثیف می برد و چیزهای زیادی از مخلوط کردن، ریختن، هم زدن و شکل دادن گِل و خاک یاد می گیرد بدین سبب والدین نگران کثیف کردن لباسش نباشند و به او اجازه بدهند این بازی ها را انجام دهد.دکتر مژگان فطورچی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره هفته برگزاری ملی کودک درباب روند رشد و تکامل کودکان زیر پنج سال، اظهار نمود: والدین باید نیازهای کودک را در هر مرحله از زندگی بدانند تا بتوانند او را به بهترین شکل پرورش دهند تا بدن و ذهنی نیرومند داشته باشد. کودکی که به دنیا می آید معجزه ای است در دستان والدین بدین سبب سلامت این کودک به مراقبت و توجه والدین پیش از تولد و در سالهای اولیه تولد بستگی دارد.

وی اضافه کرد: بعد از تولد و ترخیص نوزاد از بیمارستان، در سن سه تا پنج روزگی باید نخستین ویزیت برای ارزیابی سلامت نوزاد توسط پزشک در مراکز بهداشتی و درمانی صورت گیرد. از این سن باید نوزاد روزانه ۴۰۰ واحد مکمل ویتامین D و ۱۵۰۰ واحد ویتامین A دریافت کند.

فطورچی با اعلان اینکه باید نوزاد را در آغوش گرفت و به چشمانش نگاه کرد، اظهار داشت: باید با نوزاد صحبت کرد و برای این کار، زمان تغذیه با شیر مادر فرصت خوبی است. او صورت مادر را می بیند و صدایش را می شنود. والدین باید با نوزاد تماس پوست با پوست نیز داشته باشند و با ملایمت سر او را لمس کنند.

وی با تاکید بر لزوم فراهم کردن آرامش نوزاد، اضافه کرد: هنگام گریه کردن باید نوزاد را بغل کرد و به حرکات و صدای او پاسخ داد.

مدیرگروه سلامت نوزادان و کودکان معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز اظهار داشت: کودک در سن شش تا هفت ماهگی تلاش می کند دستش را به اشیایی که در دسترس قرار دارند برساند؛ او مدلول کلمه "نه" را درک نمی کند بدین سبب بجای استفاده از این کلمه، باید خانه برای او امن و عاری از هر گونه شرایط خطرناک شود.

وی بیان کرد: باید به نوزاد کمک کرد در یک محیط امن، سینه خیز از یک جا بجای دیگر برود؛ این کار کمک می نماید که در او حس اعتماد به نفس و قدرت که برای راه رفتن به آن نیاز دارد، ایجاد شود.

فطورچی با اعلان اینکه کودکان تا اختتام دو سالگی باید قطره آهن را بطور روزانه به میزان ۱۵ قطره دریافت نمایند، عنوان کرد: اگر کودک با شیر مادر تغذیه می شود باید به این روند تا دو سالگی او ادامه یابد.

وی اضافه کرد: اگر کودک با شیر بطری تغدیه می شود باید از استفاده از شیر غنی شده با آهن اطمینان پیدا کرد. هنگام تغذیه با بطری حتما باید کودک در آغوش گرفته شود تا او و مادر یکدیگر را ببینند.

مدیرگروه سلامت نوزادان و کودکان معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز اشاره کرد: هنگام تغذیه کودک، هیچ وقت بطری شیر به چیزی تکیه داده نشود برای اینکه این کار ممکنست سبب خفگی کودک شود.

وی با اعلان اینکه کودک در سن ۱۲ ماهگی به سه تا چهار وعده غذای اصلی و یک تا دو میان وعده نیاز دارد، بیان کرد: بر خلاف سال اول زندگی، در کودکان یک تا دو ساله بهتر است تغذیه با شیر مادر نیم تا یک ساعت پس از صرف غذای کودک صورت گیرد.

فطورچی افزود: باید اجازه داده شود کودک تصمیم بگیرد چه چیزی و چه میزان بخورد و هر گاه از خوردن دست کشید دیگر به او غذا داده نشود. حین غذا خوردن نیز والدین باید کنار کودک بنشینند؛ این کار به رشد اجتماعی، احساسی و حرکتی کودک کمک خواهدنمود.

وی بیان کرد: از دادن غذاهای کوچک و سفت مانند آجیل، ذرت بو داده، دانه های انگور یا انار و سبزی های خام که می توانند سبب خفگی کودک شوند، پرهیز شود.

مدیرگروه سلامت نوزادان و کودکان معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با اعلان اینکه باید امنیت کودک هنگام استفاده از وسایل نقلیه تامین گردد، عنوان کرد: بی خطرترین روش سوار شدن کودک در خودرو، روی صندلی مخصوص کودک است. سفارش می شود تا سن دو سالگی از این نوع صندلی استفاده گردد.

وی اظهار داشت: هیچ گاه کودک در حمام یا نزدیک آب تنها رها نشود. والدین کنار آب در فاصله ای قرار بگیرند که بتوانند با دست او را لمس کنند. باید توجه گردد کودکان حتی در آب با ارتفاع ۳ سانتی متر غرق می شوند یا گرفتار خفگی می شوند.

فطورچی با اعلان اینکه کودک در سن ۱۲ ماهگی باید واکسن MMR سرخک – سرخجه - اوریون را دریافت کند، بیان کرد: کودک در این سن می تواند از عبارت های دو کلمه ای استفاده نماید. همین طور قادر به انجام دستورهای ساده است و می تواند استوار یا مستقل راه برود و می تواند کارها یا کلمات را نیز تقلید کند.

وی اضافه کرد: در صورتیکه کودک نتواند هر یک از این موارد را انجام دهد باید پرسشنامه های ASQ از مراکز بهداشت / خانه های بهداشت دریافت و سپس موارد مربوط بررسی شوند.

مدیرگروه سلامت نوزادان و کودکان معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز عنوان کرد: در سن ۱۲ ماهگی باید به کودکان آواز، داستان و بازی یاد داده شود و با وی در مورد تصاویر کتاب ها صحبت کرد. همین طور باید تلاش کودکان در یادگیری مهارت های جدید تحسین شود.

وی بیان کرد: یک کودک دو ساله لذت زیادی از بازی های کثیف می برد و چیزهای زیادی از مخلوط کردن، ریختن، هم زدن و شکل دادن گِل و خاک یاد می گیرد بدین سبب والدین نگران کثیف کردن لباسش نباشند و به او اجازه بدهند این بازی ها را انجام دهد.

فطورچی درباب چگونگی از شیر گرفتن کودک، اظهار داشت: بهترین روش از شیر گرفتن کودک در این سن، روش تدریجی است که باید همراه با عشق و علاقه و در چند ماه اتفاق بیفتد. می توان به تدریج یک تا دو وعده شیر پاستوریزه را جایگزین شیر مادر کرد و با فنجان به شیرخوار داد.

وی اشاره کرد: کودک در سه سالگی درحال یاد گرفتن استقلال است و یاد می گیرد که دکمه یا زیپ لباسش را باز و بسته کند و کفش هایش را بپوشد. همین طور قادر می باشد یک توپ بزرگ را پرتاب کند یا به زمین بزند اما قادر به گرفتن آن نیست.

مدیرگروه سلامت نوزادان و کودکان معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز اضافه کرد: کودک در این سن روزانه حداقل ۸۰۰ میلی گرم کلسیم و ۴۰۰ واحد ویتامین D نیاز دارد؛ شیر یک منبع غنی از این ویتامین است.

وی با تاکید بر لزوم فراهم کردن محیط ایمن برای بازی کودک، اظهار داشت: در این سن، کودک کوچک تر از آنست که به تنهایی از خیابان رد شود بدین سبب هیچ گاه کودک در خانه، اتومبیل و حیاط تنها رها نشود. همین طور باید تمامی داروها و مواد شوینده دور از دسترس کودک قرار بگیرد.

فطورچی با اعلان اینکه باید کودک را به انجام کارهای فیزیکی مانند دویدن تشویق کرد، اضافه کرد: تماشای تلویزیون و انجام بازی های کامپیوتری باید روزانه حداکثر به یک تا دو ساعت محدود شود.

وی اظهار داشت: باید به کودکان آموزش داده شود که چگونه دندان های شان را مسواک بزنند و از یک مسواک نرم استفاده کنند. هر شش ماه یک دفعه نیز باید برای کودک وارنیش فلوراید صورت گیرد.

مدیرگروه سلامت نوزادان و کودکان معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز بیان کرد: همه کودکان نیز باید در سن سه سالگی از نظر فشار خون توسط پزشک معاینه و غربالگری شوند.

منبع:

1400/07/19
11:04:02
5.0 / 5
101
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , پزشك , پوست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
کادایف kadaif

کادایف kadaif