کادایف
محققان هلندی پی بردند؛

رژیم غذایی فستینگ برای افراد دیابتی مفید می باشد

رژیم غذایی فستینگ برای افراد دیابتی مفید می باشد

به گزارش کادایف به گزارش کادایف، یک مطالعه جدید نشان داده است رژیم غذایی فستینگ (شبه روزه داری) امکان دارد به افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ کمک نماید سطح قند خون خویش را بهتر کنترل کنند.به گزارش کادایف به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، به قول محققان، افراد مبتلا به دیابت که غذا خوردن خویش را به یک بازه ۱۰ ساعته روزانه محدود می کردند، سطح قند خونشان در محدوده طبیعی بود.
محققان دریافتند که این بیماران همینطور سطح قند خون ۲۴ ساعته پایین تری را تجربه کردند و به صورت مداوم قند ناشتا صبحگاهی شان زمانی که در یک الگوی غذایی محدود شرکت کردند، کاهش پیدا کرد.
«شارلوت آندریسن»، محقق ارشد از دانشگاه ماستریخت در هلند، می گوید: «تغذیه محدود به زمان امکان دارد یک رویکرد مؤثر برای بهبود سلامت متابولیک در بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع ۲ باشد، اما مطالعات بیشتری برای تأیید این یافته مورد نیاز است.»
برای این مطالعه، از ۱۴ بزرگسال مبتلا به دیابت نوع ۲ خواسته شد که مصرف غذای خویش را به یک بازه ۱۰ ساعته در روز محدود کنند و حداکثر از ساعت ۶ پس از ظهر به بعد دیگر چیزی نخورند. به آنها دستگاههای پایش مداوم گلوکز تعبیه شد که سطح قند خون آنها را هر ۱۵ دقیقه اندازه گیری می کرد.
به شرکت کنندگان گفته شد که در طول مدت زمان غذاخوردن، بدون محدودیت غذایی خاص، هرچه می خواهند بخورند. در خارج از آن زمان، آنها فقط مجاز به نوشیدن آب، چای ساده، قهوه سیاه و نوشابه های بدون کالری بودند.
شرکت کنندگان سه هفته را در این رژیم شبه روزه داری گذراندند و سه هفته دیگر هر زمان که دوست داشتند طبق معمول غذا خوردند.
در طول مدت زمان محدودیت در غذا خوردن، شرکت کنندگان به صورت متوسط ۱۵ ساعت در روز سطح قند خون طبیعی داشتند، در صورتی که در مدتی که هر چه می خواستند می خوردند به صورت میانگین ۱۲ ساعت در روز سطح قندخون شان طبیعی بود.
به گفته محققان، علل بیولوژیکی محکمی وجود دارد که فکر نماییم رژیم غذایی فستینگ به کنترل بهتر دیابت کمک می نماید.
آندریسن اظهار داشت: «وقتی در حالت نخوردن هستید (شبیه روزه داری)، بدن شما ابتدا ذخایر گلیکوژن را که اساساً قند ذخیره شده در بدن است، تجزیه می کند. و سپس وقتی آن ذخایر گلیکوژن از بین رفت، بدن مجبور به تجزیه چربی ها می شود. نظریه اینست که وقتی برای مدت طولانی تری نمی خورید، کارایی بیشتری در نحوه ی استفاده بدن از انرژی ذخیره شده وجود دارد.»

1401/05/21
14:44:14
5.0 / 5
185
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
کادایف kadaif

کادایف kadaif