کادایف

خطر بیدار شدن سلول های سرطانی با سیگار الکترونیکی

خطر بیدار شدن سلول های سرطانی با سیگار الکترونیکی

کادایف: متخصصان موسسه فرانسیس کریک (اف سی آی) هشدار دادند در حالی که خطرات استعمال طولانی مدتِ سیگار الکترونیکی هنوز برای سلامتی نامشخص است اما احتمال می رود که استعمال آن در 10 سال آینده موج جدیدی از مبتلاشدن به سرطان را به پا کند.


به گزارش کادایف به نقل از ایسنا، پروفسور "چارلز سوانتون"، محقق بالینی اف سی آی و پزشک ارشد موسسه تحقیقات سرطان انگلیس در این زمینه می گوید: کشیدن سیگار الکترونیکی برای سلامت افراد یک تهدید بالقوه است.
وی اشاره کرد: هنوز مطمئن نیستیم کشیدن سیگار الکترونیکی در ۱۰ سال آینده به بروز سرطان ریه در مصرف کنندگان منجر نشود.
متخصصان اف سی آی مطالعاتی انجام دادند تا بفهمند چرا با آنکه سیگار کشیدن از دلیلهای اصلی مبتلاشدن به سرطان ریه است اما تعدادی از افرادی که در این کشور مبتلا به این بیماری تشخیص داده می شوند (تقریبا از هر هشت بیمار انگلیسی یک نفر)، سیگاری نیستند.
آنها مطالعاتی روی انسان و موش انجام دادند که میزان قرار گرفتن در معرض ذرات آلودگی هوا را که می تواند به رشد سلول های سرطانی در ریه ها منجر شود، اندازه گیری نمود.
به گزارش نشریه ایندیپندنت، شواهد به دست آمده نشان میدهد مسیری که موجب ایجاد تومور در افراد غیرسیگاری می شود با مسیر شکل گیری این تومورها در افراد سیگاری متفاوت می باشد.
یافته های این متخصصان نشان میدهد که محرک هایی مانند آلودگی هوا موجب می شوند التهاب ایجاد شود و این التهاب می تواند سلول های خفته ای را که عامل بروز جهش های سرطانی هستند، بیدار کند و پژوهشگران با شناسایی این روند حالا نگران آن هستند که کشیدن سیگار الکترونیکی نیز همین فرآیند، یعنی روند بیداریِ سلول های سرطانی را شروع کند.
منبع:

1401/06/27
09:36:33
5.0 / 5
60
تگهای خبر: بیماری , پزشك , تخصص , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
کادایف kadaif

کادایف kadaif