کادایف
بررسی های جهانی نشان می دهد؛

رژیم غذایی در جهان بهبود زیادی نداشته است

رژیم غذایی در جهان بهبود زیادی نداشته است

به گزارش کادایف، یک بررسی جهانی جدید به این نتیجه رسیده است که باوجود همه چیزهایی که مردم در مورد تغذیه خوب آموخته اند، مردم در سرتاسر جهان سالم تر از سه دهه قبل غذا نمی خورند.به گزارش کادایف به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، محققان دانشگاه تافتس بوستون گزارش می دهند که رژیم های غذایی هنوز به نمره ضعیف صفر نزدیک تر از نمره ۱۰۰ هستند؛ نمره صفر رژیم غذایی مملو از قند و گوشت های فرآوری شده است در صورتی که نمره ۱۰۰ نشان دهنده وجود مقدار زیادی میوه، سبزیجات، حبوبات، آجیل و غلات کامل در رژیم غذایی است.
«ویکتوریا میلر»، سرپرست تیم تحقیق، می گوید: «مصرف حبوبات / آجیل و سبزیجات غیرنشاسته ای با گذشت زمان افزایش پیدا کرده، اما بهبود کلی در کیفیت رژیم غذایی تحت تاثیر افزایش مصرف اجزای ناسالم مانند گوشت قرمز / فرآوری شده، نوشیدنی های شیرین شده با قند و سدیم خنثی شده است.»
برای این مطالعه، محققان الگوهای غذا خوردن را در بین بزرگسالان و کودکان در ۱۸۵ کشور بر مبنای داده های جمع آوری شده از بیشتر از ۱۱۰۰ نظرسنجی رژیم غذایی اندازه گیری کردند.
محققان دریافتند امتیاز کلی رژیم غذایی در جهان حدود ۴۰.۳ است که نشان دهنده افزایش اندک اما مفهوم دار ۱.۵ امتیازی بین سالهای ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۸ است.
اما نمرات به صورت گسترده ای بین مناطق مختلف متفاوت بود، همراه با میانگین ها از ۳۰.۳ در آمریکای لاتین و کارائیب تا ۴۵.۷ در جنوب آسیا.
کشورهایی که بالاترین امتیاز رژیم غذایی را داشتند شامل ویتنام، ایران، اندونزی و هند بودند، در حالیکه کشورهایی با کمترین امتیاز شامل برزیل، مکزیک، ایالات متحده و مصر بودند.
محققان دریافتند تغذیه زنان بیشتر از مردان و افراد مسن بیشتر از جوانان سالم تر است.
میلر در یک بیانیه خبری اظهار داشت: «تغذیه سالم تحت تاثیر عوامل اجتماعی-اقتصادی همچون سطح تحصیلات و شهرنشینی بود. در سطح جهان و در بیشتر مناطق، بزرگسالان تحصیل کرده تر و کودکان با والدین تحصیل کرده تر، عموماً کیفیت کلی رژیم غذایی بالاتری داشتند.»
محققان می گویند که رژیم های غذایی نامناسب عامل بیشتر از یک چهارم مرگ های قابل پیشگیری در سرتاسر جهان است.


منبع:

1401/06/31
17:53:55
5.0 / 5
252
تگهای خبر: رژیم غذایی , شیر , غذا , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱