کادایف

HIV چگونه منتقل می شود؟

HIV چگونه منتقل می شود؟

به گزارش کادایف، یکی از اصلی ترین روش های جلوگیری از بیماری های عفونی، راه هایی است که مانع ورود میکروب به بدن می شوند که این روش پیشگیری بسیار به راه انتقال بیماری وابسته است اما با اتخاذ برخی راهکار ها میتوان از انتقال عفونت HIV به بدن جلوگیری کرد.


به گزارش کادایف به نقل از ایسنا، بنابر اعلام دفتر مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، مانند همه بیماری های عفونی یکی از روش های پیشگیری، مانع شدن ورود ویروس به بدن شخص است. استفاده از سرنگ های یک بار مصرف در تزریق و کاندوم در روابط جنسی می تواند از طریق های اصلی جلوگیری از انتقال بیماری باشد. اما یکی دیگر از روش های مهم جلوگیری از مبتلا شدن به HIV، درمان افراد مبتلا است. دارو با کاهش ویروس در خون و ترشحات سبب می شود که حتی در صورت تماس اتفاقی با خون و ترشحات این افراد، ویروسی برای انتقال وجود نداشته باشد.
باید بدانیم که HIV یک بیماری عفونی است که مخصوص گروه یا قشر خاصی نیست. این بیماری یک بیماری عفونی است که اگر عامل آن وارد بدن هر کسی شود، آن فرد می تواند به بیماری مبتلا شود. چون ویروس درون گلبول های سفید خون و ترشحات جنسی وجود دارد و همه افراد دارای گلبول سفید در خون و ترشحات شان هستند، پس هر کسی که با ویروس در تماس باشد، می تواند مبتلا به عفونت HIV شود.
ازاین رو بدیهی است هر کسی که بیشتر با خون و ترشحات جنسی سر و کار داشته باشد، بیشتر احتمال دارد با ویروس در تماس بوده و به بیماری HIV مبتلا شود؛ ازاین رو افراد زیر بیشتر در معرض خطر مبتلا شدن به بیماری هستند:
_ کسانی که با سرنگ و سرسوزن های مشترک تزریق دارند.
_ کسانی که روابط جنسی محافظت نشده دارند.
_ اگر فرد بیماری مقاربتی داشته باشد با احتمال بیشتری امکان دارد در روابط جنسی به عفونت HIV مبتلا شود.
_ نوزادان مادران مبتلا به HIV هم اگر مادر تحت درمان نباشد، امکان دارد مبتلا شوند.
هرگونه اقدامی که مانع از تماس خون و ترشحات جنسی افراد شود، می تواند احتمال مبتلا شدن به HIV را کم کند. همینطور با درمان بموقع مادران آبستن میتوان مانع مبتلا شدن کودک شد پس اگر بیمای مادر مشخص شود باید تحت درمان قرار گرفته و به نوزاد خود شیر ندهند.
منبع:

1401/09/11
13:47:31
5.0 / 5
421
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , دارو , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱