کادایف

خوشاریزه گیاهی برای مقابله با قارچ های پوستی

خوشاریزه گیاهی برای مقابله با قارچ های پوستی

به گزارش کادایف، لرستان یک کارشناس گیاهان دارویی اظهار داشت: طی آزمایشات انجام شده با گیاه خوشاریزه مشخص شد که پماد تهیه شده با عصاره این گیاه اثر قابل توجهی در درمان عفونت های قارچی بدون ایجاد عارضه جانبی دارد.


تارا امیدی در گفت و گو با ایسنا، اظهار داشت: گیاه خوشاریزه یا فیاله، بومی ایران بوده و در مناطق کوهستانی و سرد غرب ایران همچون استانهای چهارمحال و بختیاری، فارس، کردستان، کرمانشاه، همدان و لرستان به طور وحشی می روید.
وی افزود: خوشاریزه به دلیل داشتن خاصیت ضد کپک و ضد قارچی برای جلوگیری از کپک زدن و همین طور خوشبو کردن، در داخل دوغ و ماست، روی ترشی و پنیر استفاده و همین طور از عرق آن جهت معطر کردن محیط خانه و به عنوان ضد سردی استفاده می شود.
امیدی با اشاره به اینکه طبع گیاه خوشاریزه گرم و خشک است، اضافه کرد: از این گیاه برای کاهش علائم سندروم قبل از قاعدگی استفاده می شود.
این کارشناس گیاهان دارویی عنوان کرد: طی آزمایشات انجام شده با خوشاریزه مشخص شد که پماد تهیه شده با عصاره این گیاه اثر قابل توجهی در درمان عفونت های قارچی بدون ایجاد عارضه جانبی داشته و جا دارد که اثر آن بر روی بیماریهای قارچی انسانی بررسی شود.
وی با اشاره به اینکه در طب عام از گیاه خوشاریزه به عنوان داروی ضد دل پیچه و اسهال استفاده می کردند، اضافه کرد: بیماریهای قارچی پوست یکی از انواع بیماری هایی است که سابقه استفاده گیاهان دارویی برای درمان آن، ازدیر باز بین مردم ایران و جهان رایج بوده است.
امیدی اشاره کرد: می توان گفت عصاره هیدروالکلی خوشاریزه بر روی درماتوفیت های عامل بیماری پوستی مؤثر بوده و در حقیقت درماتوفیت های مختلفی که در بیماریهای پوست مؤثرند، لایه کراتینی پوست را تحت تاثیر قرار داده اند که به سختی قابل ریشه کنی هستند و این گیاه به دلیل داشتن آثار ضد قارچی خوب، می تواند در ساخت فرآورده های دارویی ضد قارچی نقش به سزایی داشته باشد.
این کارشناس گیاهان دارویی اضافه کرد: اثر ضد اسپاسم این گیاه بر روی انقباضات ایلئوم به اثبات رسیده، حرکات مدور دستگاه گوارش عامل اصلی جلو راندن محتویات این دستگاه است که فعالیت آن بوسیله سیستم های عصبی کنترل می شود، افزایش بیش از اندازه انقباضات عضلات صاف دستگاه گوارش موجب دل درد و اسهال شده بدین سبب می توان از خوشاریزه که حاوی اسانس و فلاونوئید است بهره برد که موجب کاهش این انقباضات می شود.
وی با اشاره به اینکه از برگ های خشک و سرشاخه های گلدار به عنوان چاشنی غذا و معطر کردن ماست و پنیر در مناطق عشایری کردستان و لرستان استفاده می شود، اضافه کرد: در مواد غذایی و ترشیجات جهت جلوگیری از کپک زدن مواد غذایی استفاده شده که این خاصیت مرهون آثار ضد قارچی آنست.
امیدی عنوان کرد: همچون ترکیبات شیمیایی موجود در گیاه خوشاریزه می توان به فلاندرن، لیمونن و... اشاره نمود.
منبع:

1401/10/30
15:12:02
5.0 / 5
235
تگهای خبر: بیماری , پوست , دارو , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
کادایف kadaif

کادایف kadaif