کادایف

درمان 81 درصدی سردردهای میگرن با داروی محققان كشور در فاز بالینی

درمان 81 درصدی سردردهای میگرن با داروی محققان كشور در فاز بالینی

كادایف: كارآزمایی های داروی میگرن كات نشان داده است كه 81 درصد از بیماران با استفاده از این دارو درمان قطعی شده اند.به گزارش كادایف به نقل از ایسنا، سردردها در زمره بیشترین بیماری های سیستم عصبی به شمار می روند كه حدود 50 درصد انسان های بالغ حداقل یك سردرد در سال آخر زندگی شان داشته اند.

بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی خانواده سردردها سومین رتبه را در میزان سال های از دست رفته عمر دارند كه از میان انواع سردردها، میگرن به تنهایی ششمین عامل ناتوانی در میان تمام بیماری های گریبان گیر بشر است.

شیوع اصلی این بیماری در سنین 25 تا 55 سال است و در ایران حدود 10 میلیون نفر بیماران مبتلا به میگرن وجود دارد كه اغلب آنها در ماه یك یا دو بار دچار حمله می شوند.

بر اساس آمارهای موجود در ایران حدود 2 میلیون نفر از بیماران میگرنی سردردهای مزمن میگرنی دارند، به این معنا كه حداقل 15 روز در ماه با سردرد زندگی می كنند.

به منظور درمان این بیماری، یكی از شركت های دانش بنیان مستقر در پارك فناوری پردیس با عرضه دارویی به نام میگرن كات كه با فرم اسپری بینی تولید شده است، اقدام به درمان این بیماری كرده است.

داروهای پیشگیری و مصرفی به هنگام بروز حملات میگرنی عوارض جانبی را به دنبال دارد، به گونه ای كه داروی سرماتریپتان به خاطر مكانیسم عمل آن كه كاهش قطر عروق است، در بیماران میگرنی مبتلا به فشار خون و گرفتگی عروق منع مصرف دارند، ولی داروی میگرن كات در فرم اسپری بینی تولید شده است كه علاوه بر احتمال اثرگذاری بر مغز و اعصاب بویایی باعث درمان این بیماری خواهد شد.

از مزایای دارورسانی با استفاده از بینی می توان به سطح وسیع جذب دارو، بدون درد بودن، استفاده راحت و مطمئن، جذب بالا به نسبت دوز خوراكی و مقعدی، جذب سریع توسط مغز و سیستم عصبی مركزی و عدم ورود به مسیر متابولیك ثانویه و متابولیزه شده دارو در دستگاه گوارش اشاره نمود.

با توجه به اینكه اغلب افراد میگرنی مشكلات گوارشی و بویژه تهوع و استفراغ را تجربه می كنند، داروهای خوراكی اثرگذاری مناسبی را ندارند.

این دارو در مرحله كارآزمایی بالینی بر بیش از 300 مورد بیمار مورد مطالعه قرار گرفت كه حدود 96 درصد از بیماران میگرنی استفاده كننده از این دارو ادعا كردند كه با این دارو قدرت كنترل سردردهای خویش را به دست آورده اند.

به گفته محققان این شركت دانش بنیان، در حدود 81 درصد از بیماران میگرنی استفاده كننده از میگرن كات، سردردهای میگرنی به صورت قطعی درمان شده است و بیماران به حذف سردردهای میگرنی خود اذعان دارند.

این دارو در بیماران مصرف كننده داروهای ضد انعقاد خون و همزمان با مصرف تری نیتروگلیسیرید و سایر داروهای افزاینده نیتریك اكساید منع مصرف دارند.

محققان این طرح همینطور یادآور می شوند با مقادیر سفارش شده در روش مصرف این دارو هیچ گونه عارضه جانبی مشاهده نشده است و تنها عارضه اعلام شده خشكی بینی بوده است كه این امر با استفاده از روغن های طبیعی همچون روغن بادام قابل جبران است.

مكانیسم عمل این دارو به این صورت است كه می توان با استفاده از اسپری بینی این دارو از جانب بیماران میگرنی با سردردهای اتفاقی و مزمن، علائم بالینی و علتی این بیمار را رفع كرد.

این دارو 4 تا 6 ماه قادر به درمان سردردهای میگرنی است.1396/12/19
21:50:00
5.0 / 5
1692
تگهای خبر: بیماری , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
کادایف kadaif

کادایف kadaif