کادایف

امید به درمان تصلب شرائین فقط با یك تزریق

امید به درمان تصلب شرائین فقط با یك تزریق

كادایف: آزمایش های جدید نشان داده است تزریق نانوفیبرهای مصنوعی به موش ها به شكستن پلاك های شریانی كه از نشانه های عارضه ˮتصلب شرائینˮ است كمك می نماید.


به گزارش كادایف به نقل از ایسنا، تصلب شرایین عارضه ای است كه پلاك های تولید شده از كلسترول، چربی، ضایعات سلولی، كلسیم و فیبرین - نوعی پروتئین انعقادی نامحلول - درون شریان ها شكل گرفته و آنها را مسدود می كنند.
تشكیل پلاك ها درون شریان ها سبب از بین رفتن قابلیت ارتجاعی عروق، كاهش كارآمدی پمپاژ خون، ضخیم تر شدن دیواره داخلی شریان ها، محدود شدن جریان اكسیژن به سلول ها، لخته شدن خون و انسداد شریان ها و در نتیجه سبب بروز بیماری های قلبی، عروقی، آنژین، بیماری های شریان محیطی یا بیماری های مزمن كلیه می گردد.
درمان های موجود برای تصلب شرایین شامل استفاده از استاتین هاست كه به تنظیم سطح كلسترول و حفظ وضعیت پایدار آن كمك می نماید اما نمی تواند به صورت كامل این بیماری را درمان كند. از این رو آزمایش های جدید در دانشكده پزشكی دانشگاه فینبرگ نشان داده كه تزریق نانوفیبرهای مصنوعی با طراحی و خصوصیت خاص به موش ها سبب شكستن و تجزیه پلاك های بوجود آمده در شریان ها و در نتیجه درمان تصلب شرایین می گردد.
متخصصان با هدف دستیابی به شكلی شیوه درمان غیر تهاجمی و بدون نیاز به جراحی، رشته های كوچك حاوی توالی نوعی "آمینو اسید" كلیدی را طراحی نموده اند كه كلسترول را تجزیه می كند و سبب كاهش پلاك های شریان ها تا ۱۱ درصد می شوند و مستقیما دیواره رگ ها را هدف قرار می دهند.
برای آزمایش این نانوفیبرها متخصصان به موش ها برای هشت هفته نانوفیبر و به بعضی دیگر آب نمك تزریق كردند. اثرات قابل توجهی در موش هایی كه نانو فیبر دریافت كرده بودند مشاهده شد. به صورت كلی در انتها دوره درمان هشت هفته ای پلاك های شریانی در موش های نر ۱۱ درصد و در موش های ماده ۹ درصد كاهش پیدا كرد.
به گزارش مدیكال نیوز تودی، با این حال نتایج امیدواركننده متخصصان متذكر شده اند كه این یافته ها مقدماتی بوده و پیش از استفاده از آن، انجام آزمایش های بیشتر روی نمونه های انسانی مورد نیاز است.1397/02/24
14:02:02
5.0 / 5
1768
تگهای خبر: بیماری , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
کادایف kadaif

کادایف kadaif