کادایف

ورود مكمل های آمریكایی ممنوع گردید

ورود مكمل های آمریكایی ممنوع گردید

كادایف: تهران- مدیركل فرآورده های طبیعی، سنتی و مكمل سازمان غذا و دارو اظهار داشت: واردات مكمل های غذایی تولید آمریكا از یكشنبه هفته گذشته به ایران ممنوع شده است.


به گزارش خبرنگار سلامت ایرنا، مهناز خانوی در نشست خبری ششمین همایش مكمل های غذایی و رژیمی در سازمان غذا و دارو تصریح كرد: ثبت این مكمل ها دیگر در سازمان غذا و دارو صورت نمی گیرد.
وی تصریح كرد: واردكنندگانی كه قبل اعلام این دستورالعمل، این مكمل ها را ثبت كرده اند، فقط تا آخر سال 1397 فرصت دارند واردات را انجام دهند.
خانوی با تاكید بر اینكه این تصمیم فقط برای مكمل های آمریكایی اتخاذ شده است، ادامه داد: تصمیم گرفته شده دلیل علمی ندارد بلكه در بررسی 300 فرآورده از 30 شركت مشخص شد كه این مكمل ها، مشابه اروپایی و داخلی دارند و نیازی به واردات از آمریكا نیست.
وی تصریح كرد: همینطور چنانچه فرآورده تولید داخل با كمیت و كیفیت مناسب داشته باشیم، اجازه واردات مشابه خارجی نخواهیم داد.
مدیركل فرآورده های طبیعی، سنتی و مكمل سازمان غذا و دارو اظهار داشت: 6 ماه است كه این ضابطه ابلاغ گردیده است كه بر مبنای آن 40 فرآورده خارجی مشابه تولید داخل اجازه واردات ندارند و جلوی واردات 20 فرآورده دیگر هم بزودی گرفته می گردد.

** نظارت دقیق بر برچسب بسته بندی مكمل ها
مدیركل فرآورده های طبیعی، سنتی و مكمل سازمان غذا و دارو اظهار داشت: تمام فرآورده های طبیعی، مكمل و سنتی تولید داخل از مراحل تاسیس كارخانه، تولید ماده اولیه، طراحی فرمولاسیون و عرضه تحت نظارت سازمان غذا و دارو است.
خانوی با تاكید بر اینكه بخش عمده مكمل های تغذیه ای و ورزشی داخل با بالاترین كیفیت، قابل رقابت با مشابه خارجی است، اضافه كرد: تمام فرآورده های مكمل وارداتی هم از گمرك نظارت و آنالیز می گردد.
وی با اشاره به راه اندازی واحد نظارت فنی اظهار داشت: این واحد در سطح عرضه، برچسب، بسته بندی، ادعای درج شده روی بسته و تمام موارد كمیت و كیفیت را نظارت می كند.
خانوی ادامه داد: مشاهده شده است كه فرآورده مكملی در سطح عرضه، برچسب ادعای خویش را تغییر می دهد و این ادعاها می تواند برای سلامت جامعه خطرناك باشد.
مدیركل فرآورده های طبیعی، سنتی و مكمل سازمان غذا و دارو اظهار داشت: 60 درصد میزان مصرف مكمل ها شامل قرص و شربت از فرآورده های تولید داخل است كه قیمت آن كمتر از 20 درصد مشابه خارجی است.

** مكمل های ورزشی را فقط از داروخانه بخرید
خانوی درمورد مكمل های ورزشی تصریح كرد: برخی مكمل های ورزشی خارج از فضای رسمی در بسته بندی های شكیل تولید و حتی برای بسته بندی به همان شركت مبداء سفارش داده می شوند.
وی از مردم خواست كه فرآورده های مكمل وارداتی را فقط با برچسب اصالت زردرنگ روی آن از داروخانه ها بخرند و مكمل های فاقد برچسب را مصرف نكنند.
مدیركل فرآورده های طبیعی، سنتی و مكمل سازمان غذا و دارو خاطرنشان كرد: در بهترین حالت، می توانیم امیدوار باشیم كه مكمل های قاچاق بی اثر باشند اما بیشتر آنها مضر هستند.
خانوی با اشاره به اینكه مكمل های تولید داخل بزودی برچسب گذاری می شوند، تصریح كرد: مكمل های داخلی، برچسب اصالت ندارند اما هم اكنون دارای كد 16 رقمی و علامت سیب سلامت هستند.
ششمین همایش مكمل های غذایی و رژیمی از 29 تا 31 خرداد ماه سال جاری در مركز همایش های بین المللی هتل المپیك تهران برگزار می گردد.
اجتمام**9185**1834


1397/02/26
15:31:41
5.0 / 5
1779
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
کادایف kadaif

کادایف kadaif