کادایف

معتادان به گل تمایلی به ترك ندارند

معتادان به گل تمایلی به ترك ندارند

كادایف: همدان- كارشناس معاونت درمان دانشگاه علوم پزشكی استان همدان اظهار داشت: مصرف كنندگان مواد توهم زا گُل چون خویش را معتاد نمی دانند ازاین رو تمایلی به ترك مصرف ندارند.


تهمینه رجبلو روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا با عنوان اینكه گُل نام فریبنده ای دارد اضافه كرد: این زیبایی در انتخاب نام مواد مخدر باعث جلب جوانان 14 تا 20 سال و گرایش افراد كم سن و سال به مصرف اینگونه مواد شده است.
وی افزود: گل تغییر یافته حشیش است كه ابتدا در افغانستان كشت می شد سپس در آمریكا یك سری تغییرات ژنتیكی بر روی آن صورت گرفت.
كارشناس معاونت درمان دانشگاه علوم پزشكی استان همدان ادامه داد: داده های علمی موید این است كه میزان نئشگی مخدر صنعتی گل هفت برابر و میزان اعتیاد و وابستگی به مصرف آن هشت برابر حشیش است.
رجبلو اظهار داشت: مصرف مواد توهم زای گُل باعث پرخاشگری و بروز حالت های روانی در معتادان می گردد ازاین رو برای درمان، معتاد باید زیر نظر روانپزشك قرار گیرد.
وی افزود: درمان معتادان به مصرف گل به زمان طولانی نیاز دارد بر این اساس بیشتر افراد به دلیل اینكه خویش را معتاد نمی دانند تن به این درمان طولانی مدت نمی دهند.
كارشناس معاونت درمان دانشگاه علوم پزشكی همدان تصریح كرد: برای تولید جذابیت در مصرف گُل هم اینك طرح هایی نظیر لباس، كیف و كفش و گردن آویز با آرم گل طراحی و به وفور در بازار در حال فروش است.
رجبلو ادامه داد: هم اكنون شاهد كشت بی سرو وصدای گل در منازل بدون اطلاع والدین هستیم چون كه بوته گل بسیار زیبا است.
وی بیان كرد: مصرف كنندگان، برگ های گل را در ظرفی آسیاب و پودر كرده و آنها را برای مصرف در لای كاغذهای سیگار قرار می دهند.
كارشناس معاونت درمان دانشگاه علوم پزشكی همدان اظهار داشت: برای درمان افراد مبتلا به این نوع اعتیاد ابتدا باید فرد معتاد بودن خویش را بپذیرد و برای درمان تمایل داشته باشد.
رجبلو افزود: چند سال اخیر حتی یكی مورد رجوع به كمپ ها یا مراكز درمانی برای درمان اعتیاد به گل وجود نداشته است چون مصرف كنندگان خویش را معتاد قلمداد نمی كنند.
وی اضافه كرد: فرد معتاد باید پروسه طولانی درمان را زیر نظر روانپزشك بپیماید با این وجود استقبال برای ترك اعتیاد به گل اندك است.
كارشناس معاونت درمان دانشگاه علوم پزشكی همدان ادامه داد: معتادان به مصرف مخدر صنعتی گُل دارای اشتها و انرژی بسیار فوق العاده ای می شوند ازاین رو خانواده با دیدن این وضعیت نه تنها به اعتیاد فرزند شكی نمی كنند بلكه از وضعیت فرزندشان خُرسند هم می شوند.
رجبلو تصریح كرد: مصرف كنندگان ماده توهم زا گل احتمال صدمه زدن به دیگران را دارند و به دلیل سرخوشی هنگام رانندگی با سرعت غیرمجاز و حادثه آفرین تردد می كنند.
یك تن و 300 كیلوگرم انواع موادمخدر سه ماهه سالجاری در استان همدان كشف شده است.
7526/2087


1397/04/04
13:38:31
5.0 / 5
1749
تگهای خبر: پزشك , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴