کادایف
رئیس كمیته بین المللی صلیب سرخ:

وضعیت آوارگان میانمار تكان دهنده است

وضعیت آوارگان میانمار تكان دهنده است

كادایف: تهران- رئیس كمیته بین المللی صلیب سرخ وضعیت مردم و آوارگان میانمار را تكان دهنده ارزیابی كرد و اظهار داشت: این نهاد آماده ایفای وظیفه در این بحران انسانی است.


به گزارش كادایف به نقل از ایرنا، از كمیته بین المللی صلیب سرخ، پیتر مائورر روز سه شنبه در انتها سفر هشت روزه خود به میانمار و بنگلادش بیانیه ای صادر كرد.
در این بیانیه آمده است: سفرم را به این منطقه با یك ارزیابی هوشمندانه به آخر می رسانم. به هر دو طرف مرز سفر كردم- هم به قسمت های شمالی ایالت راخین كه شمار زیادی از مردم از خشونت از آن جا گریخته بودند و هم به اردوگاه های واقع در منطقه موسوم به كاكس بازار.هم با كسانی كه مانده بودند دیدار داشتم هم با كسانی كه آنجا را ترك كرده بودند.
«به وضوح می توان دید كه مردم در هر دو طرف در رنج و عذابند. مردم از مسكن امن، برق، سرویس بهداشتی، دارو و مراقبت پزشكی محروم هستند. گزینه های كسب درآمد برای مردم برای عدم نیاز به كمك و برون رفت از شرایط اضطرار محدود است. بیش از یك میلیون نفر در فلاكت به سر می برند و به شكلی گروگان تناقضی عمیقاً ناراحت كننده اند».
در بخش دیگر این بیانیه آمده، افرادی كه در كاكس بازار پناه گرفته اند در شرایط تكان دهنده ای به سر می برند كه كرامت انسانی را نقض می كند. با فرا رسیدن فصل بارش های موسمی، زندگی این افراد بدتر خواهد شد. نه می توانند بمانند و نه می توانند آن جا را ترك كنند. نمی توانم ادعا كنم زندگی برای كسانی كه در ایالت راخین هستند خیلی بهتر است.
در این منطقه دورافتاده كه به ندرت كسی سفر می كند، از منطقه ای عبور كردیم كه در گذشته پر از روستا بود. هم اكنون بقایای كمی به جا مانده است و زمین ها به سرعت در حال تبدیل به علف زار شدن هستند. در جاهای دیگر، مدارس و مراكز درمانی خالی شده اند.
مائورر اضافه كرد: در یكی از روستاهایی كه دیدن كردم، كمتر از یك چهارم جمعیت آن باقیمانده بودند، به عبارتی دو هزار نفر از 9 هزار نفر جمعیت اولیه. با همه گروه ها – مسلمانان، بوداها و هندوها – صحبت كردم. آنان برای من نابودی اقتصاد محلی و بافت اجتماعی شان را كه منجر به وابستگی همه مردم به كمك های بشردوستانه شده شرح دادند. شرایط موجود برای بازگشت تعداد زیادی از مردم به خانه هایشان مناسب نمی باشد.
« وقتی امروز به مناظر دقت می كنم با خود می اندیشم: آیا 20 سال دیگر باز هم در همین شرایط فعلی خواهیم بود و تعداد كثیری از مردم همچنان در این اردوگاه ها به زور چنگ و دندان به حیات ادامه خواهند داد؟ كودكانی را كه دیدم شایسته فردایی بهترند. آنها نباید به نسلی تبدیل شوند كه در شرایط اضطراری زندگی می كند».
در بخش دیگر این بیانیه آمده است: وظیفه ماست كه از ابتلای آنان به چنین سرنوشتی پیشگیری نماییم. تنها به دلایل بشردوستانه، باید تغییراتی صورت گیرد. باید وضعیت دشوار فعلی را تغییر داده و با آن به صورت ریشه ای برخورد شود.
كمیته بین المللی صلیب سرخ مایل به ایفای نقش خود در این زمینه است. همكاران ما در هر دو طرف بلافاصله بعد از شروع بحران در ماه اوت سال 2017 وارد عمل شدند. كمیته بین المللی صلیب سرخ بعنوان یكی از نخستین گروه های امدادرسان حاضر در كاكس بازار قادر به پاسخگویی به فوری ترین نیاز مردم ساكن نواحی مرزی همچون جوامع میزبان بوده است.
« در میانمار، توزیع سهمیه های غذایی را به دو برابر رسانده ایم تا طی فصل بارش های موسومی كه نواحی زیادی غیرقابل دسترسی می شوند به مردم كمك كرده باشیم. این اقدامات نجات بخش چاره بلند مدت نیستند. مردم به دنبال راهكارهای پایدار هستند و باید به آینده امیدوار باشند».
رئیس كمیته بین المللی صلیب سرخ به دنبال سفرش به میانمار و بنگلادش آورده شده است: تلاش های تمام بازیگران و فعالان فشرده تر می گردد و منابع رو به كاهش می رود. جوامع میزبان در كاكس بازار كه با وجود كمبودها آغوش خویش را به روی آوارگان گشودند هم قادر به پاسخگویی به این حجم تقاضا نیستند. اقدامات خُرد اقتصادی ما كه از هفته گذشته شروع شد به درآمدزایی آنان كمك خواهد نمود و در نهایت بر مشكلات اقتصادی فائق خواهند آمد.
او تصریح كرد: كمك بشردوستانه به تنهایی قادر به حل این مسأله نیست. آینده ای بهتر برای مردم در این جا نیازمند راهكارهای سیاسی، سرمایه گذاری اقتصادی پایدار زیست محیطی و تعهد قوی به حقوق بین المللی بشردوستانه و حقوق بشر است.
مائورر افزود: به دنبال مقصرجلوه دادن كسی یا گروهی نیستم. برای حل مشكل اقدامات صورت گرفته كم نبوده است. هر دو دولت در تلاش هستند و نسبت به حسن نیت آنان اطمینان دارم. در خلال سفرم، با سركار خانم آنگ سان سوچی، مشاور دولت میانمار، جناب وین مینت، رئیس جمور میانمار، ژنرال بلندپایه یو مین اونگ هلای و همینطور با شیخ حسینا، نخست وزیر بنگلادش، دیدار داشتم. امروز پیش از بازگشت به سوئیس، با جناب ابوالحسن محمود علی، وزیر امور خارجه بنگلادش، و جناب اسدالزمان خان، وزیر كشور بنگلادش، دیدار خواهم داشت.
« همینطور از جانب كمیسیون كوفی عنان سفارش های بسیار مهمی داشته ایم كه از همه آن ها حمایت می نماییم. سازمان های بشردوستانه هم نهایت تلاش خویش را به منظور التیام آلام می كنند. با این وجود، با وجود همه صحبت ها و تلاش ها، مردم شاهد تغییرات بسیار كمی بوده اند».
رئیس كمیته بین المللی صلیب سرخ افزود: مساعد شدن شرایط برای بازگشت، نه تنها نیازمند فعالیت های بشردوستانه و التیام بخش، بلكه نیازمند گام های سیاسی در جهت آزادی حركت، دسترسی به خدمات پایه، آزادی فعالیت اقتصادِ و دسترسی به بازارهای واقع در راخین، و از همه مهمتر حصول اطمینان از تمهیدات امنیتی برای كسانی كه بازمی گردند است.
«در هر دو كشوری كه سفر داشتم تحت تأثیر روایات مربوط به تأثیر فعالیت كمیته بین المللی صلیب سرخ در دهه ها برای مردم و جوامع قرار گرفتم؛ روایاتی مربوط به ملاقات با زندانیان تا مراقبت های درمانی، مذاكرات و دیپلماسی بشردوستانه، كمیته بین المللی صلیب سرخ در پاسخ به این بحران انسانی چه در میانمار چه در بنگلادش همچنان به ایفای نقش می پردازد».
اجتمام*3377


1397/04/12
21:57:17
5.0 / 5
2609
تگهای خبر: درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
کادایف kadaif

کادایف kadaif