کادایف
معاون وزیر بهداشت:

پایش سلامت روان دانشجویان علوم پزشكی از مهر 97 آغاز می گردد

پایش سلامت روان دانشجویان علوم پزشكی از مهر 97 آغاز می گردد

كادایف: تهران- معاون فرهنگی و دانشجویی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی از آغاز طرح پایش سلامت روان دانشجویان دانشگاه های علوم پزشكی كشور از ابتدای سال تحصیلی 97 اطلاع داد و اظهار داشت: حدود 88 درصد دانشجویان سیگاری، مصرف دخانیات را از دبیرستان آغاز كرده اند.


به گزارش كادایف به نقل از ایرنا از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی محمدرضا فراهانی روز دوشنبه اضافه كرد: این طرح در قالب های پرسشنامه سلامت عمومی (GHQ) و CHQ انجام می گردد. البته بررسی ها نشان داد نتایج روش CHQ بهتر بوده است.
وی اظهار داشت: هم اكنون در حال طراحی تست سوم سلامت روان هستیم تا بتوانیم با پرسش و پاسخ، اختلالات روانی را در میان دانشجویان پایش نماییم، چونكه مصاحبه با تك تك دانشجویان بسیار پرهزینه تر است.
وی افزود: اگر بتوانیم این تست را با سرعت بیشتری انجام دهیم، میزان بیشتری از اختلالات روانی را شناسایی می نماییم و پیشرفت بیشتری خواهیم داشت، اما تابحال به این روش دست پیدا نكرده ایم. با این وجود به دنبال تست سوم كه تست مدرنی است و در دنیا انجام می شود، هستیم تا از این طریق، نتایج آن را بررسی نماییم و از ابتدای امسال طراحی این تست شروع شده است.
معاون فرهنگی و دانشجویی وزیر بهداشت با اشاره به اجرای فاز سوم پژوهش سیمای زندگی دانشجویی امسال و مطالعه انجام شده روی دانشجویان علوم پزشكی اظهار داشت: بر مبنای نتایج این تحقیق از 88درصد جمعیت دانشجویی مورد بررسی كه در طول عمر خود یك بار اصطلاحا لب به سیگار زده بودند، فقط 18 درصد بعد از ورود به دانشگاه سیگار را امتحان كرده بودند.
فراهانی خاطرنشان كرد: در واقع حدود 70 درصد دانشجویان علوم پزشكی سیگاری، در دبیرستان سیگار را امتحان كرده اند. این به آن مفهوم است كه ما در دانشگاه با افرادی رو به رو هستیم كه افكار و اندیشه های شان در دبیرستان شكل گرفته است و این آمار خوبی نیست.
وی با اشاره به انجام پژوهش مشترك وزارت بهداشت و وزارت علوم با همكاری دانشگاه ها با عنوان «سیمای زندگی دانشجویی»، اظهار داشت: این پژوهش از ابتدا به صورت دوسالانه برگزار می شد و به موضوعات رفتاری دانشجویان و صدمه های اجتماعی می پرداخت.
وی با اشاره به اینكه این پژوهش امسال وارد مرحله سوم خود می شود، خاطرنشان كرد: نمونه آماری این پژوهش در كشور 100 هزار نفر و در وزارت بهداشت 10 هزار نفر است. این تعداد در واقع 5 درصد دانشجویان را در برمی گیرد و به صورت اتفاقی این مطالعه توصیفی روی آنها انجام شده است.
معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، افزود: پس از اجرای فاز سوم این طرح پژوهشی، می توان به صورت مقایسه ای وضعیت دانشجویان را در سال های مختلف بررسی و نتایج آن را اعلام نمود.
فراهانی خاطرنشان كرد: به صورت كلی نقش تربیتی در آموزش و پرورش و خانواده كاهش پیدا كرده است و بهره دانشجویان جدید الورود به دانشگاه ها از پیشینه فرهنگی و تمدنی كشور كمتر است.
اجتمام *9185 * 3063


1397/04/18
15:30:52
5.0 / 5
2159
تگهای خبر: بهداشت , پزشك , درمان , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
کادایف kadaif

کادایف kadaif