کادایف
سخنگوی وزارت بهداشت مطرح كرد

احتمال بروز بیماری های ویروسی در حج به دلیل گرمای هوا، ضرورت توجه به سفارش پزشكان كاروان ها

احتمال بروز بیماری های ویروسی در حج به دلیل گرمای هوا، ضرورت توجه به سفارش پزشكان كاروان ها

كادایف: سخنگوی وزارت بهداشت با بیان این كه سازمان حج و زیارت و جمعیت هلال احمر اقدامات لازم را جهت سلامتی حجاج پیش از اعزام آنها انجام داده اند، اضافه كرد: طبق غربالگری و معاینات، افرادی كه شرایط جسمی مناسبی نداشته باشند به حج اعزام نمی شوند.


به گزارش كادایف به نقل از ایسنا و بنابر اعلام وبدا، دكتر ایرج حریرچی در نشست خبری هفتگی خود اضافه كرد: همینطور واكسیناسیون و آزمایشات دیابت و فشار خون هم برای حجاج انجام شده است. بر اساس گزارش های رسیده، هم اكنون شرایط نسبت به سال های گذشته بهتر است و سازمان حج و زیارت و هلال احمر هم بر مواردی نظیر بهداشت مواد غذایی و محل اسكان نظارت دارند.

وی با بیان این كه از لحاظ امكانات بهداشتی و درمانی هم در مكه و مدینه پیش بینی های خوبی صورت گرفته است، اظهار داشت: به دلیل گرمای هوا و تراكم زیاد افراد و سخت بودن اعمال حج، احتمال بروز بیماری های ویروسی وجود دارد و با عنایت به سن افراد امكان دارد قدرت دفاعی بدن ناخواسته كاهش پیدا كند. ازاین رو بهتر است به سفارش های بهداشتی و درمانی پزشكان و مدیران كاروان ها حتما توجه گردد.

وی تصریح كرد: رعایت بهداشت فردی، شست و شوی مكرر دست ها، استحمام روزانه، مصرف آب بطری و اجتناب از مصرف غذا در خارج از سیستم آشپزخانه كاروان توسط حاجیان الزامی است.
حریرچی با بیان این كه برای بیمارانی كه نیاز به انجام دیالیز دارند، این اقدام درمانی در شرایط كاملا بهداشتی، مشابه كشور انجام می گردد و از این بابت هیچ نگرانی خاصی وجود ندارد، اظهار داشت: همینطور در صورت نیاز، تزریق خون به حاجیان در شرایط استاندارد و مناسب صورت خواهد گرفت.

سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه در پاسخ به سوالی در مورد تاثیر نرخ ارز بر قیمت دارو و تجهیزات پزشكی، اظهار داشت: با عنایت به سیاست دولت و مجلس در خصوص تخصیص ارز كافی با نرخ دولتی برای تامین این موارد، خیلی واضح اعلام می كنم كه قیمت دارو و تجهیزات پزشكی در كشور هیچ ارتباطی با قیمت ارز آزاد ندارد و همانطور كه اعلام نموده ایم، رشد قیمت مجموع سبد دارویی كشور، زیر نرخ تورم و فقط معادل 9 درصد برای كل سال 97 است.

سخنگوی وزارت بهداشت خاطرنشان كرد: 98 درصد داروی مصرفی كشور در داخل كشور تولید می گردد و با تدابیر و اقدامات انجام شده و فعالیت شبانه روزی وزیر بهداشت و خدمتگزاران مردم در حوزه سلامت، هم اكنون كمبود دارو مطابق روال چهار سال قبل و مشابه كشورهای غربی در حد 1 الی 1.5 درصد كل داروی مصرفی كشور است. بنابراین تاكید می كنم كه رسانه ها، داروسازان و پزشكان و خصوصا بیماران و مردم، نگران تامین دارو نباشند و جنگ روانی و اقدامات دشمنان را با صلابت شكست دهند.

وی در مورد تعرفه خدمات و میزان حقوق و دستمزد، اظهار داشت: روال قانونی تعیین میزان تعرفه و دستمزد برای تمام مشاغل مشخص است و قاعدتا روال تعیین دریافتی های پزشكان و پرستاران عزیز و كاركنان حوزه سلامت، مشابه سایر مشاغل نظیر اساتید دانشگاه، كاركنان دولت، كارگران و اصناف مختلف خواهد بود.

حریرچی تصریح كرد: ازهمه پزشكان، داروسازان، پرستاران و تمام كاركنان حوزه سلامت كه علی رغم تاخیر بیش از چندین ماهه در دریافتی كارانه به خدمت شبانه روزی به مردم مشغول هستند، كمال تشكر را دارم. همینطور تاكید می نماییم كه خود جامعه پزشكی و سازمان نظام پزشكی مراقب تعداد معدودی افراد متخلف در زمینه تعرفه باشند.

وی با تاكید بر این كه وزارت بهداشت، سازمان نظام پزشكی، سازمان تعزیرات حكومتی و سایر دستگاه های نظارتی خصوصا در شرایط فعلی به وظایف ذاتی خود در نظارت و برخورد با متخلفین به صورت تشدید یافته عمل خواهند كرد، اضافه كرد: از بیماران عزیز و مردم هم می خواهم كه هرگونه تخلفی اعم از تعرفه ای و سایر موارد نظیر كمبود اقلام یا ارجاع به خارج بیمارستان را به شماره 190 اعلام كنند.
1397/05/08
22:37:58
5.0 / 5
1702
تگهای خبر: بهداشت , پزشك , دارو , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
کادایف kadaif

کادایف kadaif