کادایف

توقف رشد سلول سرطانی با كمپلكس نانودارویی ساخت محققان دانشگاهی

توقف رشد سلول سرطانی با كمپلكس نانودارویی ساخت محققان دانشگاهی

كادایف: محققان واحد علوم و تحقیقات در قالب رساله به كمپلكس نانو دارویی دست پیدا كردند كه قادر به توقف رشد سلول های سرطانی و با كاهش عوارض دارویی است.به گزارش كادایف به نقل از ایسنا معصومه بیات، مجری طرح بیماری سرطان را در نتیجه جهش در سلول های بدن دانست و اظهار داشت: سلول های جهش یافته با سرعت بالاتری نسبت به سلول های سالم تكثیر می شوند و مواد مغذی و اكسیژن را از دسترس سلول های سالم خارج می كنند.

وی اضافه كرد: با اینكه با گسترش دانش در زمینه سرطان، پیشرفت های زیادی برای درمان آن صورت گرفته است، اما اثرات سمی داروهای شیمی درمانی همچنان یكی از معضلات درمان بیماری سرطان به شمار می آید؛ چراكه این داروها غالبا به صورت اختصاصی عمل می كنند.

بیات، بهره گیری از سیستم های نانو ذرات حاوی تركیبات آلی و معدنی در داروسازی را یكی از روش های حذف سلول های سرطانی عنوان نمود و افزود: سیستم های نانو ذرات دارای انواع ساختارها با اندازه، شكل و مواد مختلف هستند كه هر كدام ظرفیت بارگیری دارو، آزادسازی، هدف گیری سلولی و پایداری متفاوت دارند. از این رو با استفاده از نانوذرات می توان داروها را درون بسته هایی در حد نانومتر قرار داد تا آزادسازی دارو تحت كنترل قرار گیرد.

وی با اشاره به اینكه "درخت سان ها" یكی از نانوذراتی هستند كه برای رهاسازی و تحویل دارو استفاده می شوند، اظهار نمود: در تحقیقی كه در واحد علوم و تحقیقات انجام شد، با نگاهی به نانوذرات درخت سان ها به بررسی احتمال ساختاری تشكیل كمپلكس های نانوساختار بین درخت سان های PAMAM با سه نسل با برخی داروهای متوقف كننده رشد سلول سرطانی نظیر "كارموستین"، "لوموستین"، "سموستین" و "ملفالان" پرداخته شد.

این محقق بررسی امكان رهاسازی، تحویل و جداسازی دارو با بهره گیری از درخت سان PAMAM را از دیگر بخش های این مطالعات عنوان نمود و خاطرنشان كرد: علاوه بر آن با عنایت به اینكه حدود ۴۰ درصد از داروهای توسعه یافته جدید به واسطه سرعت پخش پایین، انحلال پذیری كم در آب، نفوذپذیری پایین از غشاء سلولی و زیست سازگار نبودن توسط صنعت داروسازی رد می شوند، در این تحقیق سعی شده است تا دارویی طراحی شود كه این مشكلات را نداشته باشد.

بیات با اشاره به اینكه در این تحقیق همه كمپلكس های درخت سان PAMAM - دارو، از روش های MMFF94 و RHF/PM6 استفاده شد، افزود: در این تحقیق كه به صورت نظریه و استفاده از نرم افزارهای محاسباتی شیمیایی مكانیك كوانتومی و مكانیك مولكولی صورت گرفت، توانستیم بهترین كمپلكس نانو- دارو را تولید نماییم.

محری طرح با اشاره به فرایند صورت گرفته در این تحقیق، اظهار داشت: بعد از جمع آوری اطلاعات، ساختارهای مختلف مولكول های داروهای ضدسرطان متوقف كننده رشد سلول های سرطانی (Melphalan، Carmustine، Semustine، Lomustine) به صورت تك مولكولی مطالعه شد.

وی به بیان نحوه تولید كمپلكس های دارویی داروهای ضدسرطان متوقف كننده رشد سلول های سرطانی پرداخت و اظهار داشت: برای این منظور با حفره های درونی درخت سان های پلی آماد و امین (PAMAM)، مبادرت به ساخت و مدل سازی تعداد قابل توجهی از این كمپلكس ها و ساختارهای پیچیده دارویی شد.

این محقق افزود: نتایج به دست آمده نشان داده است كه در هر حالتی كارموستین و سموستین داروهای بسیار مناسبی برای توقف رشد سلول های سرطانی هستند اما "ملفالان" در شرایط عادی داروی خوبی برای این منظور نیست.

بر اساس اعلام روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات، این تحقیق در قالب رساله معصومه بیات دانشجوی دكتری فیزیك حالت جامد واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی با عنوان «مطالعه نظری احتمالات ساختاری تشكیل كمپلكس های نانوساختار بین درخت سان های PAMAM با برخی داروهای متوقف كننده رشد سلول سرطانی (Melphalan، Carmustine، Semustine، Lomustine» به راهنمایی دكتر طاهرپور عضو هیأت علمی گروه شیمی دانشگاه رازی كرمانشاه، راهنمایی دكتر سید محمد الهی عضو هیأت علمی واحد علوم و تحقیقات و مشاوره دكتر مصطفی فیضی از اعضای هیأت علمی گروه شیمی دانشگاه رازی كرمانشاه دفاع شد.
1397/06/27
14:45:12
5.0 / 5
1685
تگهای خبر: بیماری , دارو , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
کادایف kadaif

کادایف kadaif