کادایف
سازمانهای غیر دولتی ایران:

تحریم های آمریكا نقض مسلم حقوق بشر است

تحریم های آمریكا نقض مسلم حقوق بشر است

كادایف: تهران- برخی سازمانهای غیر دولتی ایران با انتشار اطلاعیه ای اقدام یكجانبه دولت ایالات متحده آمریكا در اعمال تحریم های همه جانبه ضد ایران را نقض مسلم حقوق بشر و حقوق اساسی ملت ایران دانستند.


به گزارش كادایف به نقل از ایرنا در این بیانیه كه روز یكشنبه انتشار یافت، آمده است: اقدام خلاف عرف بین الملل دولت آمریكا در خروج از معاهده برنامه جامع اقدام مشترك (برجام) در تاریخ 8 ماه می 2018 و اقدام برای اجرای تهدیدات تحریم های همه جانبه و غیر انسانی ضد مردم ایران، آثار نگران كننده ای را در سطح عمومی و به خصوص برای گروه های فرودست در جامعه ایران بوجود آورده است.
این بیانیه می اضافه كرد: اعمال صورت های مختلف اقدامات قهری دولت ایالات متحده امریكا ضد مردم ایران، بنابر قطعنامه های سازمان ملل متحد و شورای حقوق بشر، نقض مسلم حقوق بشر است.
در این بیانیه آمده است: اقدامات قهری یكجانبه ای كه حقوق اساسی مردم ایران را در موارد حق سلامت، حق حیات و حق توسعه در تمام ابعاد مشروع آن تحت تاثیر مستقیم خود قرار داده است.
این بیانیه اضافه كرد: بر مبنای آخرین گزارش «ادریس جزایری» گزارشگر ویژه سازمان ملل، تاثیر منفی اقدامات قهری یكجانبه و تحریم های همه جانبه؛ انسانهای بی گناه را هدف قرار می دهد و جنگی اقتصادی می باشد كه در زمان صلح؛ حمایت كنوانسیون های ژنو كه هدفش پشتیبانی از غیر نظامیان است را هم شامل نمی گردد.
امضاء كنندگان این بیانیه نمایندگان جمعی از سازمان های غیر دولتی ایرانی هستند كه به استناد مشاهده های هر روزه خود با اقشار فرودست جامعه و ملاحظه دردهای آشكار و پنهانی كه این روزها با وجود اعمال محدودیت های سازمان یافته از جانب دولت ایالات متحده آمریكا تشدید شده است؛ توجه افكار عمومی جهانی؛ دولت های مستقل، نهادها و سازمانهای غیر دولتی حقوق بشری و اشخاص حقیقی حق طلب را به آثار نگران كننده تهدیدات و اقدامات خلاف عرف بین المللی دولت امریكا بر حقوق و حیات انسانی مردم ایران جلب می كند.
در ادامه این بیانیه آمده است: آثار نگران كننده ای كه نه تنها حق حیات طبیعی مردم ایران را به مخاطره انداخته است بلكه سلامت بخش هایی از جامعه كه با انواعی از بیماری های خاص و صعب العلاج رو به رو هستند با تهدید روبرو كرده است و چالش های فراوانی را در مقابل اقشار فرودست و كم درآمد كه هر روز با بسته شدن كارخانه ها؛ كم شدن درآمدها و افزایش سرسام آور هزینه های معیشت رو به رو هستند و هم میلیون ها پناهنده و مهاجر افغان كه در ایران زندگی می كنند بوجود آورده است.
بیانیه این سازمان های مردمی می افزاید: بروز این اتفاقات در شرایطی است كه جامعه جهانی، حتی برای جنگهای كلاسیك هم قوانینی را وضع كرده است كه اساس آن بر مصونیت افراد غیر نظامی به خصوص كودكان؛ سالخوردگان و بیماران از هر گونه تعرض و تهدیدات نظامی گری بوده است و حمله نظامی به مراكز درمانی، آموزشی و منازل ساكنان عادی همچون جنایات جنگی محسوب می شده و می گردد.
امضاء كنندگان این بیانیه افزودند: متاسفانه تحریم های همه جانبه بعنوان یك ابزار جنگی خاموش ضد ملت ها، نه قانونی دارد و نه تابحال جامعه جهانی چارچوب، قوانین و مقررات مشخصی برای آن وضع كرده است؛ بدون توجه به این نكته كه در این نبرد اساسا مردم غیر نظامی هدف حملاتی قرار می گیرند كه بدون شلیك گلوله در معرض صدمات جبران ناپذیر قرار گرفته و می گیرند.
« حملاتی كه نخستین قربانیاتش را از بین كودكان، سالخوردگان و مبتلایان به انواع بیماری های دیر درمان و سایر گروههای صدمه پذیر می گیرد. محدودیت های گسترده برای تامین دارو و تجهیزات پزشكی مورد نیاز برای بیماران در ایران، در شرایطی است كه وزارت خزانه داری آمریكا مدعی نبودن شمولیت غذا و دارو بر تحریم های گذشته و اخیر است بدون توجه به این واقعیت مشهود كه تحریم نظام بانكی ایران و اتباع ایرانی و تولید موانع فراوان در راه دسترسی به كسب در آمدهای مشروع و مورد نیاز، بستر ساز فاجعه ای است كه قربانیان آن را صدمه پذیرترین اقشار ساكن در ایران تشكیل می دهند.»
امضاء كنندگان این بیانیه با اظهار تاسف عمیق از نادیده انگاشته شدن سازمان یافته حقوق انسانی مردم ایران توسط دولت ایالات متحده امریكا، افكار عمومی جهان را به داوری طلبیده و به دنبال یافتن پاسخ این سوال است كه در جهان متمدن امروز و با وجود قوانین و احكام صلح آمیز، بشردوستانه و ضد جنگ، چگونه است كه قوانین مسلم بین المللی نادیده انگاشته می شود؟ مردم عادی یك كشور با چه جرمی از امكان دسترسی به غذا؛ دارو و تجهیزات پزشكی محروم می شوند و مرگ های زود هنگام؛ معلولیت های دائمی و رنج های بی انتها را در سایه این جنگ ناخواسته خاموش و تحمیلی تحمل می كنند؟
«فرصت مناسبی است تا مردم جهان و دولت های مستقل و متعهد به آرمان های سازمان ملل متحد را در راه گسترش صلح پایدار و دوری گزیدن از هر گونه منازعه جنگی و خشونت بار دیگر، دعوت به همراهی و ایستادن در مقابل دكترینی نماییم كه جهان آشفته را به سمت آتشی دیگر رهنمون می كند. آتشی كه بزرگترین تهدید مادی و معنوی آن نابودی ارزش های انسانی در سایه اقداماتی است كه نوعدوستی و انسانیت را فارغ از رنگ، نژاد و ملیت نشانه گرفته است.»
امضا كنندگان این بیانیه به نمایندگی از جامعه مدنی و سازمان های غیر دولتی ایران از تمام دولت ها، سازمانهای بین المللی و نهادهای مدنی كه برای تحقق صلح پایدار و فراگیر و شكستن تحریم های ناعادلانه ضد ملت ایران از هیچ تلاش ارزشمندی دریغ نداشته اند، تشكر می كند و ادامه همراهی همه جانبه آنان را تا خاتمه جنجالی كه جنگ افروزان در دولت آمریكا برای رسیدن به منافع كوتاه مدت خود؛ منافع ملتی را هدف قرار داده اند؛ خواهان شدند.
در این بیانیه آمده است: اقدامات قهری یكجانبه دولت ایالات متحده آمریكا در اعمال تحریم های همه جانبه، نقض حقوق اساسی ملت ایران است. رویه اخیر دولت آمریكا در خروج از معاهدات بین المللی و تهدید مراجع قضایی بین المللی، می تواند دستاوردهایی را كه جهان پس از گذار از دو جنگ خانمانسوز جهانی به دست آورده است، به خطر اندازد و ضروری می باشد تا مراجع و منابع بین الملل و صلح دوستان جهانی؛ از هر گونه كوشش برای حفظ حریم انسانیت فارغ از هر گونه تبعیضی دریغ نكنند.
این بیانیه می افزاید: محروم كردن سازمان یافته مردم ایران از دسترسی به انواع دارو؛ تجهیزات پزشكی و غذا، معلولیت و جان باختن نابهنگام بیماران و گرسنگی های الزامی زنان و كودكان در گروههای فرودست را به دنبال داشته و دارد كه خود به تنهایی مشمول نقض همه آرمان های حقوق بشر و تعهدات بشر دوستانه بین المللی است كه نیازمند واكنش و اقدام سریع و همه جانبه جهانی است.
این سازمان های مردم نهاد تاكید كردند: در كنار مردم ایران؛ میلیونها پناهنده و مهاجر افغان زندگی می كنند كه به علت گسترش روز افزون مناقشات مسلحانه و امنیت شكننده در افغانستان؛ امكان بازگشت پایدار به كشورشان را ندارند و از جانب دیگر سیاست های مهاجرپذیری در غرب هم موانع بازدارنده ای برای اسكان مجدد آنها در كشورهای اروپایی بوجود آورده است و این جمعیت میلیونی هم هم اینك در كنار مردم ایران در معرض تحمل رنج ها و دردهای ناشی از تحریم های همه جانبه دولت امریكا ضد ایران قرار گرفته اند.
در ادامه این بیانیه آمده است: مطالعه تجربه تحریم های گسترده ای كه تنها در دهه های اخیر توسط دولت آمریكا بر ملت های مختلف رفته است؛ حكایت از عواقب وحشتناكی است كه بیش از هر سیاست بازدارنده ضد دولت ها بر ملت ها رفته است. عواقبی كه بعضی از آنها باوجود گذشت زمان هنوز آثار گرانبار خودش را بر آحاد كشورهای هدف بخصوص زنان و كودكان باقی گذاشته و از این رو لازم است تا با حمایت های تمام مصلحان جهانی؛ از ادامه بروز تراژدی انسانی دیگری در منطقه جلوگیری كرد.
37 سازمان غیر دولتی ایران این بیانیه را امضا كرده اند.
اجتمام*1193 * 3063


1397/07/01
23:59:30
5.0 / 5
1727
تگهای خبر: بیماری , پزشك , دارو , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
کادایف kadaif

کادایف kadaif