کادایف

گزارش وزارت بهداشت به بیمه مركزی درباره هزینه كرد سهم درمان بیمه شخص ثالث

گزارش وزارت بهداشت به بیمه مركزی درباره هزینه كرد سهم درمان بیمه شخص ثالث

به گزارش كادایف رییس اداره بودجه و اعتبارات معاونت درمان وزارت بهداشت با بیان این كه بیمه های تجاری، قانون مصوب را اجرا نمی كنند، اظهار داشت: در قانون به صراحت ذكر شده كه بیمه های تجاری باید ۱۰ درصد از بیمه های سرنشین، شخص ثالث و مازاد را طی قبض جداگانه به حساب درآمدهای اختصاصی وزارت بهداشت واریز نمایند.


به گزارش كادایف به نقل از ایسنا، دكتر رضا رضایی درباره اظهارات دبیر كل سندیكای بیمه گران ایران در خصوص عدم عرضه گزارش وزارت بهداشت برای هزینه كرد سهم بیمه شخص ثالث، اظهار داشت: ایشان اطلاعات كمی در این زمینه دارند چون وزارت بهداشت گزارش كاملی از هزینه كرد این منابع به بیمه مركزی عرضه كرده است و در نوع گزارش، اختلاف نظری وجود دارد و بیمه مركزی اسامی مصدومان حوادث ترافیكی را خواسته است كه برای آنها ارسال می نماییم.

وی تصریح كرد: اینكه گزارش وزارت بهداشت درمورد هزینه كرد منابع بیمه های تجاری برای مصدومان حوادث ترافیكی چگونه است، ارتباطی به پرداخت سهم بیمه ها به وزارت بهداشت ندارد و هم اكنون، بیمه های تجاری قانون مصوب را اجرا نمی كنند؛ چراكه در قانون به صراحت ذكر شده كه بیمه های تجاری باید ۱۰ درصد از بیمه های سرنشین، شخص ثالث و مازاد را طی قبض جداگانه به حساب درآمدهای اختصاصی وزارت بهداشت واریز نمایند.

رضایی خاطرنشان كرد: مصدومان حوادث ترافیكی در بیمارستان های وزارت بهداشت، درمان می شوند و داروی مورد نیاز را دریافت می كنند. با وجود مشكلات مربوط به تحریم ها و علیرغم تاخیر در پرداخت مطالبات وزارت بهداشت از جانب بیمه های تجاری و افزایش قیمت خیلی از كالاها در كشور، اجازه ندادیم از یك مصدوم حوادث ترافیكی، حتی یك ریال پول گرفته شود و بد نیست كه دبیر كل سندیكای بیمه گران ایران به همراه ما از چند بیمارستان همچون بیمارستان شهدای هفتم تیر بازدید كند، چون درآمد بعضی از بیمارستان های وزارت بهداشت، از محل ۱۰ درصد بیمه های تجاری است كه متاسفانه بیمه ها از اجرای قانون طفره می روند.

رییس اداره بودجه و اعتبارات معاونت درمان وزارت بهداشت، تصریح كرد: اینكه وزارت بهداشت درمورد هزینه كرد این سهم بیمه های تجاری گزارشی عرضه كرده یا نكرده موردی نبوده كه ایشان از آن اطلاع داشته باشد و تقاضا دارم كه آقای علیپور سری به بیمارستان ها بزنند و ببینند كه خدمات به مصدومان حوادث ترافیكی به چه شكلی عرضه می شود؛ در حالیكه پیش از برنامه چهارم توسعه زمانی كه قرار بود بیمه های تجاری هزینه بیماران تصادفی را پرداخت كنند، هر روز در رسانه ها مشكلات بیماران تصادفی را مشاهده می كردیم و از قانون برنامه چهارم توسعه به بعد نه تنها مشكلی در عرضه خدمات به این مصدومان وجود ندارد، بلكه مرگ و میر مصدومان حوادث ترافیكی كاهش یافته و رسیدگی به آنها و رضایتمندی آنها افزایش پیدا كرده است.

بنابر اعلام وبدا، رضایی با اشاره به اینكه رفتار وزارت بهداشت با هر وزارتخانه، سازمان و دستگاه اجرایی برپایه نص صریح قانون است، اضافه كرد: برپایه قانون، مصدومان حوادث ترافیكی باید به صورت مجانی درمان شوند كه در وزارت بهداشت این قانون اجرا می گردد و گزارش آن به بیمه مركزی عرضه می گردد و قانون به صراحت ذكر كرده كه بیمه های تجاری باید زمانی كه پول بیمه را از مردم دریافت می كنند، طی فیش جداگانه ای سهم ۱۰ درصدی وزارت بهداشت را واریز كنند، اما بیمه ها در اجرای این قانون تخلف می كنند.

وی تصریح كرد: وزارت بهداشت در قانون موظف نشده كه گزارش هزینه كرد درمان مصدومان حوادث ترافیكی را به سندیكای بیمه گران عرضه كند، بلكه گزارش های هزینه كرد را به بیمه مركزی، مجلس شورای اسلامی و سازمان مدیریت و برنامه ریزی عرضه می نماییم. البته اختلاف نظری وجود دارد كه برطرف می گردد.

رییس اداره بودجه و اعتبارات معاونت درمان وزارت بهداشت تصریح كرد: وزارت بهداشت تا كنون در عرضه خدمات درمانی به مصدومان حوادث ترافیكی هیچ كوتاهی نكرده است، اما بیمه تجاری ایران ۱۰۰۰ میلیارد تومان از مطالبات وزارت بهداشت را به صورت اوراق برای سال های ۹۸ و ۹۹ پرداخت كرد؛ در حالیكه حق بیمه را به صورت نقدی از مردم دریافت كرده است و سایر بیمه های تجاری هم سهم ۱۰ درصد وزارت بهداشت را در حساب های خود نگه می دارند و پس از مدت ها به حساب وزارت بهداشت واریز می كنند كه این اقدام، درست نیست و برخلاف قانون است.

رضایی در انتها خاطرنشان كرد: خیلی از بیمارستان های كشور مانند شهدای هفتم تیر و امام حسین (ع) تهران، شهید رجایی یاسوج، امدادی مشهد و شهید رجایی شیراز برای عرضه خدمات، نیاز به تامین تجهیزات و ملزومات پزشكی و دارو دارند كه به علت تاخیر در پرداخت مطالبات از جانب بیمه های تجاری، در تامین این موارد با مشكلات بسیاری مواجهند.1397/10/01
15:59:03
5.0 / 5
1603
تگهای خبر: بهداشت , بیمه , پزشك , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
کادایف kadaif

کادایف kadaif