کادایف

چرا طرح راه اندازی كلینیك های سلامت جنسی به سرانجام نرسید؟

چرا طرح راه اندازی كلینیك های سلامت جنسی به سرانجام نرسید؟

كادایف: معاون برنامه ریزی و هماهنگی معاونت رئیس جمهور در امور زنان و خانواده از ناتمام ماندن طرح كلینیك های ˮسلامت خانوادهˮ آگاهی داد و اظهار داشت: در دولت یازدهم پیگیر ایجاد این كلینیك های تخصصی بودیم كه متوجه شدیم به سبب اختلاف نظرها در مورد راه اندازی كلینیك های سلامت جنسی، طرح پیشنهادی ما اجرایی نشده است.


اطهره نژادی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینكه هدف معاونت امور زنان از طریق اندازی كلینیك های سلامت خانواده با همكاری وزارت بهداشت، تحكیم بنیان خانواده بوده است، اضافه كرد: چند سال اخیر معاونت امور زنان بنا به تخصص و سابقه وزارت بهداشت، بر روی كلینیك های سلامت خانواده فعالیت و در همین راستا با این وزارتخانه تفاهم نامه ای امضاء كرد، بر طبق این تفاهم نامه مقرر شد كه وزارت بهداشت در پلی كلینیك های دانشگاه های علوم پزشكی مراكز استان ها، كلینیك هایی راه اندازی كند تا اگر خانواده ها در ابعاد مختلف خانوادگی با مشكل مواجه گشتند به این كلینیك ها بازگشت كنند.
به گفته وی، مقرر بود كه ۹ نوع خدمت تخصصی مانند مشاوره های حقوقی، مشاوره های خانوادگی، سلامت جنسی و… در این مراكز به خانواده ها نمایش شود، بطوریكه معاونت زنان حتی نمایش مشاوره های شرعی را باز در این طرح مد نظر داشت.
بنابر اظهارات نژادی، در این طرح وزارت بهداشت تامین كننده بودجه اصلی بود و معاونت زنان تنها بعنوان سیاست گذار، مطالبات خودرا با استناد به آمار موجود طرح ریزی كرد؛ حتی این معاونت بعنوان سیاست گذار خواسته بود كه این كلینیك ها در فضاهایی ایجاد شوند و به شكلی فعالیت كنند كه اعضای خانواده به راحتی و به دور از قضاوت مردم بتوانند به این كلینیك ها بازگشت و خدمات مورد نیاز خودرا دریافت نمایند.
معاون برنامه ریزی و هماهنگی معاونت امور زنان و خانواده رئیس جمهور با تاكید بر اینكه این معاونت با همكاری متخصصان وزارت بهداشت و سایر متخصصان حوزه خانواده به لزوم نمایش این آموزش ها رسید، اظهار داشت: وزارت بهداشت اعلام نموده بود كه مدرسینی كه برای تربیت متخصصان حوزه خانواده فعالیت می نمایند، آموزش های لازم را دریافت كرده اند، اما پیگیری معاونت از مدیران وقت مرتبط در وزارت بهداشت نشان داد كه گفت وگوها و چالش هایی تخصصی میان وزارت بهداشت و شورای عالی انقلاب فرهنگی در زمینه كلینیك های سلامت جنسی وجود داشته كه روند پیشرفت این طرح را گرفتار تغییر نمود.
وی ادامه داد: در هر صورت این طرح ادامه پیدا نكرد و شاید وزارت بهداشت در دولت دوازدهم تصمیم بگیرد كه این طرح باردیگر احیا شود.
معاون برنامه ریزی و هماهنگی معاونت امور زنان و خانواده در ادامه این گفت و گو در پاسخ به این سوال كه چنین طرح هایی چقدر در تحكیم بنیان خانواده و كاهش لطمه های اجتماعی و خانوادگی موثر است؟ اظهار داشت: ایمان و اعتقاد جدی دارم كه در حوزه جلوگیری از بحران های خانواده راه اندازی كلینیك های خانواده می توانست بسیار موثر باشد. معاونت زنان بعنوان سیاست گذار، بهره برداری از این كلینیك ها را ضرورتی برای تحكیم بنیان خانواده می داند، چونكه در این طرح نه تنها سلامت جنسی بلكه سلامت در همه ابعاد به تحكیم بنیان خانواده كمك می نماید.
نژادی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص اینكه آیا معاونت زنان در زمینه تحكیم خانواده در این راستا برنامه دیگری دارد؟ باز اینطور توضیح داد: شاید دیگر با این شكل و سیاق نتوانیم چنین طرحی را پیش ببریم، برای اینكه معاونت زنان در حوزه اجرایی فعالیت نمی كند، اما طرحی تحت عنوان طرح ملی گفت وگوی خانواده مد نظر معاونت است كه با نگاه پیشگیرانه ای كه دارد، كمك می نماید افراد خانواده با تمرین گفت و گو، آرامش بیشتری در خانواده شان حاكم كنند.
منبع:

1398/02/16
15:08:55
5.0 / 5
1633
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , پزشك , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
کادایف kadaif

کادایف kadaif