کادایف
رئیس اورژانس كشور:

امبولانس های كشور ۲ برابر شد، مصدومان سیل در كل كشور كمتر از ۱۲۰۰ نفر

امبولانس های كشور ۲ برابر شد، مصدومان سیل در كل كشور كمتر از ۱۲۰۰ نفر

كادایف: رئیس اورژانس كشوربا بیان اینكه برخی سیل زدگان را با بالگرد به نقاط امن منتقل كردیم، اظهار داشت: حدود ۲۵۰۰ نفر منتقل شدند كه ۵۰۰ نفر از آنها مادر حامله بودند.به گزارش كادایف به نقل از ایسنا دكتر پیرحسین كولیوند در نشست خبری كه قبل از ظهر امروز درباب تشریح اقدامات اورژانس در سیل اخیر كشور برگزار شد، اظهار نمود: حدودا از چهارشنبه آخر سال فعالیت ما به صورت مستمر شروع شد و هم اكنون حجم آن كاهش یافته است.

وی با اشاره به اینكه برای چهارشنبه آخر سال آموزش های همگانی را در مدارس و مساجد انجام دادیم، اظهار داشت: فرهنگ سازی در این زمینه را با كمك صدا سیما و سایر رسانه ها محقق كردیم كه به دنبال آن حوادث چهارشنبه سوری حدود ۶۵ درصد كم شد كه بسیار عالی بود.

كولیوند افزود: برنامه ای جدی برای كاهش حوادث ترافیكی داشتیم و سال قبل با پیگیری هایی كه انجام شد، كشور ما در گروه الف قرار گرفت و هم اكنون به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر ۲۰ كشته داریم در حالیكه در گذشته رتبه هشتم را داشتیم.

وی با اشاره به حوادث جوی كشور اظهار داشت: استان های مازندران، گلستان، فارس، ایلام و خوزستان درگیر سیل شدند كه در استان خوزستان همچنان حدود ۱۰۰۰ نفر در كمپ ها سكونت دارند.

كولیوند افزود: نخستین امدادرسانی و استقرار ما از مازندران آغاز شد. پیش از شروع سال باز تلفن های ماهواره ای خودرا شارژ كردیم و همین سوژه موجب شد تا ارتباط خودرا از دست ندهیم.

رئیس سازمان اورژانس كشور با اشاره به اینكه از لطمه به منابع خود باز پیشگیری كردیم، اظهار داشت: صدمه ای به بیمارستان ها و خانه های بهداشت وارد نشد و كمترین خسارت وارد شد.

وی اضافه كرد: اورژانس كشور در لرستان، خوزستان و ایلام با عنایت به سامانه خوب وزارت بهداشت از تعداد جمعیت و بیماری های خاص، معلولین، جانبازان و.. هر شهر آگاه بود بدین سبب ما این افراد را با بالگرد به نقاط امن منتقل كردیم. حدود ۲۵۰۰ نفر منتقل شدند كه ۵۰۰ نفر از آنان زنان حامله بودند.

كولیوند با اشاره به آگهی و اخطارهای هواشناسی درباب آبگرفتگی اظهار داشت: ما برمبنای هشدارها داروهای خودرا به محل های امن منتقل كردیم تا در صورت ضرورت امدادرسانی های لازم را انجام دهیم.

وی اضافه كرد: زمانی كه تمام ارتباطات قطع شده بود تنها راه ارتباطی تلفن های ماهواره ای اورژانس بود كه می توانستیم با آنها ارتباط برقرار نماییم.

رئیس سازمان اورژانس كشورهمچنین اظهار داشت: زمانی كه سیل به خرم آباد، معمولان و پلدختر رسید، اعلام گردید در دو روستا افراد روی بام هستند. اورژانس كشور از ایلام بالگرد فرستاد و بالگردها خطر را پذیرفتند و از فاصله دو متری همه این افراد را نجات دادند. اگر از بالگردهای دیگر استفاده می شد به سبب ایجاد باد ممكن بود خسارات دیگری ایجاد شود.

وی با اشاره به قطعی ارتباطات در پلدختر اظهاركرد: نیروی عملیات ویژه اورژانس به لرستان اعزام شد و ساعت ۴ و ۳۰ دقیقه بامدادان همان روز اعلام گردید كه تلفاتی نداشتیم.

كولیوند با اشاره به اینكه بیمارستان ها فعال بودند، اظهار داشت: با این وجود با كمك نیروهای سپاه و ارتش توانستیم استقرارهای خوب و خدمات گسترده تری داشته باشیم بدین سبب بیمارستان های سیاری را در گلستان و لرستان راه اندازی كردیم. این بیمارستان ها اتاق عمل، سی تی اسكن و... داشتند. اتوبوس آمبولانس های ما باز مستقر می شدند كه خود حكم درمانگاه دارند چونكه تعداد زیادی تخت دارند و پزشك و پرستار در آنها مستقر است.

وی افزود: در وسعت این سیل ما مصدوم بسیاری نداشتیم و این تعداد به ۱۲۰۰ نفر نمی رسید و این مساله نشان داده است كه پیشگیری ها مناسب بوده است.

كولیوند با اشاره به حضور نماینده سازمان بهداشت جهانی در لرستان اظهار داشت: نماینده سازمان بهداشت جهانی گفت من ایران را بسیار قدرتمند دیدم كه توانسته است به این حوادث پاسخ دهد.

رئیس سازمان اورژانس كشور اضافه كرد: نیروهای جهادی باز نقش بسیار موثری در این سیل داشتند و در كمال گمنامی خدمت رسانی و كار كردند.

كولیوند با اشاره به اینكه امسال كوشیدیم علاوه بر خدمات فوریت های پزشكی و سلامت فعالیت های دیگری انجام دهیم، اظهار داشت: برای مثال زمانی كه به سمت لرستان و خوزستان و.. می رفتیم، اقلامی كه توسط سازمان ها یا مردم جمع آوری شده بود را توزیع می كردیم و از آن طرف باز به كارهای مربوط به درمان پرداخته می شد.

وی اضافه كرد: ما شهر یا روستایی نداشتیم كه از نبود دارو گلایه كنند چونكه با وجود دپو كردن دارو هر چند وقت یكبار باز هم دارو ارسال می كردیم.

كولیوند با اشاره به اینكه ما استان های معین را باز مشخص كرده بودیم، اظهار داشت: همچنان بعضی از همكاران در حال فعالیت هستند و در كنار مردم مانده ایم تا شرایط آنها به حالت عادی بازگردد.

رئیس سازمان اورژانس كشور با اشاره به اینكه تا به امروز مراقبت ها بسیار مناسب بوده است و ما یك مورد بیماری واگیردار باز نداشتیم، اظهاركرد: هر جای دیگر دنیا با این تلفات لاشه های احشام سبب طغیان بیماری های واگیردار می شد اما خوشبختانه مراقبت بسیار خوبی انجام شد و هم اكنون كار ما همین مراقبت های سپس سیل است.

وی اضافه كرد: ۴۰۰ دستگاه آمبولانس و دو دیفرانسیل خریداری شده كه در گمرك بندرعباس مانده بود اما با كمك مسئولان وزارت بهداشت ۱۲۰ دستگاه ترخیص و مابقی باز در این ماه ترخیص می شوند.

كولیوند در ادامه اظهاركرد: تحریم های ظالمانه در تامین تجهیزات اورژانس بعضی از مشكلات را به وجود می آورد اما باید به این نكته توجه داشت كه تا سال ۹۵ما فقط ۲۴۰۰ آمبولانس داشتیم اما حالا بیشتر از ۵۰۰۰ آمبولانس داریم. خوشبختانه الان شركت های داخلی در حال تلاش هستند و جای نگرانی نیست.

وی با اشاره به اینكه مرجع فوتی ها پزشكی قانونی نیست و مرجع مصدومان پزشكی قانونی می باشد، اظهار داشت: در تلاش هستیم تا با ایجاد طرح درهر خانه یك سلامت گام خوبی در جهت زنده ماندن و سلامت بیماران تا پیش از رسیدن تكنسین های اورژانس برداریم.

كولیوند درباره اقدامات در ماه رمضان باز اظهاركرد: پوشش خدمات در این ایام باز برنامه ریزی شده و در مساجد، تكیه ها و سایر محل های مورد نیاز نیروهای اورژانس و فوریت های پزشكی حضور خواهند داشت.
منبع:

1398/02/17
14:13:13
5.0 / 5
1794
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
کادایف kadaif

کادایف kadaif