کادایف
معاون كل وزارت بهداشت:

80 درصد مردم توان رفتن به بیمارستان خصوصی را ندارند

80 درصد مردم توان رفتن به بیمارستان خصوصی را ندارند

به گزارش كادایف معاون كل وزارت بهداشت اظهار داشت: ۸۰درصد مردم توان رفتن به بیمارستان خصوصی را ندارند؛ ۱۵ تا ۱۷ درصد مردم با استفاده از بیمه تكمیلی و ۳ تا ۵ درصد مردم با خرج خودشان به بیمارستان های خصوصی رجوع می كنند.


به گزارش كادایف به نقل از ایسنا، دكتر ایرج حریرچی در مراسم تكریم و معارفه رئیس دانشگاه علوم پزشكی قم كه بامداد امروز در سالن شهید مفتح دانشگاه علوم پزشكی قم برگزار شد، ضمن تقدیر از اقدامات دكتر ایرانی خواه كه به مدت ۶ سال ریاست دانشگاه علوم پزشكی قم را برعهده داشت، عنوان كرد: از بدو تاسیس بیمارستان دولتی در قم تا پیش از روی كار آمدن دكتر ایرانی خواه، استان قم حدود ۱۴۰۰ تخت بیمارستانی داشته است، پس از اینكه دكتر ایرانی خواه ریاست دانشگاه علوم پزشكی قم را بر عهده گرفتند تا به امروز این آمار به حدود ۱۹۰۰ تخت رسیده است. در استان قم شاهد پیشرفت های بسیار خوبی بوده ایم اما هنوز وضعیت رضایت بخش نیست و هنوز استان قم حدود ۹ درصد از میانگین كشوری پایین تر است.
معاون كل وزارت بهداشت با اشاره به اینكه متاسفانه هنوز بیماران برای درمان از قم خارج می شوند، اضافه كرد: حدود ۱۱درصد بیماران استان قم برای درمان از قم خارج می شوند. باید برای این مساله برنامه ریزی شود و با هماهنگی بین علوم پزشكی و بیمه سلامت و بیمه تامین اجتماعی این مشكل حل شود.
وی بیان كرد: بیشتر از ۷۰درصد بیمارستان های خصوصی تهران امكانات و كیفیت بیمارستان فرقانی قم را ندارند، هیئت علمی كه در قم حضور دارند همگی از پزشكان برجسته ای هستند كه فارغ التحصیل بهترین دانشگاه های علوم پزشكی كشور و دوره دیده در بهترین دانشگاه های علوم پزشكی اروپا و آمریكای شمالی هستند. باید به این افراد اعتماد كرد.
حریرچی اظهار نمود: ۸۰درصد مردم توان رفتن به بیمارستان خصوصی را ندارند، ۱۵ الی ۱۷ درصد مردم با استفاده از بیمه تكمیلی و ۳ الی ۵درصد مردم با خیال راحت و خرج خودشان به بیمارستان های خصوصی رجوع می كنند. پس جامعه هدف برای ما، اغلب مردم خصوصا فقرا و تهی دستان هستند. نخستین برنامه باید این باشد كه فقرا در بهترین شرایط تحت درمان قرار بگیرند. صدای فقیر، ضعیف است پس اول باید صدای آنها را شنید و در اولویت قرار گیرند.
وی خاطرنشان كرد: در شهر قم باید واقع بینانه به همه مسائل توجه كرد. شهر قم، شهر علم و اجتهاد است، اما در كنار آن باید به مشكلات و صدمه های اجتماعی نظیر طلاق، بیكاری، اعتیاد و فقر هم توجه كرد.
وی افزود: دانشگاه علوم پزشكی قم با این امكانات، اعضای هیئت علمی و پرسنل هم اكنون، زمینه و استعداد برای رشد سریع را دارد. دانشگاه علوم پزشكی باید خویش را برای یك رشد بالاتر و رسیدن به دانشگاه های تراز اول كشور آماده كند. تاكید می كنم كه دانشگاه علوم پزشكی باید مستقل عمل كند، دانشگاه محل سیاسی بازی و خط بازی نیست، اما اوضاع سیاسی كشور به شدت می تواند وضعیت سلامت را تحت تاثیر قرار دهد.
حریرچی تصریح كرد: قم نیاز به بیمارستان خیریه به معنای دقیق كلمه دارد. در قم و خیلی از شهرهای دیگر تعداد زیادی از مردم هستند كه توان پرداخت ویزیت پزشك متخصص را ندارند، طبق محاسبات۵.۵ درصد مردم ایران با یك ریال هزینه سلامت در یك سال گرفتار هزینه كمرشكن می شوند و برخی حتی این یك ریال را هم نمی توانند پرداخت كنند.
وی در آخر اضافه كرد: طب سنتی ایرانی بسیار مورد استقبال ما است و باید این طب گسترش پیدا كند؛ اما با مسائلی كه باعث وهن علم پزشكی می شود، باید مقابله نمود. همینطور تاكید می كنم كه مساله گردشگری سلامت در قم باید گستررش پیدا كند، اما این مساله نباید باعث شود كه مردم خودمان از امكانات دور شوند.1398/06/17
01:41:17
5.0 / 5
1331
تگهای خبر: بهداشت , بیمه , پزشك , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
کادایف kadaif

کادایف kadaif