کادایف
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت اعلام كرد

نیاز سالانه بیمه سلامت به ۲۰ میلیون دفترچه، موانع حذف دفترچه بیمه های كاغذی

نیاز سالانه بیمه سلامت به ۲۰ میلیون دفترچه، موانع حذف دفترچه بیمه های كاغذی

به گزارش كادایف مدیرعامل سازمان بیمه سلامت با تاكید بر مزایای حذف اسناد كاغذی و برخط شدن رسیدگی به پرونده های الكترونیك، اظهار داشت: باید با عنایت به زیرساخت های فنی و اجتماعی با همكاری نظام پزشكی و ثبت احوال به سمت حذف موانع رسیدگی الكترونیك به اسناد برویم.


مهندس طاهر موهبتی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینكه بیمه سلامت سالانه به ۲۰ میلیون دفترچه نیاز دارد، اظهار داشت: با وجود مشكلاتی كه در حوزه كاغذ و افزایش قیمت آن پیش آمد، ما مشكلی برای تامین دفترچه بیمه نداشتیم؛ چونكه از مدت ها قبل در این زمینه برنامه ریزی های مقتضی انجام شده بود.
وی اضافه كرد: البته همواه هدف مان كم كردن مصرف كاغذ در روند كار اداری است و از همین رو رسیدگی الكترونیكی اسناد را از ۲۵۰ بیمارستان آغاز كردیم كه این تعداد تا آخر سال به ۶۰۵ بیمارستان خواهد رسید. با تحقق روند یاد شده حداقل تا یك سال دیگر دفترچه بیمه به قوت خود باقی خواهد ماند.
مدیرعامل بیمه سلامت، دو بُعد زیرساخت فنی و اجتماعی را در پیشبرد سریع تر اهداف موثر دانست و اضافه كرد: وقتی از زیرساخت فنی صحبت می نماییم باید جایگاه مواردی مانند امضای الكترونیك پزشكان را نیز از قبل سنجیده باشیم. طبق قانون كارت هوشمند ملی در این راستا باید موثر عمل كند؛ اما آیا زیرساخت لازم برای رفع موانع و امضای الكترونیك در كارت ملی هوشمند وجود دارد؟ تا زمانی كه امضای پزشك زیر اسناد نباشد، سند هویت پیدا نمی كند و در پرداخت ها گرفتار مشكل خواهیم بود.
وی درباب همكاری سازمان نظام پزشكی برای رفع موانع این چنینی اظهار نمود: سازمان نظام پزشكی با همكاری وزارت بهداشت درحال تكمیل كار امضای الكترونیك است، اما خوب است این نكته بیان شود كه تا زمانی كه زیرساخت درست آی تی فراهم نباشد، كار در بخش سلامت به خوبی پیش نمی رود. ما در این عرصه با جان انسان ها سروكار داریم و چه كسی می تواند بگوید یك قطعی ساده برق در بیمارستان تا چه میزان می تواند روند رسیدگی الكترونیك و درمانی بیمار را كند كرده و بار روانی به خانواده او تحمیل كند؟
وی ضمن بیان اینكه تجربه اجرایی رسیدگی الكترونیك به اسناد گاها در بعضی كشورها تا ۱۵ سال زمان برده است، اشاره كرد: از بعد اجتماعی مردم و حتی مسئولین، تغییر را سخت تر می پذیرند و در ابتدا نسبت به آن مقاومت دارند. البته روند رو به رشدی را طی می نماییم و رتبه ما امسال نسبت به سالیان گذشته ۳۷ پله رشد داشته است و بیمه سلامت نسبت به خیلی از سازمان ها جلوتر بوده است.
موهبتی درانتها صحبت هایش زمان دقیق بی نیازی به امضای كاغذی پزشكان را منوط به فعالیت های نظام پزشكی و سازمان ثبت احوال دانست و اظهار داشت: ما در بیمه سلامت زیرساخت های لازم را فراهم نموده ایم و هر زمان دو نهاد یاد شده بعنوان متولی كارت هوشمند ملی و امضای الكترونیك پزشكان كار خودرا به نقطه قابل قبولی برسانند، رسیدگی الكترونیك آنلاین اسناد با حذف بعضی از موانع كاغذی و با بی نیازی از امضای دستی پزشكان آغاز خواهد شد.
منبع:

1398/07/01
13:25:14
5.0 / 5
1676
تگهای خبر: آنلاین , بهداشت , بیمه , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
کادایف kadaif

کادایف kadaif