کادایف
معاون كل وزارت بهداشت:

همكاری جامعه روحانیت و وزارت بهداشت می تواند سلامت جامعه را ارتقا دهد

همكاری جامعه روحانیت و وزارت بهداشت می تواند سلامت جامعه را ارتقا دهد

به گزارش كادایف معاون كل وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكی اظهار داشت: جامعه روحانیت می تواند نقش مهمی در فرهنگ سازی در جامعه داشته باشد و با افزایش همكاری جامعه روحانیت و وزارت بهداشت می توانیم فرهنگ بهداشت و سلامت را در جامعه ارتقا دهیم.به گزارش كادایف به نقل از ایسنا دكتر ایرج حریرچی در سی و چهارمین همایش مدیران مركز خدمات حوزه های علمیه با تشكر از همكاری خوب این مركز با وزارت بهداشت اظهار داشت: نخستین هدف نظام سلامت ارتقای سلامت جامعه است كه یكی از معیارهای آن افزایش طول عمر است. پیش از پیروزی انقلاب اسلامی امید به زندگی كمتر از ۵۰ سال بود ولی امروز امید به زندگی افزایش یافته و به بیشتر از ۷۵ سال رسیده است.

وی با اشاره به اینكه یكی دیگر از اهداف نظام سلامت جلوگیری از مرگ زودرس است، اظهار داشت: پیش از پیروزی انقلاب اسلامی از هر 100 هزار نوزاد ۱۷۶ نفر جان خودرا از دست می دادند اما امروز میزان مرگ و میر در نوزادان به كمتر از یك دهم دوران پیش از انقلاب رسیده است.

معاون كل وزارت بهداشت با اشاره به پرهزینه بودن نظام سلامت در سراسر دنیا اشاره كرد: هدف دیگر نظام سلامت، محافظت از مردم در مقابل مخاطرات مالی حوزه سلامت است. در حوزه سلامت باید هر كسی به اندازه توانش هزینه و به اندازه نیازش خدمت دریافت كند.

حریرچی از رعایت كرامت انسانی را بعنوان یكی دیگر از اهداف نظام سلامت یاد كرد و اظهار داشت: كسی كه بیمار می شود را نباید تنها به صورت مكانیكی درمان كرد بلكه نیاز به احترام و كرامت دارد.

وی اضافه كرد: یك درصد مردم در همه كشورها گرفتار بیماری های روانی شدید هستند و ۲۴ درصد نیز بیماری روانی سبك دارند. ژنتیك، محیط اجتماعی و خانواده از عوامل مبتلاشدن به بیماری روانی هستند و افراد كمترین تقصیر را دارند بدین سبب فرد مبتلا به بیماری های روانی را نباید سرزنش كرد.

به گزارش وبدا، معاون كل وزارت بهداشت با اشاره به اینكه نیازمند كمك گروه های مؤثر اجتماعی برای ارتقای سلامت هستیم، اظهار داشت: در كشور ما بیماری های مزمن و غیرواگیر مانند سرطان رو به افزایش است. معمولاً مبتلایان به سرطان از خود می پرسند كه چرا من مبتلا شده ام. پاسخگویی به این سؤالات بسیار مهم می باشد و روحانیون از این نظر می توانند كمك زیادی به بیماران كنند.

منبع:

1398/07/12
14:18:42
5.0 / 5
1597
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
کادایف kadaif

کادایف kadaif