کادایف

بالا بودن كلسترول خون چه تبعاتی دارد؟

بالا بودن كلسترول خون چه تبعاتی دارد؟

به گزارش كادایف وقتی كلسترول فردی بالاست، این امر می تواند برای سلامتی اش خطرناك باشد، اما چرا؟.به گزارش كادایف به نقل از ایسنا، وقتی سطح كلسترول بالا باشد، كلسترول بر دیواره های رگ ها رسوب می كند و ماده ای سخت به نام پلاك تشكیل می دهد. به مرور زمان، این پلاك سبب می شود سرخرگ ها باریك تر شوند كه در این حالت جریان خون كاسته می شود و وضعیتی به نام تصلب شرایین یا سفت شدن رگ ها به وجود می آید.

وقتی تصلب شرایین بر رگ های خونی كه ماهیچه های قلب را تامین می كنند، تأثیر می گذارد، این وضعیت سبب می شود كه شخص در معرض خطر حمله قلبی قرار گیرد. وقتی تصلب شرایین بر رگ های خونی كه مغز را تامین می كنند تأثیر می گذارند، این وضعیت فرد را در معرض خطر سكته مغزی قرار می دهد.

بنابر اعلام وزارت بهداشت، تصلب شرایین امكان دارد جریان خون به دیگر اندام های حیاتی مانند كلیه ها و روده ها را مسدود كند. بنابراین كنترل كلسترول خون از دوره نوجوانی می تواند مانع بروز مشكلات در سلامت بدن شود.
چه عواملی سبب بالا رفتن كلسترول می شوند؟
برخی عواملی كه منجر به كلسترول بالا می شوند، عبارتند از:

- اضافه وزن كه با سطوح كلسترول بالا رابطه دارد.

- وراثت: اگر مشكلات كلسترول یا بیماری قلبی در خانواده شما موروثی است، شما در خطر بالاتر مبتلا شدن به این اختلالات قرار دارید.

- رژیم غذایی: از مصرف غذاهایی كه كلسترول بالا یا چربی اشباع شده دارند، اجتناب كنید؛ چونكه این غذاها سبب افزایش سطوح كلسترول و خطر مبتلا شدن به بیماری قلبی می شوند.

- سن: خطر كلسترول بالا با افزایش سن، بیشتر می شود.

- فعالیت بدنی شانس مبتلا شدن به بیماری قلبی را می كاهد.
1398/08/16
20:45:45
5.0 / 5
1767
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
کادایف kadaif

کادایف kadaif