کادایف

تأثیر آلودگی هوا بر ناباروری مردان

تأثیر آلودگی هوا بر ناباروری مردان

به گزارش كادایف آمارها نشان می دهند كه حدود ۲۰ درصد از زوج های ایرانی به مشكل ناباروری دچارند، یعنی یك زوج از هر پنج زوج در سنین باروری. این آمار لزوم گسترش خدمات درمان ناباروری در كشور را مطرح می كند اما زوج های نابارور برای دریافت خدمات درمان ناباروری باید به چه مراكزی رجوع كنند؟به گزارش كادایف به نقل از ایسنا، دكتر علی صادقی تبار - مدیر مركز درمان ناباروری و سقط مكرر ابن سینا - با اشاره به تعریف ناباروری اظهار داشت: ناباروری یعنی زوج یك سال مداوم بدون استفاده از روش های جلوگیری برای حاملگی تلاش كنند اما خانم آبستن نشود. حدود ۴۰ درصد از موارد ناباروری ناشی از علل مردانه، ۴۰ درصد ناشی از علل زنانه و ۲۰ درصد ناشی از علل مشترك و یا ناشناخته است.
تاثیر آلودگی هوا بر ناباروری مردان
وی آلودگی های محیطی را عامل افزایش ناباروری مردان دانست و اضافه كرد: سلول های جنسی مردان نسبت به زنان در مقابل صدمه های محیطی، صدمه پذیرتر است و بنا بر این در شهرهای بزرگ و صنعتی كه انواع آلودگی ها بخصوص آلودگی هوا وجود دارد، آمار ناباروری مردان رو به افزایش است.
مهم ترین اصل، درمان موازی زن و مرد
صادقی تبار با اشاره به چندتخصصی بودن درمان ناباروری اظهار داشت: ناباروری هم می تواند علل زنانه داشته باشد و هم علل مردانه ازاین رو تشخیص و درمان ناباروری باید با همكاری چند تخصص صورت گیرد. در واقع وقتی زوج ها با مساله ناباروری مواجه می شوند باید بدون هدر دادن وقت به یك مركز درمان ناباروری رجوع كنند تا آقا و خانم همزمان و به موازات هم بررسی شوند.

وی اضافه كرد: بر مبنای نتایج بررسی های اولیه و شرایط هر زوج، متخصصان زنان، مردان و جنین شناسی برنامه درمانی مناسب را پیشنهاد می كنند و امكان دارد لازم باشد از مشاوره های تخصص های دیگر هم استفاده كنند. برنامه های درمانی معمول به ترتیب شامل درمان دارویی، آی یو آی، آی وی اف یا میكرواینجكشن و درمان های جایگزین است.

مدیر مركز درمان ناباروری ابن سینا درباره روش های كمك باروری توضیح داد: منظور از روش های كمك باروری لقاح برون تنی یا لقاح آزمایشگاهی است. در این روش ها فرآیند لقاح در محیط آزمایشگاهی كه مشابه محیط رحم است، اتفاق می افتد. در آی وی اف، تخمك و اسپرم در محیط انكوباتور كه كاملاً همانند رحم است قرار داده می شوند تا رشد كنند. در میكرواینجكشن، اسپرم به صورت مستقیم به داخل سیتوپلاسم تخمك تزریق می شود.

صادقی تبار افزود: در هر دو شیوه بعد از تشكیل جنین، مراحل رشد و تقسیم سلولی جنین ها در محیط انكوباتور طی سه تا پنج روز بررسی می شود و در صورتیكه جنین ها به خوبی رشد كنند و سلول های تقسیم شده كیفیت خوبی داشته باشند، به رحم خانم انتقال داده می شوند البته شانس موفقیت در هر سیكل درمان حدود ۳۵ تا ۴۰ درصد است و اگر سیكل نخست درمان موفقیت آمیز نبود، زوج ها نباید آنرا به حساب بدشانسی یا ناكارآمدی درمانگران بگذراند بلكه باید صبور باشند و درمان را تا حصول نتیجه ادامه دهند.
چگونه بهترین مركز درمان ناباروری را انتخاب كنیم؟
وی درباره معیارهای انتخاب یك مركز درمان ناباروری مناسب اظهار نمود: اولین معیار مهم این است كه یك مركز مجوزهای لازم را از وزارت بهداشت داشته باشد. برای كسب این مجوزها افزون بر وجود زیرساخت های مقتضی، حضور دست كم سه تخصص زنان، اورولوژی و جنین شناسی لازم است البته ناباروری امری پیچیده و چندتخصصی است ازاین رو حضور تخصص های دیگر مانند داخلی، غدد، ژنتیك، ایمونولوژی، روانپزشكی و عفونی هم در یك مركز جامع درمان ناباروری لازم است.

مدیر مركز درمان ناباروری ابن سینا اضافه كرد: افزون بر امكانات و خدمات كلینیكی، وجود خدمات پاراكلینیكی هم در یك مركز جامع درمان ناباروری ضروری می باشد. منظور از خدمات پاراكلینیكی، خدمات آزمایشگاهی، سونوگرافی و تصویربرداری پزشكی است. در مركز درمان ناباروری ابن سینا هفت آزمایشگاه تشخیص طبی، پاتولوژی، آندرولوژی، ژنتیك سلولی، ژنتیك مولكولی، فلوسیتومتری و جنین شناسی وجود دارد همینطور خدماتی مانند رادیولوژی، سونوگرافی و عكس رنگی رحم تحت بیهوشی در مركز ابن سینا عرضه می شود. برای تأمین داروهای مراجعان هم داروخانه تخصصی در مركز وجود دارد تا مراجعان بتوانند تمام خدمات مورد نیاز خویش را از مركز دریافت نمایند و مجبور نباشند برای دریافت هر یك از این خدمات به نقاط مختلف شهر بروند.

دكتر صادقی تبار دسترسی ساده و امكانات استقرار را از دیگر معیارهای گزینش مركز درمان ناباروری دانست و اظهار داشت: لازم است موقعیت مكانی یك مركز از لحاظ دسترسی و وجود وسایل حمل و نقل عمومی مناسب باشد و امكانات لازم برای پذیرش و استراحت زوج ها بخصوص بعد از عمل های پانكچر تخمدان و انتقال جنین فراهم باشد.

وی برخورداری از كلینیك های مختلف در رابطه با حوزه باروری را از مزایای یك مركز درمان ناباروری دانست و اظهار داشت: حوزه باروری و تولید مثل حوزه ای بسیار گسترده است و مسائلی مانند سقط مكرر، ژنتیك و مانند اینها با ناباروری مرتبط می باشد. بنا بر این در مركز ما هفت كلینیك ناباروری، سقط مكرر، سلامت مادر جنین و نوزاد، اهدا و درمان های جایگزین، اندومتریوز، سلامت جنسی و بیماری های پستان وجود دارد كه تقریباً تمام حوزه های در رابطه با سیستم تولید مثل و باروری را پوشش می دهد و مراجعان می توانند از خدمات این كلینیك ها بهره مند شوند.

مدیر مركز درمان ناباروری ابن سینا اشاره كرد: هدف اصلی یك مركز درمان ناباروری خوب نه فقط بارداری، بلكه تولد یك فرزند سالم می باشد. بنا بر این باید همه امكانات لازم دراین زمینه را در اختیار داشته باشد. برای نمونه زوج هایی كه سابقه خانوادگی مبتلا شدن به بیماری هایی مانند تالاسمی، هموفیلی، نابینایی، ناشنوایی و مانند اینها را دارند باید بتوانند از مشاوره ها و اقدامات تشخیصی و درمانی ژنتیكی مانند پی جی دی یا تشخیص ژنتیكی قبل از لانه گزینی استفاده كنند ازاین رو زوج های نابارور باید در انتخاب یك مركز درمان ناباروری به این نكته توجه نمایند كه آیا آن مركز همه خدمات در رابطه با یك حاملگی موفق و تولد یك فرزند سالم را به صورت جامع و كامل و متمركز دارد یا خیر؟
هزینه درمان ناباروری در ایران چقدر است؟
بنابر اعلام روابط عمومی مركز درمان ناباروری ابن سینا، وی در مورد هزینه های درمان ناباروری در ایران اظهار داشت: هزینه های درمانی در ایران نسبت به كشورهای جهان و منطقه بسیار كمتر است. در واقع قیمت خدمات درمان ناباروری در ایران، به رغم داشتن كیفیت و استانداردهای همسان با مراكز معتبر جهان حدود یك پنجم آن مراكز است البته هزینه های درمان در مراكز مختلف ناباروری در كشور هم متنوع و متفاوت می باشد اما به صورت كلی یك سوم هزینه ها مربوط به داروها، یك سوم مربوط به عمل هایی مانند پانكچر تخمدان و انتقال جنین و یك سوم دیگر مربوط به ویزیت ها، آزمایش ها و دیگر خدمات پاراكلینیكی لازم است. مراكز درمان ناباروری باید بگونه ای تعرفه ها را تنظیم كنند كه برای زوج ها قابل پرداخت باشد همینطور تمهیداتی برای كمك به زوج هایی در نظر بگیرند كه امكان دارد در راه درمان با مشكلات مالی مواجه شوند.1398/10/28
14:37:35
5.0 / 5
1829
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
کادایف kadaif

کادایف kadaif