کادایف

چرا قیمت فروش دارو در داروخانه با قیمت روی جلد متفاوت است؟

چرا قیمت فروش دارو در داروخانه با قیمت روی جلد متفاوت است؟

كادایف: سخنگوی سازمان غذا و دارو علت تفاوت در قیمت روی جلد دارو با قیمتی كه دارو در داروخانه ها عرضه می شود را تشریح نمود.دكتر كیانوش جهانپور در گفت و گو با ایسنا، درباره علت تفاوت قیمت روی جلد داروها با قیمتی كه داروخانه دارو را به بیمار می فروشد، اظهار داشت: باید توجه كرد كه واقعا نمی توان قیمت روی جلد دارو را ملاك قیمت قرار داد؛ برای اینكه به ویژه در یكی دو سال اخیر كه به دنبال تحولات ارزی، تغییرات قیمتی متناوب داشتیم، ممكنست در مقطعی كه هزینه تیراژ بالای بسته بندی كمتر بوده، یك شركت داروسازی تعداد زیادی بسته بندی را در آن مقطع ساخته باشد و قیمتی روی آن درج شده باشد كه این قیمت لزوما در زمان تولید و عرضه دارو به بازار، قیمت مصوب دارو نبوده است. بدین سبب قیمت مصوب با آن قیمتی كه بر روی جلد دارو درج شده، متفاوت می باشد.

وی با اشاره به اینكه ملاك قیمت دارو، قیمتی است كه در سامانه تیتك موجود است، اضافه كرد: آخرین قیمت مصوب هر دارو در سامانه تیتك وجود دارد و مردم هم به راحتی می توانند به آن دسترسی داشته باشند؛ بطوریكه مردم می توانند با مراجعه به سایت TTAC.IR نام دارو را وارد كرده و قیمت آنرا ببینند. در عین حال می توانند بوسیله نرم افزار و اپلیكیشنی كه قابل نصب بر روی موبایل های هوشمند و تبلت های اندروید است، قیمت را ببینند.

جهانپور افزود: مسیر دیگری كه مردم می توانند از قیمت مصوب یك دارو اطلاع پیدا كنند این است كه شناسه اصالت آن دارو را به سامانه پیامكی ۲۰۰۰۸۸۲۲ ارسال كرده و هم اصالت دارو و هم آخرین قیمت مصوب آنرا دریافت نمایند.

سخنگوی سازمان غذا و دارو اشاره كرد: در عین حال سفارش ما به شركت های داروسازی این است كه در زمان تولید ترجیحا قیمت تولید را حداقل با جت پرینتر بر روی بسته بندی ها نصب كنند. باردیگر تاكید می كنم كه ملاك ما برای قیمت دارو، آن قیمتی است كه در سامانه قرار دارد كه آخرین قیمت مصوب را نشان میدهد.

جهانپور همین طور اظهار داشت: در عین حال اگر مردم اختلاف و تفاوتی بین قیمت عرضه شده دارو با قیمتی كه بعنوان قیمت مصوب در سامانه تیتك وجود دارد، مشاهده نمودند، می توانند به سامانه ۱۹۰ اطلاع دهند كه حتما این مورد تخلف خواهد بود و بررسی خواهد شد.

منبع:

1398/11/04
23:37:32
5.0 / 5
2360
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
کادایف kadaif

کادایف kadaif