کادایف
در لایو اینستاگرامی كادایف و پژوهشگاه ابن سینا اعلام شد

درمان كاهش ذخیره تخمدان در زنان بالای ۴۵ سال با خون قاعدگی

درمان كاهش ذخیره تخمدان در زنان بالای ۴۵ سال با خون قاعدگی

به گزارش كادایف متخصصان پژوهشگاه ابن سینا برای خانمهایی كه سن آنها بالاتر از ۴۵ سال است و یا خانمهایی كه بنا به دلایلی ذخیره تخمدان آنها كاهش یافته است، روش سلول درمانی با استفاده از خون قاعدگی عرضه كردند كه به قول آنها با استفاده از این روش برای زنان مبتلا به این عارضه نتایج امید بخشی به دست آمده است.


به گزارش کادایف به نقل از ایسنا، دکتر آتوسا کریمی، جراح و فلوشیپ زنان زایمان و ناباروری و عضو هیات علمی پژوهشگاه و مرکز درمانی ناباروری ابن سینا در برنامه لایو اینستاگرامی امروز که با مشارکت ایسنا به مناسبت چهلمین سال تشکیل جهاد دانشگاهی برگزار شد، با اشاره به تکنیک های ناباروری زنان، با اشاره به اینکه کلینیک تکنولوژی های جدید ابن سینا همگام با پیشرفته ترین کشورهای دنیا خدمات درمانی به نیازمندان عرضه می دهد، اضافه کرد: هیچ عمل جراحی و تکنیکی در دنیا نیست که قابل انجام باشد و ما در این مرکز نتوانیم این خدمت را به بیماران عرضه دهیم.
وی میکرواینجکشن و تزریق میکروسکوپی برای درمان ناباروری و تکنیک های نوین جنین شناسی را از تکنیک های استفاده شده در مرکز درمان ناباروری ابن سینا دانست و افزود: علاوه بر آن تکنیک "تایم لپس" (Time – lapse) عرضه می شود که جزو تکنیک های پیشرفته جنین شناسی به شمار می شود که شامل دیدن جنین در زیر دوربین های مخصوص است که در آن رشد جنین پایش می شود تا جنین هایی که کیفیت بهتری دارند، برای انتقال به بیماران انتخاب خواهند شد.


کریمی، یکی از جدید ترین تکنیک های در دستور کار این مرکز درمانی ناباروری را "سلول درمانی" نام برد و با تاکید بر اینکه به تازگی کلینیک جدیدی با عنوان سلول درمانی به سایر کلینیک های این مرکز اضافه شده است، تصریح کرد: در این کلینیک از نمونه خون قاعدگی زنان در اتاق های تمیز، سلول های بنیادی آنها جداسازی می شود که در درمان ناباروری آنها استفاده خواهد شد.
وی با تاکید بر اینکه این تکنیک برای بانوانی که در سنین بالا مبادرت به درمان ناباروری کردند و یا برای خانمهایی که سن آنها بالا نیست، ولی ذخیره تخمدانی کمی دارند، شانس باروری آنها را افزایش می هد، خاطرنشان کرد: در این تکنیک درمانی، از گامت ها و اووسیت های (Ovocyte) فرد برای درمان ناباروری و فرزندآوری بهره برده می شود.
کریمی، این تکنیک را یک روش درمانی جدید دانست و اضافه کرد: این روش برای درمان ناباروری در کلینیک ابن سینا بسیار موفق بوده و به مراجعان هم عرضه شده و افرادی که قصد دارند از خدمات این کلینیک بهره مند شوند، می توانند با نوبت گیری مبادرت به درمان ناباروری خود با استفاده از سلول های بنیادی کنند.
خدمات تصویربرداری برای زوج های نابارور
عضو هیات علمی پژوهشگاه این سینا با اشاره به خدمات کلینیک سونوگرافی این مرکز درمانی اظهار نمود: همچون خدمات این کلینیک، سونوگرافی ۳ بعدی جهت بررسی ناهنجاری های مادرزادی رحمی است. ناهنجاری های رحمی یکی از علل سقط های مکرر و یا ناباروری است که جهت بررسی وضعیت این دسته از بیماران از این تکنیک استفاده می شود.
به گفته وی، با استفاده از تصویربرداری های ۳ بعدی متخصصان رادیولوژی کلینیک تصویربرداری ناهنجاری هایی که در حفره رحمی وجود دارد را تشخیص می دهند و همکاران فلوشیپ هم تا جایی که امکان اصلاح وجود داشته باشد، با استفاده از روش‎های جراحی هیستروسکوپی و لاپاراسکوپی مبادرت به درمان ناهنجاری های حفره رحم می کنند.
کریمی با تاکید بر اینکه عرضه این خدمات سبب شده است که بسیاری از زوج های نابارور امکان درمان داشته باشند، خاطرنشان کرد: علاوه بر آن برای آن دسته از افرادی که امکان باروری وجود نداشته باشد، شرایط لازم برای پذیرش جنین و باروری فراهم خواهد شد.
این فلوشیپ زنان زایمان و ناباروری پژوهشگاه ابن سینا با اشاره به خدمات کلینیک پستان مرکز درمان ناباروری ابن سینا اظهار داشت: در بسیاری از مواقع برای افرادی که مقرر است تحت هورمون درمانی برای انجام IVF قرار گیرند، باید غربالگری بیماری های پستان برای آنها صورت گیرد که در صورت وجود اشکالی در این حوزه، بعد از انجام نمونه برداری های لازم تحت درمان قرار گیرند. بعد از این غربالگری این دسته از بیماران می توانند از تکنیک های درمان ناباروری بهره مند شوند.
خدماتی برای درمان اندومتریوز
کریمی، اندومتریوز را یکی از علل چسبندگی لگن و ناباروری دانست و اضافه کرد: دردهای لگنی ناشی از اندومتریوز بر سبک زندگی مبتلایان به این عارضه اثرگذار می باشد، ضمن آنکه باعث کاهش ذخیره تخمدان خواهد شد و به ناباروری زنان منجر می شود که متخصصان کلینیک اندومتریوز مرکز درمان ناباروری ابن سینا مطابق با پیشرفته ترین روش های درمانی جراحی های لازم را برای کاهش چسبندگی و کیست های اندومتریوز انجام می دهند.
وی افزود: در این کلینیک در کنار متخصصان نازایی تلاش می شود تا باروری بیماران مبتلا حفظ شود.
تکنیک های نوین برای درمان کاهش ذخیره تخمدان
کریمی با اشاره به اینکه ذخیره تخمدان در زنان تا سن ۳۵ سالگی کیفیت مناسبی دارد، اظهار داشت: ولی بالاتر از سن ۳۵ سالگی ذخیره تخمدان به تدریج آغاز به کم شدن می کند و پس از ۴۰ سالگی ذخیره تخمدان کاسته می شود و پس از سن ۴۵ سالگی برای زنان امکان اینکه بتوانند با استفاده از تخمک های خودشان بارور شوند، حدودا نزدیک به صفر خواهد شد.
وی افزود: از طرفی بعضی از زنان با وجود آنکه سن آنها کمتر از ۳۰ سال است، به صورت زودرس بنا بر دلایلی چون استفاده از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی، پرتو درمانی و شیمی درمان، جراحی کیست (بخشی از نسج تخمدان همراه با کیست برداشته شده)، گرفتار کمبود ذخیره تخمدان می شوند. ضمن آنکه بعضی از زنان بدون علت خاصی ذخیره تخمدان آنها کاهش یافته است.
عضو هیات علمی پژوهشگاه این سینا میزان سن را همچون ریسک شاخص های کاهش ذخیره تخمدان دانست که هر چه سن از ۳۵ سالگی بیشتر شود، ذخیره تخمدان کمتر خواهد شد و افزود: یکی از تکنیک های خوب و جدیدی که در این حوزه معرفی شده و مرکز درمان ناباروری هم اکنون در این حوزه پیشرو است، استفاده از سلول درمانی است.
وی اظهار نمود: زنان تا سن ۴۵ سال که به سن یائسگی نزدیک نشده اند و یا خانمهایی که سن آنها کمتر از ۳۰ سال است و بنا به دلایلی که ذکر شد گرفتار کاهش ذخیره تخمدان شدند و یا خانمهایی که بدون علت تا پیش از سن ۳۵ سال گرفتار این عارضه شدند، می‎ توانند از خدمات سلول درمانی برای درمان این عارضه و باروری بهره مند شوند.
کریمی تصریح کرد: این روش بر روی بعضی از بیماران اجرایی شد که نتایج امیدبخشی به دست آمد.
وی در اینباره توضیح داد: در این روش از نمونه سلول ها از خون ریزی های ماهیانه آنها گرفته خواهد شد و تحت شرایط خاص استریل سلول های بنیادی آنها دریافت، جداسازی و رشد داده می شود و بعد از آماده سازی، این سلول ها در شرایط اتاق عمل به داخل تخمدان فرد تزریق خواهد شد.
کریمی افزود: طی فرصتی که به فرد داده می شود، به تدریج سایز تخمدان افزایش می یابد و پاسخ دهی این افراد به درمان های ناباروری بهبود می یابد.
منبع:

1399/05/14
22:36:58
5.0 / 5
1799
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
کادایف kadaif

کادایف kadaif