کادایف
از سوی انجمن تغذیه ایران مطرح شد

پیشنهاد نامگذاری ۱۹ اسفند به نام روز رژیم درمانگر

پیشنهاد نامگذاری ۱۹ اسفند به نام روز رژیم درمانگر

به گزارش كادایف رئیس انجمن تغذیه ایران از پیشنهاد نامگذاری ۱۹ اسفند به نام ˮروز رژیم درمانگرˮ، همزمان با روز جهانی رژیم درمانگر ( ۹ مارس) و اقدامات انجام شده در این حوزه اطلاع داد.


به گزارش کادایف به نقل از ایسنا، دکتر جلال الدین میرزای رزاز - رئیس انجمن تغذیه ایران (اتا) با عنایت به شیوع بیماری کرونا در کشور به نقش موثر مشاورین تغذیه در کنار تیم درمان به منظور مدیریت هزینه ها و تسریع بهبودی بیماری تاکید کرد و با اشاره به وجود یک روز خاص در جهان به نام روز رژیم درمانگر، اهمیت حضور این افراد را خاطرنشان کرد.
میرزای رزاز در مورد اهمیت اختصاص یک روز به نام رژیم درمانگران در تقویم ملی اظهار داشت: هم اکنون در سرتاسر کشور بیشتر از ۹۰۰۰ نفر فارغ التحصیل رشته علوم تغذیه در مقاطع گوناگون (از کارشناسی تا دکترای تخصصی) به خدمت رسانی مشغولند؛ همینطور حدود ۵۰۰۰ نفر دانشجو در مقاطع مختلف در حدود ۲۰ مرکز دانشگاهی معتبر در سرتاسر کشور در حال تحصیل می باشند. با عنایت به برجسته تر شدن جایگاه جهانی و اهمیت تغذیه سالم و تأثیر آن در سلامتی و زندگی سالم تر در طول چند دهه اخیر، طی سال های گذشته این رویکرد در کشور عزیزمان هم وجود داشته و مردم نسبت به بازنگری وضعیت تغذیه و سلامتی خود توجه و حساسیت بیشتری نشان داده اند. همینطور سیاست های کلان وزارت بهداشت بعد از گذر نسبی از بحث تحول در نظام سلامت، نگاهی به سطوح مراقبتی و جلوگیری از بیماری های غیر واگیر نظیر سرطان، دیابت، فشار خون، چاقی، بیماری های قلب و عروق و... هم داشته است که می تواند به کاهش بار بیماردهی تا حدود ۸۰ درصد منجر شود. با عنایت به مطالب فوق، جامعه تغذیه دانان کشور که سال ها در بخش بهداشت و درمان کشور زحمات غیر قابل انکار و فراوانی را متحمل شده اند بار اصلی این فعالیت ها را بر دوش دارند و بسان سربازان پر تلاش و زحمت کش در سطوح مختلف بهداشت و درمان انجام وظیفه می کنند، ولی کمتر نام و یادی از زحمات خالصانه این عزیزان برده می شود. با این تفاسیر، انجمن تغذیه ایران (اتا) پیشنهاد نامگذاری یک روز خاص را در تقویم کشور در تاریخ ۱۹ اسفند به نام "روز رژیم درمانگر"، همزمان با روز جهانی رژیم درمانگر ( ۹ مارس) را دارد.
وی ادامه داد: از اثرات مثبت این طرح می توان به تجلیل و تقدیر از نیروی تلاشگر عرصه تغذیه کشور که اساسی ترین نقش در تربیت و پرورش انسان سالم بعنوان محور توسعه پایدارتر را بر عهده دارند، قرار گرفتن در مدار برنامه های جامعه جهانی تغذیه دانان دنیا در همان روز که بتوان به بهانه این روز از برنامه ها و دستاوردها و پیشرفت های این رشته در دنیا آگاه شد، جلب توجه تمامی مردم کشور در یک روز خاص به مساله بسیار مهم تغذیه و رژیم درمانی در چارچوب برنامه های ویژه صدا و سیما به همین مناسب، جهت بیان مسائل تغذیه ای به صورت سراسری و ویژه، توجه ویژه و سراسری در یک روز به تغذیه در گروه های مختلف نظیر مادران باردار، مادران شیرده و نوزادان، تغذیه کودکان، تغذیه دوران بلوغ، تغذیه ورزشکاران، تغذیه سالمندان، توجه ویژه در این روز به تغذیه در بحران ها، حضور کارشناسان، متخصصان و تغذیه دانان در مدارس کشور جهت جلب توجه بیشتر و آموزش های فشرده چند ساعته به منظور بازبینی در وضعیت تغذیه و سبک زندگی اشاره نمود.
رئیس انجمن تغذیه ایران (اتا) با اشاره به اینکه نخستین بار ایده اصلی ثبت این روز در تقویم توسط انجمن تغذیه ایران کلید خورد اضافه کرد: ایده برگزاری بزرگداشت و برگزاری جشن رژیم درمانگر برای نخستین بار حدود چهار سال پیش در انجمن تغذیه ایران شکل گرفت و بعد از تهیه دستور العمل برگزاری جشن ها و هماهنگی با تلاشهای سراسر کشور در اسفند ماه سال ۱۳۹۵ در تالار دانشکده داروسازی و پرستاری دانشگاه شهید بهشتی در تهران و همزمان در سرتاسر کشور توسط دفاتر انجمن برگزار گردید که انعکاس بسیار وسیعی در نظام سلامت کشور و هم جامعه بزرگ تغذیه به دنبال داشت. در تهران این مراسم که برای نخستین بار برگزار می شد با حضور رئیس کل وقت سازمان نظام پزشکی کشور جناب آقای دکتر زالی، تنی چند از نماینگان شاخص مجلس شورای اسلامی، میهمانانی از وزارت بهداشت، اساتید بزرگ رشته تغذیه در کشور همانند استاد دکتر مظهری از شکوه خاصی برخوردار بود که طی آن از این روز رونمایی شده و از تغذیه دانان برتر کشور تجلیل شد. فارغ التحصیلان رشته تغذیه از این که می دیدند برای نخستین بار به صورت خاص و ویژه از جایگاه شغلی آنها تجلیل می شود، و این امر می تواند ضمن ارتقاء جایگاه شغلی آنان سبب معرفی رشته علوم تغذیه در کشور شود، هر سال با مشارکت و همت خویش در برگزاری هرچه شکوهمندتر این جشن در سرتاسر کشور همت ورزیدند.
وی اذعان کرد: اساسا این روز مصادف با روز جهانی رژیم درمانگر است که ما با تغذیه دانان سراسر دنیا این روز را گرامی می داریم. انجمن تغذیه ایران (اتا) عضو رسمی IUNS (International Union of Nutritional Sciences) به معنای اتحادیه رسمی و بین المللی علوم تغذیه در دنیا می باشد، که مقر این اتحادیه در لندن است.
وی اظهار داشت: همینطور بعد از رونمایی و برگزاری روز رژیم درمانگر در اسفند سال ۱۳۹۵، این جشن ها در سرتاسر کشور به تدریج سازمان یافته تر و منسجم تر با حضور روسای دانشگاه های علوم پزشکی، معاونین بهداشتی و درمان برگزار شد. اسفند سال قبل این روز به علت انتشار کرونا برگزار نشد و آخرین بار در سال قبل از آن (اسفند ماه ۱۳۹۷) در تهران از تمبر روز جهانی رژیم درمانگر توسط پست جمهوری اسلامی ایران رونمایی گردید. در طول تمامی این سالها به مبحث ثبت این روز در تقویم ملی کشور عزیزمان ایران فکر می کردیم. بنابراین از همان سال اول مکاتبات لازم با وزارت محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی و پیگیری جدی و مصمم برای این رخداد، صورت گرفت که سوابق آن موجود می باشد. ولی متاسفانه با آن مخالفت می گردید. تا اینکه در خرداد ماه سالجاری از راه انستیتوتحقیقات تغذیه کشور این مورد برای شورا تشریح شد، که خوشبختانه این دفعه در دستور کار شورای فرهنگ عمومی قرار داده شده است. لازم به ذکر است که انجمن تغذیه ایران و انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور برای رسیدن به این هدف ارزشمند، نهایت تلاش و تلاش خویش را از راه مکاتبه با مبادی ذیربط انجام خواهد داد، طبیعتا نتیجه نهایی منوط به رای مثبت مسئولین محترم شورای فرهنگ عمومی خواهد بود که در هر حال بنده اعلام می کنم در صورت عدم نتیجه مطلوب عقب نخواهیم نشست و قویتر از گذشته مجدانه پیگیری خواهیم کرد.
رئیس دانشکده و انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور در انتها ضمن قدردانی از فعالیت کارشناسان تغذیه در بیمارستان ها اضافه کرد: می بایست هر چه بیشتر به فعالیت بیشتر از پیش کارشناسان تغذیه در زمینه مشاوره تغذیه بیماران در کشور تصریح کرد چون که این امر باعث کوتاه تر شدن مدت زمان اقامت و بستری در بیمارستان و نهایتا ترخیص زودتر بیماران می شود، همینطور افزایش کارآیی درمان و امکان استفاده از خدمات درمانی کشور برای سایر بیماران مبتلا را هم فراهم می آورد.1399/06/09
12:06:20
5.0 / 5
1461
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
کادایف kadaif

کادایف kadaif