کادایف

لزوم ثبت فداكاری جامعه پزشكی در دوران پاندمی كرونا

لزوم ثبت فداكاری جامعه پزشكی در دوران پاندمی كرونا

به گزارش كادایف معاون امور اجتماعی و مجلس سازمان نظام پزشكی ثبت لحظه های ناب فداكاری و ایثار جامعه پزشكی را نقطه قوتی برای آینده دانست و اشاره كرد: وظیفه داریم این فداكاری ها را ثبت و به نسل های آینده معرفی نماییم تا آیندگان نیز بر اساس این ایثارگری ها، آینده كشور را با افتخار رقم بزنند.به گزارش کادایف به نقل از ایسنا همزمان با هفته دفاع مقدس، از اولین کتاب کرونا روایت به روایت تصویر، در مراسم "روایت طبیبانه فتح " در باغ موزه دفاع مقدس رونمایی گردید. دکتر مسعود حبیبی ضمن تقدیر از ایثارگری جامعه پزشکی در دوران دفاع مقدس، اظهار داشت: از سردار قالبیاف نقل است که اگر پزشکان در جبهه حضور فعال و موثری نداشتند، تعداد کشته های دفاع مقدس به چندین برابر می رسید به شکلی که حالا نمی توانستیم از افتخارات آن نام ببریم این در حالیست که حتی تا نزدیکی خط مقدم نیز بیمارستان داشتیم.

وی ایثار و فداکاری را در تنگناها و زمان سختی، پرمعنا و مفهوم خواند و اشاره کرد: امروز نیز جامعه پزشکی در خط مقدم مقابله با کرونا حضور بهم رساندند و وظیفه ماست که این حضور را ثبت و به آیندگان معرفی نماییم.

حبیبی با اشاره به آمار بالای کشته شدگان کرونا در آمریکا با وجود دسترسی به آخرین تجهیزات و امکانات اظهار داشت: این در حالیست که ایران در شرایط سخت تحریم توانست با حضور و جانفشانی جامعه پزشکی و همدلی مردم بر این مشکل غلبه کند و با کمترین لطمه ها کار را ادامه دهد.

وی ثبت لحظه های ناب فداکاری و ایثار جامعه پزشکی را نقطه قوتی برای آینده دانست و اشاره کرد: وظیفه داریم این فداکاری ها را ثبت و به نسل های آینده معرفی نماییم تا آیندگان نیز بر اساس این ایثارگری ها، آینده کشور را با افتخار رقم بزنند.

در ادامه دکتر مصطفی معین - رئیس شورای عالی سازمان نظام پزشکی- با قدردانی از سازمان نظام پزشکی برای تدارک این برنامه اظهار داشت: امروز جای دکتر ظفرقندی خالی است چونکه او از سرآمدان دفاع مقدس بود و الان نیز از پیشتازان دفاع از سلامت مردم در پاندمی کرونا است و متاسفانه خود در صف اول مقابله با بیماری به ان مبتلا و بستری شده است.

وی با یادآوری خاطرات دوران دفاع مقدس اظهار داشت: من در پادگان ارتش در قصر فیروزه شاهد فداکاری های عجیبی از نیروهای ارتش در پایگاه بوشهر بودم. ما دوره های مختلفی را در این سال ها دیدیم. شاهد حماسه ها و هم شاهد مصیبت های بزرگ بودیم. وقایع مختلفی در این دوران برای از بین بردن کشور رخ داد و کشورهای مختلفی در آن دخالت داشتند. اگر آن حماسه ۸ ساله مظلومیت این ملت نبود و ابهت این انقلاب در دل دشمن نیفتاده بود، چندباره ایران را به سرنوشت عراق مبتلا می کردند.

معین آثار به جا مانده از فرهنگ ایثار و فداکاری در دوران دفاع مقدس را سبب ایستادگی و مقاومت ایران در دشواری های مختلف دانست و اظهار داشت: ملت ما و کادر پزشکی توانستند از شرف و ناموس این ملت دفاع کنند و اگر ایران هنوز سرپا ایستاده، به سبب فرهنگ عمیقی است که مردم پیدا کردند.

وی با اعلان اینکه کادر درمان و جامعه پزشکی در دفاع مقدس حدود ۴۰۰۰ شهید و در دوره پاندمی کرونا نیز در ضمن چند ماه ۲۰۰ شهید داده است، اظهارکرد: این یک وفای عهد و پیمانی بود که جامعه پزشکی با خدای خود بسته تا نسبت به سرنوشت همنوعان خود بی تفاوت نباشد. هنوز آن وفاداری جامعه پزشکی ادامه دارد و الان خودرا در دوران شیوع ویروس کرونا به خوبی نشان داد.

معین، ضمن ابراز تاسف از برخی تهمت ها و جو سازی های خاص مقابل پزشکان در سال های گذشته اظهار داشت: با وجود این جوسازی ها آنان نجیبانه مسئولیت خودرا انجام دادند و در هر شرایطی سلامت جامعه را نسبت به حقوق خود ارجح دانستند. مردم نیز قدرشناس هستند و بیشترین اعتماد را نسبت به جامعه پزشکی دارند.

در ادامه این مراسم با اهدای نشان ایثار و شهادت از خدمات دکتر اکبری، دکتر نوربالا، دکتر جلیل عرب خردمند، دکتر امیری مقدم، دکتر کیهانی دوست، دکتر سیم فروش، دکتر مهرسای، دکتر سالاری فر و مرحوم دکتر غفوری (که فرزند ایشان نشان را دریافت کرد) در دوران دفاع مقدس قدردانی گردید.

همچنین، پیام تصویری دکتر ظفرقندی - رئیس سازمان نظام پزشکی - که به سبب مبتلاشدن به کرونا نتوانست در مراسم حضور یابد، پخش گردید. ظفرقندی هدف سازمان نظام پزشکی از کرونا روایت را ثبت ابعاد مختلف جانفشانی ها و خدمات جامعه پزشکی در دوران پاندمی کرونا در چارچوب کتاب خواند و از زحمات دکتر مسعود حبیبی و دکتر محمد کیاسالار و شورای سیاستگذاری قدردانی کرد. وی ابراز امیدواری کرد که ما بقی مجلدات کرونا روایت نیز اثرات نفیسی در تاریخ پزشکی کشور به یادگار بگذارد.

دکتر سیما سادات لاری - سخنگوی وزارت بهداشت و معاون فرهنگی وزیر بهداشت - از دیگر سخنرانان این مراسم بود که نصب تصاویر شهدای مدافع سلامت و شهدای دفاع مقدس در سالن مراسم را بسیار موثر ارزیابی کرد و اظهار داشت: به سبب از دست دادن این عزیزان بسیار غمگین و ناراحتیم اما هر بحران، دشواری های خودرا دارد و از طرف دیگر فرصت هایی را به وجود می آورد تا به نقاط ضعف و چالش ها بیاندیشیم.

وی با اشاره به فضای ایثار و اخلاصی که در زمان دفاع مقدس وجود داشت، اظهار داشت: شاید تصور بر این بود که اگر مشکلی برای کشور رخ دهد، جوانان فعلی هیچ گاه وارد صحنه نشوند و خودرا درگیر این چالش ها نکنند اما کرونا فرصتی را ایجاد کرد تا بدانیم که اینترن ها، کارورزان، پرستاران جوان، رزیدنت ها، پزشکان، بهیاران و تمامی دست اندرکاران حوزه سلامت، همگی پا در عرصه گذاشتند و غیرت مندی خودرا فارغ از همه دلخوری هایی که داشتند نشان دادند.

لاری این حضور را سبب دلگرمی خواند و اشاره کرد: کرونا باردیگر به ما ثابت کرد که ملت ایران فارغ از هرگونه مطالبات و چالش هایی که وجود دارد، پیوسته در مشکلات حضور می یابند و برای دفاع از سلامت کشور، جوانمردانه پا به میدان می گذارند و این برای ما سبب افتخار است.

وی یاد و خاطره شهدای دفاع مقدس را گرامی داشت و این همدلی در دوران پاندمی کرونا را از برکت وجود شهدای آن دانست و اظهار داشت: ان شاءالله با کمک هم بتوانیم با سرافرازی و سربلندی از این بحران خارج شویم.

حسین کرمانپور- مدیرکل روابط عمومی سازمان نظام پزشکی - با اشاره به ایثارگری های جامعه پزشکی در دوران دفاع مقد سپس همه گیری کرونا اعلام نمود که رویداد ملی کرونا روایت از طرف سازمان نظام پزشکی و با دستور رئیس کل آن شکل گرفته است تا حماسه های ثبت شده در این روزها و هفته ها برای همیشه مستند سازی شود.

در اختتام این مراسم، ضمن رونمایی از کتاب کرونا روایت و تقدیر از حامی مالی رویداد کرونا روایت و هنرمندان نقاشی و نقاشی خط خانم یکتا و اقای رضایی که مجموعه نقش تقدیر و نیز چهره نگاری شهدای مدافع سلامت را انجام داده اند، از زحمات داوطلبانه و فداکارانه دکتر امیر محمدی، دکتر بهنام بابادی، دکتر محمد تقی بیک محمدی، دکتر اسماعیل رزقی، دکتر علی اصغر آقاجانی، دکتر محمدرضا جباری، دکتر محمد مولایی و دکتر شکوفه آذری بعنوان پزشکان داوطلبی که در دوران کرونا بعنوان مدافع سلامت نقش افرینی کرده اند، تقدیر گردید.

منبع:

1399/07/04
20:11:32
5.0 / 5
1449
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , پزشك , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
کادایف kadaif

کادایف kadaif