کادایف

جزئیات بیشتر از سیاست تامین انسولین در كشور

جزئیات بیشتر از سیاست تامین انسولین در كشور

به گزارش كادایف سخنگوی سازمان غذا و دارو در یك رشته توییت به تشریح شرایط تامین انسولین در كشور، تامین ارز آن، انواع مورد استفاده در ایران و... پرداخته و تاكید كرده است: انسولین های انسانی در بازار ایران اغلب به شكل ویال تولید می شوند؛ قلم انسولین فقط وسیله تزریق انسولین است و دلیلی برای برتری مطلق انسولین موجود در آن نیست.


به گزارش کادایف به نقل از ایسنا، دکتر کیانوش جهانپور در این رشته توییت آورده است: « همه انواع انسولین شامل انسولین انسانی و انسولین آنالوگ بطور موثری قندخون را کم می کنند اما از لحاظ سهولت مصرف و پذیرش بیمار استفاده از انسولین های آنالوگ برتری نسبی دارد و روند مصرف آنها در همه دنیا با درجات مختلف رو به افزایش است. انسولین آنالوگ که در افواه عامه بیشتر از آن به انسولین قلمی یاد می شود انواع مختلفی در برندهای مختلف در دنیا دارد. سرعت اثر هریک از این انسولین ها با یکدیگر متفاوت بوده و البته بیشتر افراد دیابتی برای کنترل بهتر قندخون حتی مجبور به استفاده بیش از یک نوع انسولین آنالوگ هستند.»

ایشان سپس تاکید کرده است: «پس انسولین ها به دو دسته انسانی و آنالوگ تقسیم بندی می شوند و از لحاظ تاثیر آن در بدن شامل ۵ دسته خیلی سریع الاثر، سریع الاثر، کوتاه اثر، متوسط الاثر و طولانی اثر هستند و البته هرکدام از این ها و نیز انواع مخلوط توسط شرکت های مختلف با اسامی تجاری متفاوت در دنیا تولید و مصرف می شوند.»

سخنگوی سازمان غذا و دارو همین طور می نویسد: «اغلب انسولین های آنالوگ در بازار از یک وسیله بمنظور تزریق آسان تر انسولین استفاده می نمایند بنام قلم یا pen و انسولین های انسانی در بازار ایران اغلب بشکل ویال تولید می شوند، قلم انسولین فقط وسیله تزریق انسولین است و دلیلی برای برتری مطلق انسولین موجود در آن نیست. شرکت های گوناگون انسولین سازی همچون نوونوردیسک، سانوفی، گان اند لی و الی لیلی و... با اسامی لانتوس، نوورپید، لومیر، ساندوز، گلارژین، لیسپرو و آسپارت، هومالوگ و... همچون انسولین هایی هستند که به صورت برند قلم انسولین یا نسخه های بیوسیمیلار در دنیا توزیع می شوند.»

ایشان سپس نوشته است: «انسولین آنالوگ یا قلمی یکی از ارزبرترین داروها در ایران است، اطلاعات بدست آمده از کشورهای مختلف هم حاکیست معدودی از شرکت ها در ادامه شرایط شبه انحصاری سال های گذشته با سواستفاده از شرایط تحریم، اهتمام دارند انسولین های برند خودرا با قیمت قبلی به بازار ایران عرضه کنند. حجم بالای مصرف، تعدد و تکثر برندها و نسخه های بیوسیمیلار انسولین آنالوگ در بازار جهانی و البته آغاز تولید بعضی از این موارد در ایران، اقتضا می کند قیمت عرضه شده این محصولات در بازار دارویی ایران کم شود و البته انحصار بازار به نفع مصرف کننده شکسته شده و قیمت ها متعادل و منطقی شود.»

جهانپور در این رشته توییت تاکید کرده است: « تخصیص ارز دولتی به واردات انسولین در ظاهر قیمت ریالی آنرا در مقایسه با کشورهای همجوار ارزان تر نشان میدهد اما تحقیقا قیمت برخی برندها با قیمت ارزی فعلی قابل قبول نیست. جالب آنکه خرید فوریتی این موارد حتی با واسطه از قیمت عرضه برخی شرکت ها برای ملت ایران ارزان تر است. سیاسیت تولید داخلی انسولین آنالوگ و نسخه های بیوسیمیلار در داخل کشور و بااینکه سیاست محوریست اما تا زمان کفایت تولید داخل، قیمت منطقی و معروف و به روز هرکدام از این محصولات، غیرقابل گذشت است و البته در این راه، هیاهو و جنجال ویزیتورها و برخی علم فروشان را باید به جان خرید.»

منبع:

1399/08/01
12:29:20
5.0 / 5
1538
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
کادایف kadaif

کادایف kadaif