کادایف

روزهای سخت كرونا و امكان ستاندن نوبت اینترنتی برای اهدای خون

روزهای سخت كرونا و امكان ستاندن نوبت اینترنتی برای اهدای خون

كادایف: كمبود خون؛ مساله ای كه طی هفته گذشته خبرساز بود و نگرانی از به خطر افتادن جان بیماران به سبب نبودن این اكسیر حیات بخش هموطنان نوع دوست را روانه پایگاه های اهدای خون كرد...به گزارش کادایف به نقل از ایسنا، در هفته گذشته اعلام گردید که ذخایر خون در بعضی استانها کاهش یافته و ذخایر راهبردی خون به پنج روز رسیده است. به همین دلیل هم سازمان انتقال خون فراخوان اهدای خون داد و مردم نوع دوست کشورمان نیز مانند همیشه به داد بیماران رسیدند؛ بطوریکه خیلی از پایگاه های اهدای خون در کشور و خصوصاً پایگاه های اهدای خون پایتخت مملو از جمعیتی شده بودند که برای اهدای خون شان آمده بودند.

این درحالیست که مراکز سازمان انتقال خون ایران به سبب ضرورت رعایت فاصله گذاری اجتماعی ناچارند با تعداد تخت های کمتر داوطلبان اهدای خون را میزبانی کنند و با رعایت پروتکل های بهداشتی بتوانند علاوه بر تامین خون بیماران نیازمند خون، از شیوع بیماری کرونا در میان اهداکنندگان نیز جلوگیری نمایند.

بر همین اساس هم دکتر بشیر حاجی بیگی_سخنگوی سازمان انتقال خون ضمن تقدیر از داوطلبان اهدای خون که در سخت ترین روزهای بحران کرونا و در آستانه اعمال دور جدیدی از محدودیت ها، در مراکز اهدای خون کل کشور حضور یافته اند، اظهار داشت: شیوع ویروس کرونا که ماه ها است کشور را درگیر و سبب کاستن از مراجعه داوطلبین اهدای خون به مراکز شده است، شباهتی به بحران های مقطعی زلزله، سیل و یا آتش سوزی های وسیع ندارد و از داوطلبین نوع دوست اهدای خون خواستاریم که به صورت مستمر و دست کم تا اختتام فروکش این موج از شیوع ویروس کرونا با سازمان همراه باشند.
حاجی بیگی همین طور با اعلان اینکه جمع آوری حجم بالایی از خون اهدایی و پذیرش مردم در تنها چند روز سبب کاهش آمار اهدای خون در ایام بعد می شود، اشاره کرد: هر اهداکننده خون بعد از اهدا دست کم تا سه ماه بعد امکان اهدای خون نخواهد داشت و این سبب می شود که در ماه های بعد که پیش بینی می شود روزهای سخت تری از نظر شیوع ویروس کرونا نیز باشد، با مشکل کمبود اهداکننده خون مواجه شویم.
وی اشاره کرد: از طرفی فرآورده های خون اهدایی مانند پلاکت تنها سه روز قابلیت نگهداری در کیسه های خون را دارد و اهداکنندگان گرامی خون لازم است همیشه متناسب با میزان مصرف روزانه بیمارستان ها با سازمان انتقال خون ایران همراه باشند.

بنابراین مردم باید توجه داشته باشند که در وضعیت بحرانی کرونا، اهدای خون را نه فقط برای یک روز، بلکه به عنون کاری مستمر انجام دهند تا نه با کاهش ذخایر خون مواجه شویم و نه با ازدحام زیاد در پایگاه های اهدای خون. البته سازمان انتقال خون کشور برای این مساله چاره اندیشی کرده و سامانه نوبت دهی اینترنتی را راه اندازی کرده است.

بر این اساس بگفته سخنگوی سازمان انتقال خون، مردم می توانند پیش از مراجعه برای اهدای خون به سامانه نوبت دهی اینترنتی به آدرس nobatdehi.ibto.ir سری زده و با ستاندن نوبت در ساعاتی که مراکز اهدای خون خلوت ترند، به آنها مراجعه کنند.

در عین حال باید در نظر داشته باشیم که مردان چهار بار و زنان سه بار در سال می توانند خون شان را اهدا کنند بدون اینکه گرفتار مشکل شوند. بدین سبب به آسانی می توان برای اهدای خون برنامه ریزی کرد و با ستاندن نوبت دهی اینترنتی اقدام نمود تا هم بیماران بدون خون نمانند و هم مردم بتوانند در شرایطی ایمن و با صرف کمترین زمان مبادرت به اهدای خون کنند.

منبع:

1399/09/01
12:05:16
5.0 / 5
1695
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , شیر , كرونا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
کادایف kadaif

کادایف kadaif