کادایف

چند واكسن كرونا در ایران مجوز مطالعه انسانی گرفته اند؟

چند واكسن كرونا در ایران مجوز مطالعه انسانی گرفته اند؟

دبیر کمیته ملی اخلاق در پژوهش وزارت بهداشت با اشاره به فازهای مطالعه انسانی، اظهار داشت: فعلا تنها یک واکسن کرونای ایرانی از طرف سازمان غذا و دارو به کمیته اخلاق در پژوهش وزارت بهداشت ارجاع شد و مجوز آغاز مطالعه انسانی را دریافت کرده است.


دکتر احسان شمسی کوشکی در گفت و گو با ایسنا، درباره وضعیت واکسن های کرونای ایرانی، اظهار داشت: فعلا تنها یک واکسن کرونای ایرانی از طرف سازمان غذا و دارو به کمیته اخلاق در پژوهش وزارت بهداشت ارجاع شد و مجوز آغاز مطالعه انسانی را دریافت کرده است.
وی ادامه داد: هیچ واکسن کرونای دیگری در کشور از طرف سازمان غذا و دارو به کمیته اخلاق در پژوهش وزارت بهداشت واصل نشده است. به محض اینکه مستندات مربوط به هر یک از واکسن های دیگر را دریافت نماییم، بررسی آنرا آغاز می نماییم.
شمسی کوشکی اشاره کرد: باید توجه کرد که مرحله مطالعه انسانی واکسن، دارای فازهای مختلفی است. بطوریکه ابتدا به تعداد کمی از افراد واکسن را تزریق می کنند، در فاز دوم به تعداد بیشتر نسبت به مرحله اول و در فاز سوم به تعداد بیشتری از افراد نسبت به مرحله دوم، واکسن را دریافت می کنند.
دبیر کمیته ملی اخلاق در پژوهش وزارت بهداشت با اعلان اینکه بدین سبب مرحله انسانی تولید واکسن سه فاز دارد که پس از نتایج موفق هر فاز، وارد مرحله بعدی می شوند، اظهار داشت: اگر در هر سه مرحله مطالعه انسانی نتایج ایمن و اثربخش بود، آن زمان می توان به سمت تولید صنعتی واکسن رفت. در عین حال باید توجه کرد که افرادی که در مراحل تحقیق انسانی تولید یک واکسن شرکت می کنند، همه به صورت داوطلبانه باید شرکت نمایند.1399/09/21
12:43:41
5.0 / 5
1401
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
کادایف kadaif

کادایف kadaif