کادایف

با ضدعفونی كننده ها زمینه لطمه پذیری كرونائی را بیشتر نكنید

با ضدعفونی كننده ها زمینه لطمه پذیری كرونائی را بیشتر نكنید

لرستان یک فوق تخصص آلرژی با اشاره به اینکه ویروس کرونا بیشترین خسارت را به سیستم ریوی وارد می کند، اظهار داشت: استفاده بی رویه از مواد ضدعفونی کننده می تواند ریه را ملتهب و زمینه را برای اثرگذاری بیشتر ویروس کرونا فراهم سازد.


علی فولادوند در گفت و گو با ایسنا با اشاره به مشکلات ناشی از مصرف مواد ضدعفونی کننده در این ایام، اظهار نمود: متأسفانه از زمان شیوع ویروس کرونا تا حالا شاهد افزایش مسمویت های ناشی از استفاده از مواد ضدعفونی کننده هستیم.
وی افزود: معمولاً بیمارانی که به سراغ ما می آمدند دارای آلرژی فصلی، حساسیت های مادر زاد یا دارای سابقه حساسیت هستند. اما در چند ماه گذشته اغلب بیماران مراجعه کننده را افرادی می سازند که با بهره گیری از مواد شوینده یا ضدعفونی کننده به مشکل برخورده اند.
فولادوند با اشاره به این که ضدعفونی کننده ها طیف وسیعی دارند و از لحاظ علمی همه آنها خطرناک بوده و بسته به نوع استفاده عوارض آنان نیز کم و زیاد است، عنوان کرد: امروزه تمامی محلول ها و مواد شیمیایی که برای شست وشو، سفید کننده ها، لکه برها، پاک کننده و حتی بعضی از لوازم آرایشی و بهداشتی را به سبب ترکیبات شیمیایی می توان در زمره ضدعفونی کننده ها دانست، از مایع دستشویی گرفته تا الکل، اسیدها، لاک پاکن ها دارای موادی هستند که از فرمول ضدعفونی کننده برخوردار می باشند.
این فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی افزود: بسته به نوع اثرگذاری این محلول ها عوارض آن نیز متفاوت می باشد به این معنا که عوارض مایع دستشویی بمراتب کمتر از سفید کننده هاست، اما حتی استفاده غیر اصولی و بی رویه از ضدعفونی کننده های کم خطر نیز می تواند در بلندمدت نتایج خطرناکی داشته باشد.
وی ادامه داد: هم اکنون خطرناک ترین مواد ضدعفونی کننده محلول های الکلی و سفید کننده هایی است که برای مقابله با ویروس کرونا در اماکن عمومی و منازل مسکونی استفاده می شود، این محلول ها به سبب برخورداری از میزان بالای مواد شیمیایی خالص ازجمله الکل و اسیدها، بسیار خطرناک بوده و بیشترین عوارض منفی نیز از جانب همین موادها بر بدن وارد می شود.
فولادوند در ارتباط با عوارض مصرف بی رویه مواد عفونی کننده، اشاره کرد: عوارض آن بستگی به نوع و میزان استفاده از مواد ضدعفونی کننده دارد، اما نباید تصور شود که نبود علایم این عوارض در کوتاه مدت به مدلول بی خطری استفاده از ضدعفونی کننده هاست یا اینکه بدن شما در مقابل این عوارض لطمه پذیر نیست.
این فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی افزود: در شایع ترین موارد شاهد حساسیت پوستی در نقاط مختلف بدن، حساسیت های بینایی مانند خارش چشم، آبریزش چشمی و کم بینایی هستیم، علاوه براین حتی عوارضی همچون آبریزش بینی، عفونت در ناحیه گوش، بینی و از این موارد نیز مشاهده شده است.
وی ادامه داد: در صورت مصرف بی رویه می تواند عوارضی مانند عفونی شدن ریه، مشکلات تنفسی و ایجاد آلرژی دائمی در بدن را به همراه داشته باشد که معمولاً راه درمانی برای این نوع بیماریها وجود ندارد و تقریباً داروهای موجود نیز جنبه تسکین دارند.
فولادوند عنوان کرد: همین طور اختلال در سیستم دستگاه گوارش از دیگر عوارض ناشی از استفاده بی رویه از محلول و مواد ضدعفونی کننده است که می تواند پیامدهایی همچون رفلکس یا بازگردان معده، تداوم حالت تهوع و موارد دیگر را به دنبال داشته باشد.
این فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی در پاسخ به این پرسش که کدام گروه از افراد بیشتر در خطر مصرف مواد ضدعفونی کننده قرار دارند؟ عنوان کرد: پاسخ قطعی به این پرسش دشوار است، برای اینکه عوامل مختلفی در لطمه پذیری افراد نسبت به مواد شیمیایی دخیل هستند اما بسته به اینکه شرایط فیزیکی فرد چگونه است، آیا بیماریهای زمینه ای دارد یا نه، آیا فرد دارای فعالیت ورزشی است یا نه و اینکه در چه محیط جغرافیایی زندگی می کند اثرگذاری مواد ضدعفونی کننده نیز متغیر است.
وی افزود: اما معمولاً افرادی که سیستم ایمنی ضعیف تری دارند بیشتر در معرض خطر مسمومیت با مواد ضدعفونی کننده قرار دارند و در وهله دوم افراد داری سن بالا بیشتر در خطر قرار دارند برای اینکه بخش قابل توجهی از ساختار جسمی آنها به مرور زمان در معرض لطمه پذیری قرار گرفته است.
فولادوند با اشاره به این که اولین عوارض ناشی از استفاده از مواد ضدعفونی کننده لطمه به سیستم تنفسی یا التهاب ریوی است، عنوان کرد: از آنجائیکه ویروس کرونا نیز بیشترین تأثیر را بر سیستم تنفسی و به خصوص ریه می گذارد، می توان دید که ایجاد التهاب یا اختلال در ریه چه میزان لطمه ویروس کرونا را می تواند بیشتر کند.
این فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی بیان کرد: باید توجه داشت تمامی مرگ های ناشی از ویروس کرونا به سبب از کار افتادگی دستگاه تنفسی است که این ویروس به آن حمله می کند، حال وقتی با بهره گیری از مواد ضدعفونی کننده ریه را درگیر تنش و در موقعیت لطمه پذیری قرار دهیم، باید اعتراف کرد که وضعیت خطرناکی ایجاد می شود.
منبع:

1399/09/27
10:40:00
5.0 / 5
1075
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , پوست , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳