کادایف
توسط محققین دانشگاه اراك انجام شد:

عرضه تركیب جدید دارویی برای درمان سرطان

عرضه تركیب جدید دارویی برای درمان سرطان

مرکزی محققین دانشگاه اراک، ترکیبی موثر جهت تخریب سلول های سرطانی عرضه کردند.


به گزارش کادایف به نقل از ایسنا، به نقل از روابط عمومی دانشگاه اراک، تیم تحقیقاتی گروه شیمی این دانشگاه، موفق به طراحی و سنتز دارویی جدید با خواص ضد سرطانی شد. این تیم تحقیقاتی متشکل از دکتر محمد علی بداغی فرد عضو هیات علمی گروه شیمی دانشگاه اراک و دکتر مهدیا حمیدی نسب محقق گروه شیمی و با مشاوره و راهنمایی دکتر اکبر مبینی خالدی عضو هیات علمی گروه شیمی دانشگاه اراک و دکتر خوبی عضو هیات علمی دانشکده داروسازی دانشگاه تهران است. این کار تحقیقاتی در چارچوب رساله دکتری خانم حمیدی نسب انجام شده است.
دکتر بداغی فرد محقق این طرح تحقیقاتی در اینباره اظهار داشت: مبحث اصلی این طرح تحقیقاتی، دستیابی به ساختارهای فعال و موثر در درمان بیماری ها بود که منجر به طراحی ترکیباتی شد که بتواند در بافت های زنده برهم کنش مناسبی جهت مهار عوامل بیماری زا ایجاد نماید. یکی از داروهایی که الان در تخریب سلول های سرطانی به کار می رود داروی دوکسوروبیسین نام دارد.
وی ادامه داد: در این طرح تحقیقاتی ۲۰ ترکیب جدید از مشتقات مونو پیرازولوفتالازین و ترکیبات جدید بیس-پیرازولوفتالازین طراحی و سنتز شده اند. بررسی فارماکولوژیکی خواص این ترکیبات با همکاری دانشکده داروسازی دانشگاه تهران نشان داد که بعضی از ترکیبات ساخته شده فعالیت بسیار مناسبی در مورد سلول های سرطانی انسانی از خود بروز دادند که در نهایت سه مشتق آن عملکردی بهتر از داروی دوکسوروبیسین داشته اند که میزان این بهبود دو تا چهار برابر داروی نام برده بوده است.
وی در تشریح مزایای این ترکیب نسبت به نمونه های مشابه قبل اظهار داشت: هنگام استفاده دارو جهت تخریب سلول های سرطانی، امکان دارد سلول های سالم اطراف گرفتار صدمه شوند، ازاین رو اگر دارویی ساخته شود که میزان این صدمه را به حداقل برساند دارویی موثر تر است.
به قول وی، ترکیب جدید عرضه شده نسبت به نمونه های مشابه قبل سمیت کمتری برای سلول های زنده دارند. این ترکیب همینطور نسبت به نمونه مرجع خود تخریب بهتر و فعالیت موثرتری نشان داده است.
بداغی فرد اظهار نمود: با عنایت به نتایج حاصله، این طرح تحقیقاتی می تواند کاندید مناسبی جهت پژوهش های گسترده تر بالینی و مطالعات پزشکی بوده و بعد از انجام روند های آزمایش به تولید انبوه برسد.
نتایج این تحقیق در مجله(Q1) Bioorganic & Medicinal Chemistry
از انتشارات الزویر در سال ۲۰۲۱ پذیرفته شده و به چاپ رسیده است.
منبع:

1399/10/16
11:25:02
5.0 / 5
1184
تگهای خبر: بیماری , پزشك , تولید , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
کادایف kadaif

کادایف kadaif