کادایف
وزیر بهداشت:

برخی هنوز بی توجهی و لجبازی می كنند

برخی هنوز بی توجهی و لجبازی می كنند

وزیر بهداشت با اشاره به اقدامات انجام شده در حدود یک سال قبل در جهت مقابله با کرونا در کشور، اظهار داشت: روزهای سختی بر ما و همکارانمان گذشت و شهدای ذی قیمتی را تقدیم کردیم.


به گزارش کادایف به نقل از ایسنا، دکتر سعید نمکی در همایش سراسری مدیران ارشد بنیاد شهید و امور ایثارگران، اظهار داشت: بی ریا می گویم که هر گاه در مجلسی مقرر است برای شهیدی یا در رابطه با شهدا صحبت کنم، به شدت احساس حقارت می کنم. وقتی در اولین روز سفر در استانی پا در مزار شهیدی می گذارم، نخستین چیزی که با خودم می گویم این است که خدایا ما را شرمنده خون این شهدا و شرمنده پدر و مادر این شهدا نکن. خدمتگزاری خانواده شهید، خدمتگزاری اولیا و انبیاء است. جگرگوشه دادن خیلی گذشت می خواهد. شهدا جاودانه اند و می مانند. برای اینکه رمز و راز شهادت دلدادگی است. شهدا در اوج معرفت و دانایی و آگاهی جان را نثار آینده یک مملکت می کنند، چه آنهایی که در دفاع مقدس پر پر شدند و چه عزیزانی که در کنار حاج قاسم برای زمین گیر کردن دشمنی که برای ما تربیت شده بود برای دفاع از حرم رفتند و چه آنهایی که امروز بعنوان مدافع سلامت می بینیم.
وی اظهار داشت: امروز داغ عزیزانی را بر دل دارم که در این ایام عاشقانه دور بیماران چرخیدند و با وجود اینکه همه از ویروس فرار می کردند، تن بر آتش زدند و خط شکنی کردند. حتی روزهای اول ماسک و گان نداشتند اما دل بر آتش زدند و پر پر شدند.
وی افزود: ما در این جنگ نابرابر با ویروس از یک سو و جنگ نابرابر با کسانی که در عرصه های بین المللی ما را تحریم کردند، روزهای سختی را گذراندیم. ما روزهایی را گذراندیم که شاید هیچ کشور و قومی بر روی زمین نگذارنده است. همین نکبتی که امروز از دامن سیاست آمریکا پاک شد که البته اندیشه اش سال ها خواهد ماند، اگر روزهای اول می خواستیم یک ماسک برای کشور جابجا نماییم، این ها نمی گذاشتند. اگر می خواستیم کوچکترین دارویی را جابجا نماییم، قفل می کردند و به دروغ می گفتند منعی برای جابجایی دارو قائل نیستیم. در همین روزها درک کردم که اگر در جنگ جنوب تابوتی برای پنج شهید قرار می دادیم و تکه های بدن شهدا را در آن قرار می دادیم، شاید فکر می کردیم که پس از جنگ دیگر تابوت شهیدی را بر دوش نخواهیم کشید. اما وقتی جلوتر رفتیم، فهمیدم که تا زمانیکه مقرر است بر اصولی پافشاری نماییم، فرهنگ شهادت هم در این سرزمین خواهد ماند.
نمکی با اشاره به آنچه که در مدیریت کرونا گذشت، اظهار داشت: حدود یکسال پیش بود که خبر حضور و بروز یک ویروس ناشناخته ای را در سرزمین چین دریافت کردیم. بلافاصله کوشیدیم که سنگرآرایی کرده و خودمان را برای هجمه ویروس آماده نماییم. آنچه که به ما کمک کرد که این طوفان را به آسانی مدیریت نماییم، به لطف خدا با وفاق ملی شکل گرفته در خیمه بلند رهبری، یک بیمار هم پشت بیمارستان سرگردان نشد، هیچ قومی بر قوم دیگر اولویت پیدا نکرد، هیچکس به علت فقر پشت در بیمارستان آواره نشد، هیچ دارویی که گفتند موثر است، در اوج تنگدستی و مضیقه های کشور، از مردم ما دریغ نشد. این وفاق ملی، دلسوزی و هدایت رهبری بود و قرار گرفتن تیم دولت در کنار یکدیگر، به میدان آمدن بچه های بسیجی و از همه مهمتر دعای خانواده شهدا بود.
وی اظهار داشت: وقتی متاسفانه کشوری مانند آمریکا از ۳۰۰۰ مرگ در روز و بریتانیا از ۱۶۰۰ مورد مرگ در روز گذشتند آن هم با آن ساختارها و امکاناتی که دارند، اما می بینیم که در این سرزمین مرگ دورقمی که البته زیاد است و حتی برای یک مرگ هم غصه می خوریم، اما مرگ دو رقمی برای سرزمین ما یک معجزه است. البته ما از مرگ های شهروندان سایر کشورها بسیار مرگ ناراحت می شویم و از مرگ هیچ بنده خدایی در هیچ کجای دنیا خوشحال نمی شویم، حتی برای کشورهایی که از بدترین محدودیت ها بهره برده و دارو را از بیمار خاص ما دریغ کردند، اما ما برای مرگ مردمانشان غصه می خوریم. کشور انگلیس تا سه ماه قبل ۲۲ میلیارد پوند فقط در نظام سلامت خرج کرد و آمریکا ۱۱۲ میلیارد دلار در این عرصه خرج کرد، اما برای ما فقط یک میلیارد دلار با اذن رهبری تخصیص پیدا کرد که قسمتی از آن برای بیمه بیکاری و... رفت و آنچه به ما برسد ۵۰ یا ۶۰ درصد از این پول است. در عین حال هرچند که در دولت آقای دکتر روحانی بخش های زیادی برای بستری و آی سی یو ساخته شد، اما هنوز میزان تخت ما به ازای ۱۰۰۰ نفر جمعیت ۱.۶ است. در صورتیکه فرانسه که یکی از کشورهای ضعیف اروپا در این حوزه می باشد شاخص تختش حدود ۷.۷ است.
وی اشاره کرد: حال چه چیز توانست جمهوری اسلامی ایران را ممتاز کند؛ اول لطف الهی است، دوم دعای شبانه روزی پاک ترین مردم این مملکت و استفاده از روشی بود که از دفاع مقدس آموختیم؛ بطوریکه در مرحله اول سنگرآرایی کردیم و در مرحله دوم خانه به خانه دنبال ویروس گشتیم. استفاده از این ابزار گرانقیمت توانست از جمهوری اسلامی ایران، توفیقی ماندگار در تاریخ مبارزه با اپیدمی ها را ثبت کند. ممکنست در جهان هر ۱۰۰ سال و ۱۵۰ سال یکبار رخ دهد. برخی به من می گویند که چقدر کم شانس بودی که تا آمدی اول سیل آمد، بعد زلزله و بعد آنفلوآنزا آمد، ۳.۵ میلیون زائر اربعین آمدند و رفتند و همه اینها را باید مدیریت کنی و بعد هم گرفتار کرونا شدی، اما می گویم چرا از این منظر نمی بینید که خداوند به این بنده سراپا تقصیر مرحمت کرد که شاید بتوانی خدمت کنی. روزهای سختی بر ما و همکارانمان گذشت و شهدای ذی قیمتی را تقدیم کردیم.
نمکی اظهار داشت: تفاوتی که جنگ ما با دفاع مقدس داشت، این بود که در دفاع مقدس خط مقدم دشمن را می شناختیم، اما در این جنگ کسی که در کنارمان بود، بمب ویروس بود و ما نمی دانستیم. یعنی دشمن در بدن عزیزی بود که با همه عشق می خواست عزیز دیگرش را در آغوش بگیرد. دوم اینکه گرچه در دفاع مقدس سرداران عزیزی را از دست دادیم، اما در جنگ کرونا، ما سردار بیشتر از سرباز از دست دادیم. دو تا سه برابر پزشک متخصص و پزشک برجسته که سال ها بعنوان پیشکسوت علم پزشکی منطقه بود را از دست دادیم و وقتی علت این عدم تعادل را در زمینه نیروهای صف و ستاد کند و کاو می نماییم، به یک جمع بندی می رسیم که این سرداران می خواستند تن به آتش بزنند تا دل سربازان قرص شود و پیش بیایند. به خصوص در ایام اول که استاد پیش می رفت تا رزیدنت و انترن جرات کنند تا به منبع آلودگی نزدیک تر شوند و این واقعا هم برای ما عزت و احترام کسب نمود و هم دل هایمان را به شدت داغدار از دست رفتن برگزیده ترین محورهای علمی جامعه پزشکی کرد.
وی ادامه داد: چیزی را که آسان تر می توانم در این جمع بگویم، این است که برخی به آسانی این دستاوردها را فدا می کنند. چند روز قبل دیدم که یک فرزند شهید سلامت و بانوی بزرگوار یک شهید دیگر در یک معبر ایستاده بودند و عکس این دو شهید را در آغوش گرفته بودند و به مردم التماس می کردند که ماسک بزنید. دختر بچه نازنینی که باید روی پای پدرش نوازش شود، عکس پدر بزرگوارش را در آغوش گرفته بود و بانوی بزرگواری که باید سایه شهید بر سرش می بود، آن طرف ایستاده بود تا با این شیوه به مردم بگویند که فکری کنید تا دیگر عزیزان ما در خدمت گذاری به مردم از بین نروند. کار ما به اینجا رسیده که فرزند شهید سلامت باید کف خیابان بیاید و عکس پدر شهیدش را در آغوش بگیرد و التماس کند که رعایت کنید که ما عزت مان در عرصه بین المللی پایدار بماند. کمک کنید که دستاورد عظیم مان حفظ شود. این برای من پس از ۱۲ ماه تلاش بی وقفه جای غصه و دلتنگی است.
نمکی افزود: هنوز برخی یا بی توجهی و عادی انگار می کنند و یا به شکلی لجبازی می کنند. حال نمی دانم که با چه کسی لجبازی می کنند!. وقتی عزیزترین فرزند فاطمه در حسینیه ای با سقف بلند و با آن فضای فراخ تنها می نشیند و در عزای جده سادات گریه می کند، اما برخی دیگر به شیوه های دیگر برخورد می کنند، را من نمی فهمم. واقعا علت این کار را نمی فهمم. چه چیز را می خواهیم اثبات نماییم. دنبال چه می گردیم؟.
وزیر بهداشت اشاره کرد: وزیر بهداشت اشاره کرد: عزیزان اگر کرونا را بُردیم، افتخار جمهوری اسلامی است، نه وزارت بهداشت و اگر خدایی نکرده باختیم، آبروریزی است برای همه نه فقط وزارت بهداشت. این را همه باید بدانید. امروز در عرصه بین الملللی هیچ دیده ای افتخار آمیزتر از این نیست که به دنیا بگوییم که با وجود تمام فشارهای حداکثری جمهوری اسلامی ایران در جدول مبارزه با کرونا بالاترین رتبه را کسب نمود. در عین حال خوشبختانه امروز به عرصه تولید واکسن کرونا داریم پای می گذاریم و خواهید دید که با لطف خدا و دعای خانواده معزز شهدا یکی از بهترین و موفق ترین تولید کنندگان واکسن جهان خواهیم بود و این را اثبات خواهیم کرد.
نمکی اظهار داشت: این ملت، همان ملتی است که در هشت سال دفاع مقدس، میلی متری از خاکش را بر سر میز هیچ مذاکره ای پس نگرفت و این همان ملتی است که در عرصه مبارزه با کرونا، هم در مدیریت بیماری و هم در ساخت داروها موفق شد و می شود. این ملت دو ماهه داروهایی را ساخت که وارد می کرد و ۵۵ روزه ماسک و گانی را ساخت که وارد می کرد و الان صادر می کند. به قول سردار سلیمانی ما ملت امام حسینیم و با همان شیوه امام حسین مبارزه خواهیم کرد و توفیق به دست می آوریم و در حوزه تولید واکسن هم به خوبی پیش می رود.
وزیر بهداشت با بیان اینکه ان شالله واکسن تولید داخل را از اواخر خرداد ماه خواهیم داشت، افزود: در زمینه واردات واکسن کرونا برای گروه های لطمه پذیر هم اقدام کردیم و مذاکرات مان خوشبختانه به سرانجام رسیده و امیدواریم پیش از ۲۲ بهمن بتوانیم برای گروه های لطمه پذیرمان واکسن وارداتی را که از منابع مطمئن و بدون دغدغه و با کیفیت است، به گروه های هدف تلقیح و تزریق نماییم. آماری هم از جانبازان و خانواده شهدای معزز بالای ۷۰ سال که نیازمند تزریق واکسن هستند، دریافت کردیم.
نمکی اظهار داشت: امیدوارم به آبروی خون همه شهدا و جانبازان و ایثارگران این کشور، به زودی شر این ویروس منحوس از شر کشور دور خواهد شد و روزهای بهتری را در سایه عنایت خداوند برای مردم این کشور خواهیم داشت.1399/11/01
22:37:42
0.0 / 5
1199
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , بیمه , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
کادایف kadaif

کادایف kadaif