کادایف
معاون فناوری وزیر بهداشت خبر داد

ایجاد فرصتی برای خرید مراكز درمانی از تجهیزات ساخت داخل

ایجاد فرصتی برای خرید مراكز درمانی از تجهیزات ساخت داخل

به گزارش کادایف معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت اعلام نمود: بر مبنای انعقاد تفاهم نامه ای فرصتی فراهم گشته است تا بیمارستان ها از تجهیزات درمانی ساخت داخل خریداری کنند که این امر باعث توسعه فناوری های مورد نیاز حوزه سلامت از جانب شرکتهای فناور خواهد شد.


به گزارش کادایف به نقل از ایسنا، دکتر فرید نجفی بامداد امروز در افتتاحیه ششمین همایش و فن بازار ملی سلامت با اشاره به اینکه در حوزه فناوری، نمایشگاه های "ایران لب" و "ایران ساخت" برگزار می شود، اضافه کرد: ولی در حوزه سلامت فن بازار تخصصی در سطح ملی نداشتیم و از جانب وزارت بهداشت این مأموریت به دانشگاه علوم پزشکی تهران بعنوان نماینده این وزارتخانه واگذار شد تا در این حوزه اقدام نماید.
وی افزود: از دانشگاه علوم پزشکی تهران خواسته شد که رویکرد فن بازار ملی حوزه سلامت ملی باشد.
نجفی با تکیه بر اینکه فناوری های حوزه سلامت در دنیا نقش بی بدیلی در GDP کشورها و ارتقای سطح سلامت جوامع دارد، اظهار نمود: ازاین رو شاهدیم که شرکتهای بزرگی که در حوزه سلامت فعال نبودند، به تدریج به سمت تولید واکسن و بیوتکنولوژی در حال حرکت هستند که این امر به علت سودآوری این حوزه است.
معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، ضمن اشاره به زیست بوم توسعه فناوری حوزه سلامت در کشور، تصریح کرد: در این زیست بوم از یک سو سازمان غذا و دارو بعنوان رگولاتوری مبادرت به صدور تاییدیه برای محصولات فناورانه حوزه سلامت می کند و از طرفی وزارت بهداشت بازار مصرف این محصولات که مراکز درمانی و بیمارستان ها هستند را در اختیار دارد و شرکتهای دانش بنیان باید از این فرصت بهره برداری کنند.
وی با تکیه بر تغییر ماهیت فناوری در دنیا، خاطرنشان کرد: دیگر زمان ایجاد کارخانجات بزرگ برای ساخت خودرو و یا توسعه صنایع سنگین گذشته است؛ چون که الگوی غالب در دنیا توسعه شرکتهای کوچک با فناوری های "های تک" است و بر مبنای گزارشی که در زمینه ماندگاری شرکتهای فناور منتشر و در آن تاکید شده ماندگاری شرکت ها کاهش یافته است، دلیل این ماندگاری کم، توسعه و تغییر فناوری در دنیا عنوان شده است.
وی تصریح کرد: یک شرکت بزرگ که به صنایع بزرگ پرداخته است، اگر نتواند با زیست بوم فناوری موجود سازگار شود، ماندگاری پایداری نخواهد داشت؛ ازاین رو شرکت ها باید چابک باشند تا بتوانند با سرعت بر مبنای تکنولوژی روز دنیا محصولات خویش را تغییر دهند.
نجفی، تکثیر الگوهای موفق در دانشگاه ها و مراکز درمانی را از رویکردهای معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت دانست و اضافه کرد: مأموریت ما این است که نمونه های موفق را شناسایی نماییم و از آنها درس بگیریم و آنها را تکثیر نماییم.
معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت با ابراز امیدواری از اینکه با امضای تفاهم نامه ای با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از محصولات ایران ساخت حوزه سلامت حمایت لازم صورت گیرد، افزود: پشتیبانی از فناوری های ایران ساخت علاوه بر آنکه باعث رشد شرکتهای فناور خواهد شد، باعث اعتلای کشور هم می شود.
وی ضمن اشاره به انعقاد تفاهم نامه ای در زمینه خرید بیمارستان ها از تجهیزات بیمارستانی ساخت داخل، تصریح کرد: اجرایی شدن این مبادرت به ترویج این زیست بوم کمک خواهد کرد، ضمن آنکه شرکتهای فناور و دانش بنیان با شناخت نیازهای حوزه سلامت به سمت توسعه فناوری های مورد نیاز کشور خواهند رفت که این امر سود چندجانبه را به دنبال دارد.
منبع:

1399/11/06
14:27:48
0.0 / 5
1220
تگهای خبر: بهداشت , پزشك , تخصص , تكنولوژی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
کادایف kadaif

کادایف kadaif