کادایف

نخستین محموله واكسن روسی پس از ظهر امروز به ایران می رسد

نخستین محموله واكسن روسی پس از ظهر امروز به ایران می رسد

نخستین محموله واکسن کرونا پس از ظهر امروز به ایران می رسد؛ واکسنˮ اسپوتنیک ویˮ روسیه که به قول وزارت بهداشتی ها از نظر ایمنی مطمئن و خوب عمل کرده و بین ۹۰ تا ۹۵ درصد ایمنی زایی دارد.


به گزارش کادایف به نقل از ایسنا، بعد از ظهر امروز اولین محموله واکسن کرونا وارد ایران شود و مقرر است پس از واردات آن بر مبنای اولویت بندی وزارت بهداشت به گروه های در معرض خطر به صورت مجانی تزریق شود.
بر این اساس روز گذشته دکتر محمدرضا شانه ساز- رئیس سازمان غذا و دارو در یک بخش خبری از واردات نخستین محموله واکسن روسی کرونا به نام "اسپوتنیک وی" از تاریخ ۱۶ بهمن ماه به کشور اطلاع داد و اظهار داشت: پس از ورود محموله واکسن روسی کرونا، با اولویتی که معاونت بهداشتی وزارت بهداشت اعلام نموده اند، تزریق این واکسن آغاز خواهد شد.
وی ادامه داد: سازمان غذا و دارو ۱۰ سال است که بعنوان یک سازمان واجد نظارتی قوی از جانب سازمان جهانی بهداشت در زمینه واکسن شناخته شده است. ازاین رو ما به آنچه که کارشناسان می گویند اعتماد و اعتقاد داریم.
شانه ساز اظهار داشت: قبلا بررسی های لازم درباره واکسن "اسپوتنیک وی" روسی در سازمان غذا و دارو انجام شده بود و به واسطه اطلاعات اطمینان بخشی که داشتیم برای واکسن "اسپوتنیک وی" روسیه گواهی EUL یا گواهی مصرف اورژانس را صادر کردیم.
وی تصریح کرد: این واکسن عوارض جزئی داشته و ایمنی خوبی هم داده است.
چه تعداد واکسن روسی به کشور وارد می شود؟ رئیس سازمان غذا و دارو همینطور روز گذشته در نشست خبری خود با خبرنگاران اعلام نموده بود که فعلا روی اینکه ۵۰۰ هزار دوز از واکسن اسپوتنیک وی به صورت قطعی به ما داده شود، مذاکره شده است.
فاکتورهایی که برای واردات واکسن کرونا لحاظ شده است وی ادامه داد: برای واردات واکسن کرونا چند فاکتور را در نظر گرفتیم؛ اولا باید حتما در کشور سازنده مصرف شده باشد، دوما فاز سه کلینیکال ترایال را پشت سر گذاشته باشد. سوما باید در حوزه رگولاتوری تعداد زیادی از کشورها که در میان آنها کشورهای دارای قوانین سخت در حوزه رگولاتوری هستند، صادر شده باشد. این واکسن روسی همه این مراحل را گذرانده است. بالاخره به میزان ۱.۵ میلیون دوز در روسیه مصرف شده است و کشورهای شناخته شده ای در عرصه داروسازی مانند آرژانتین، برزیل و... خریداری کردند و سفارش دادند و ما هم یکی از این کشورها هستیم و فکر می کنم که شانزدهمین کشوری هستیم که سفارش دادیم.
شانه ساز تصریح کرد: این واکسن از نظر ایمنی مطمئن و خوب عمل کرده و بالای ۹۰ تا ۹۵ درصد ایمنی زایی بوجود می آورد و ایمنی بالایی دارد. همینطور عوارضش بسیار ناچیز است و تابحال عارضه نگران کننده ای از آن گزارش نشده است.
در عین حال دکتر سید حیدر محمدی- مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو به ایسنا اظهار داشت: امروز نخستین محموله واکسن: اسپوتنیک وی روسیه" ساعت ۱۵: ۴۵ وارد کشور می شود.
منبع:

1399/11/16
17:39:10
0.0 / 5
1225
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
کادایف kadaif

کادایف kadaif