کادایف

یك عارضه دیگر واكسن های فایزر و مدرنا

یك عارضه دیگر واكسن های فایزر و مدرنا

کادایف: یک عارضه جانبی مربوط به واکسن های فایزر و مدرنا این است که هر دو می توانند موجب تورم غدد لنفاوی زیر بغل شوند و زنان را مشکوک به مبتلاشدن به سرطان سینه، سرطان خون یا لنفوم کنند.


به گزارش کادایف به نقل از ایسنا، پزشکان در آمریکا می گویند: تعدادی از زنان این گره های لنفاوی زیر بغل را با توده های سرطانی اشتباه می گیرند و همین مورد خیلی از زنان را به انجام ماموگرافی قبل از موعد، پس از تزریق واکسن کووید ۱۹ وا داشته است.
در صورتیکه متخصصان می گویند تورم غدد لنفاوی بعد از واکسن بی ضرر بوده و حتی مردان نیز آنرا تجربه می کنند اما با این وجود پزشکان نگران هستند که این امر موجب ترس بی مورد در زنان شود.
علاوه بر این، از آنجائیکه این غدد لنفاوی متورم می توانند در ماموگرافی خودرا نشان دهند، ممکنست موجب ایجاد پاسخ مثبت کاذب شده و نیاز به آزمایش های غیرضروری بیشتر را بالا برند.
بنابر گزارش سایت تخصصی وب ام دی، بگفته متخصصان بزرگ شدن غدد لنفاوی زیر بغل در جمعیت واکسینه شده بسیار غیرمعمول است و تا حالا فقط در ۰.۲ تا ۰.۴ درصد از این افراد مشاهده شده است.
کارشناسان حالا از زنان می خواهند که حداقل یک ماه بعد از واکسیناسیون، ماموگرافی خودرا به تاخیر بیاندازند و در مواقع ضروری با پزشک خود مشورت کرده و در صورت مشاهده سایر علایم جدی تر در رابطه با سرطان مبادرت به انجام سایر آزمایشات ضروری نمایند.
منبع:

1399/11/29
23:45:41
0.0 / 5
1060
تگهای خبر: پزشك , تخصص , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
کادایف kadaif

کادایف kadaif