کادایف
در گفت وگو با كادایف اعلام شد

رشد 41 درصدی اهدای خون در نوروز

رشد 41 درصدی اهدای خون در نوروز

به گزارش کادایف سخنگوی سازمان انتقال خون از رشد ۴۱ درصدی اهدای خون در روزهای نوروز ۱۴۰۰ نسبت به مدت مشابه سال ۹۹ اطلاع داد و اظهار داشت: از آغاز اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۹ تا چهاردهم فروردین ماه سال ۱۴۰۰ در سرتاسر کشور ۱۵ هزار و ۳۹ واحد پلاسما اهدا شده است.دکتر بشیر حاجی بیگی در گفتگو با ایسنا، از رشد ۴۱ درصدی اهدای خون در روزهای نوروز ۱۴۰۰ نسبت به مدت مشابه سال ۱۳۹۹ اطلاع داد و اظهار داشت: بیشترین میزان رشد اهدای خون در روزهای نوروز در ارتباط با استان های ایلام، لرستان، تهران، کهگیلویه و بویراحمد، خراسان رضوی و گیلان بوده است.

وی اضافه کرد: بیشترین میزان خون اهدایی در نوروز سال ۱۴۰۰ در کشور متعلق به استان های تهران، فارس و خراسان رضوی بوده است. به طوری که ۳۱ درصد از خون های اهدایی در روزهای نوروز در ارتباط با این سه استان بوده است.
سهم ۹۶ درصدی مردان و ۴ درصدی زنان در اهدای خون
حاجی بیگی افزود: از اول تا سیزدهم فروردین ماه ۱۴۰۰ در کل کشور نزدیک به ۶۳ هزار و ۹۷۶ نفر جهت اهدای خون به مراکز انتقال خون سراسر کشور رجوع کردند که از این تعداد ۵۲ هزار و ۷۸۲ واحد خون اهدا شده است. در عین حال ۶۶۶۹ نفر برای نخستین بار اهدای خون داشته اند. باید توجه کرد که ۹۶ درصد از خون های اهدایی در کشور در ارتباط با مردان و ۴ درصد اهدای خون هم در ارتباط با بانوان بوده است.
توزیع ۹۱ هزار واحد خون و فرآورده در نوروز
حاجی بیگی همینطور اظهار داشت: در روزهای نوروز ۱۴۰۰ نزدیک به ۹۱ هزار واحد خون و فرآورده های آن شامل گلبول قرمز فشرده شده، پلاکت و پلاسما به مراکز درمانی و بیمارستانی کشور توزیع شده است که بیشترین میزان توزیع خون و فرآورده های آن در کشور در ارتباط با استان های تهران، خراسان رضوی، فارس و اصفهان بوده است.
بیشترین اهدای مستمر خون در ۳ استان
وی با اشاره به اینکه شاخص اهدای مستمر خون در روزهای نوروز سال جاری در کشور ۵۷.۵ درصد بوده است، اظهار داشت: بیشترین میزان اهدای مستمر خون در این ایام در ارتباط با استان های بوشهر، یزد و سمنان بوده است. همینطور بیشترین میزان اهدای خون بانوان در روزهای نوروز ۱۴۰۰ در ارتباط با بانوان استان های خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، گلستان، لرستان و قزوین بوده است.

سخنگوی سازمان انتقال خون درباره آمار پلاسمای اهدایی بهبود یافتگان بیماری کووید ۱۹ هم اظهار داشت: از آغاز اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۹ تا چهاردهم فروردین ماه سال ۱۴۰۰ در سرتاسر کشور ۱۸ هزار و ۲۱۹ نفر از بهبود یافتگان کووید ۱۹ جهت اهدای پلاسمای به مراکز انتقال خون سراسر کشور رجوع کردند که از این تعداد ۱۵ هزار و ۳۹ واحد پلاسما اهدا شده است. بیشترین میزان اهدای پلاسما در سرتاسر کشور هم در ارتباط با استان های تهران، آذربایجان غربی، یزد و خوزستان بوده است.

منبع:

1400/01/17
12:54:51
5.0 / 5
829
تگهای خبر: بیماری , درمان , شیر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
کادایف kadaif

کادایف kadaif