کادایف
یك مسئول عنوان كرد:

ساوه نیازمند تیم واكنش سریع برای مبارزه با كرونا

ساوه نیازمند تیم واكنش سریع برای مبارزه با كرونا

به گزارش کادایف مرکزی سخنگوی دانشکده علوم پزشکی ساوه ضمن اشاره به وضعیت بحرانی شهر ساوه در شرایط کنونی کرونایی اظهار داشت: برای قطع زنجیره سرایت ویروس کرونا پیشنهاد می شود در شرایط قرمز کرونایی، کل شهر ۷ الی ۱۰ روز تعطیل شود.


دکتر محمود کریمی در گفتگو با ایسنا، با تکیه بر ضرورت رعایت دقیق پروتکلهای بهداشتی برای عبور از پیک چهارم کرونا، اظهار نمود: اگر زنجیره انتقال ویروس کرونا در سریع ترین زمان ممکن قطع نشود بطور قطع تا دو ماه آینده با شرایط بحرانی مواجه می شویم و آمار مبتلایان رشد قابل ملاحظه ای خواهد داشت.
وی با تکیه بر اینکه ساوه نیازمند تیم واکنش سریع برای مبارزه با کروناویروس است، اضافه کرد: با وجود گذشت پنج روز از اجرای مصوبات قرارگاه پدافند زیستی و دستور استاندار مرکزی در خصوص تعطیلی مشاغل ۴، ۳، ۲ اما متاسفانه بخش اعظمی از این مشاغل تعطیل نکرده و مصوبات را اجرا نمی کنند. باید اظهار داشت که ویروس جهش یافته منتظر بروکرواسی اداری ما نمی ماند و نمانده است و در صورت عدم اجرای مصوبات با چالش های بزرگتری مواجه خواهیم شد.
وی خاطرنشان کرد: در بازدید گروه های بازرس بهداشتی شهرستان ساوه، اغلب واحدهای گروهای شغلی یاد شده در حال فعالیت بودند و صاحبان صنوف از اطلاع رسانی اتاق اصناف در تعطیلی واحدها ابراز بی اطلاعی می کردند و حتی در مقابل اعمال قانون کارشناسان بهداشتی مقاومت می کنند و گاها برخورد فیزیکی صورت می گیرد. این در شرایطی است که رنگ کرونای شهرستان ساوه قرمز است و بر مبنای تصمیم ستاد مدیریت کرونا استان مرکزی و ستاد ملی کرونا فعالیت گروه شغلی ۲، ۳ و ۴ دراین شهر ممنوع می باشد.
معاون بهداشتی دانشکده علوم پزشکی ساوه در ادامه، خواهان اعمال محدودیت های سختگیرانه و مسدود کردن مبادی اصلی، ورودی های بازار مرکزی و پاساژهای مسقف و بافت مرکزی شهر برای کاهش تردد خودرو ها در سطح شهر شد و اضافه کرد: از همه دستگاههای اجرایی عضو قرارگاه پدافند زیستی شهرستان انتظار می رود به وظایف قانونی خود برای برخورد با افرادی که مصوبات قرارگاه پدافند زیستی را رعایت نمی کنند، عمل کنند.
وی با تکیه بر اینکه ساوه در وضعیت قرمز به شهر بی دفاع در مقابل کرونا تبدیل گشته است، اضافه کرد: هیچکدام از مشاغلی که باید در وضعیت قرمز تعطیل شوند، تعطیل نشدند و ظاهرا قصد تعطیلی هم ندارند و الان پاساژها و مراکز تجاری مسقف بدون هیچگونه محدودیتی فعالیت دارند.
وی همینطور خواهان عدم فعالیت ناوگان حمل و نقل عمومی اتوبوسرانی درون شهری و برون شهری در شرایط قرمز شد و اضافه کرد: تجمع مسافران در اتوبوس کانونی برای شیوع بیشتر ویروس کروناست.
دکتر کریمی ضمن اشاره به اینکه میزان آمار فوتی ها و مبتلایان به کرونا در ساوه و زرندیه طی ۱۴ روز اخیر معادل کل آمار چهارماه گذشته بوده است، اظهار نمود: کل آمار بستری در بهمن ماه سال قبل ۴۲ نفر، اسفند ۴۷ نفر و ۱۴ روز فروردین ۸۶ نفر بوده و آمار کرونا مثبت سرپایی بهمن ۲۹۸ نفر، اسفند ۵۲۱ نفر و تا ۱۴ فروردین ۴۲۶ نفر بوده است. همینطور موارد فوتی در آذر، دی، بهمن و اسفندماه سال قبل ۹ نفر و ۲ هفته اول فروردین هم به تنهایی ۹ نفر بوده است.
وی ضمن اشاره به اینکه درصورتیکه پروتکلهای بهداشتی شرایط قرمز در سطح شهر ساوه به درستی اجرایی نشود شاهد مرگ های دو رقمی خواهیم بود و روزانه بالغ بر ۱۰ نفر در ساوه و زرندیه جان خویش را از دست خواهند داد، پس با رعایت دقیق اصول بهداشتی اجازه ندهیم آمار مرگ ومیرها افزایش یابد.
سخنگوی دانشکده علوم پزشکی ساوه همینطور از ابتلای ۱۷۳ نفر به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته در ساوه و زرندیه اطلاع داد و به شناسایی ۱۳۵ نفر از راه تست PCR و ۳۸ نفر با تست سریع و بستری شدن ۳۰ نفر در ساوه و زرندیه در ۲۴ ساعت گذشته اشاره نمود.
وی ادامه داد: به صورت کلی از آغاز شیوع بیماری کرونا تاکنون ۱۴۷۹۱ نفر در دو شهرستان ساوه و زرندیه به این بیماری مبتلا شده و متاسفانه ۳۴۲ نفر جان باخته اند. هم اکنون ۸۴ نفر در بیمارستان بستری هستند که از این تعداد ۳۰ نفر در شبانه روز گذشته بستری شده اند.
گفتنی است بر مبنای تصمیم ستاد مدیریت کرونا استان مرکزی و ستاد ملی کرونا از پانزدهم فروردین ماه محدودیت تردد و فعالیت اصناف در شهرهای قرمز و نارنجی اعمال و با متخلفان برخورد قاطع می شود.
با عنایت به این مصوبه و جدول رنگ بندی کرونا در تاریخ ۱۶ فروردین ۱۴۰۰ که همه شهرستان های استان مرکزی در وضعیت قرمز و نارنجی قرار گرفتند محدودیت تردد و فعالیت اصناف در تمام شهرهای استان مرکزی اعمال می شود.
بر این اساس، مقرر شد گروه های شغلی ۲، ۳، ۴ و بازارهای سرپوشیده و باز، پاساژها، مراکز آموزشی، نمازهای جمعه و جماعت، تالارها و مراکز خرید از بامداد یکشنبه ۱۵ فروردین تعطیل شوند و رفت و آمد در شهرهای نارنجی و قرمز ممنوع شود.
برگزاری هر نوع آیین عزا و عروسی در رستوران ها و تالار باغ های شهرهای قرمز و نارنجی استان مرکزی ممنوع بوده و مساجد شهرهای قرمز و نارنجی اجازه برگزاری آیین های ترحیم ندارند. هرگونه تجمع بیشتر از ۱۵ نفر در شهرهای نارنجی و قرمز استان مرکزی ممنوع می باشد و نیروی انتظامی طبق مصوبه باید با خاطیان برخورد می کنند. ناوگان حمل و نقل عمومی هم موظف به فعالیت با ۵۰ درصد ظرفیت خود شده است.
منبع:

1400/01/18
12:13:55
5.0 / 5
655
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
کادایف kadaif

کادایف kadaif