کادایف
معاون سازمان نظام پزشكی تشریح كرد

جزئیات واكسیناسیون كادر درمان مقابل كرونا

جزئیات واكسیناسیون كادر درمان مقابل كرونا

کادایف: معاون توسعه سازمان نظام پزشکی جزئیات واکسیناسیون کادر درمان مقابل بیماری کرونا را تشریح نمود.


به گزارش کادایف به نقل از ایسنا، دکتر علی تاجرنیا درباره جزئیات واکسیناسیون کادر درمان مقابل کرونا، اظهار داشت: تصمیم بر این شد که سازمان نظام پزشکی واکسیناسیون کادر درمان در بخش خصوصی را انجام دهد. هرچند این سازمان حامی تولید داخل است، اما اهمیت واکسینه شدن سریع مردم، سازمان نظام پزشکی را وا داشت تا بحث واردات را هم پیگیری کند.
وی با اعلان اینکه بوسیله واکسیناسیون نگرانی هایی مانند موج چهارم کاسته می شود، اظهار داشت: وزارت بهداشت دستورالعمل واکسیناسیون مقابل کرونا را در چهار فاز ارایه داده است که فاز اول آن مربوط به کادر درمان و بیماران خاص است و شاکله اصلی فاز یک، کادر درمان هستند. بر این اساس در فاز اول نخستین گروه کادر درمان فعال در بخش آی سی یو بودند و حتی خدمه بخش آی سی یو در بیمارستان های دارای بیماران کرونائی در اولویت تزریق واکسن هستند و اینطور نیست که کادر درمان الزاما به مفهوم پزشک بودن افراد باشد.
معاون توسعه سازمان نظام پزشکی افزود: توافقی با وزارت بهداشت صورت گرفته این است که کادر درمان بخش خصوصی که در معرض بیماری قرار دارند، واکسینه شوند. از آنجایی که اطلاعات بخش خصوصی در اختیار سازمان نظام پزشکی است، نظام پزشکی متولی این کار شد و این کار طبق پروتکل وزارت بهداشت انجام می شود.
وی با اعلان اینکه در نوبت اول افراد بالای ۵۰ سال واکسینه می شوند، اظهار داشت: ۴۵هزار واکسن اسپوتنیک وی برای نظام پزشکی اختصاص یافته است که ۳۰۵۰۰ واکسن در اختیار شهرستان ها قرار گرفت و ۱۴۵۰۰ دوز در تهران توزیع شده است. باید توجه کرد که در این جمعیت تعداد افراد بالای ۵۰ سال بیشتر از این تعداد واکسن است و تخمین ما این بود که به سبب اینکه برخی افراد در بیمارستان واکسن دریافت کرده بودند این میزان کافی باشد.
تاجرنیا اظهار داشت: طی روزهای گذشته جز یکی دو استان همچون خوزستان شاهد می باشیم کار واکسیناسیون برای افراد بالای ۵۰ سال به انتها رسیده و در تهران نیز 16 بیمارستان خصوصی برای این اقدام فعال داشتیم. امروز که روز ششم واکسیناسیون است تصور این است که واکسیناسیون ۱۴۵۰۰ نفر تمام شود و در نوبت اول اعضای سازمان نظام پزشکی که بالای 50 سال دارند، واکسن خودرا دریافت خواهند کرد.
معاون توسعه سازمان نظام پزشکی اظهار داشت: باتوجه به توافق انجام شده، در مرحله بعدی همکاری، ۱۱۰ هزار دوز واکسن آسترازنکا به نظام پزشکی اختصاص پیدا می کند. طبیعتا این واکسن باتوجه به ارزیابی های انجام شده، برای اعضای زیر ۵۰ سال ما خواهد بود. پیش بینی می نماییم که شروع واکسیناسیون این افراد با واکسن آسترازنکا از روز پنجشنبه شروع می شود و هماهنگی های این کار صورت گرفته است. تزریق واکسن نیز با اولویت انجام می شود. تا کنون ۱۱۵۰۰ واکسن تزریق شده و فقط 3000 واکسن در تهران باقی مانده که پیش بینی می نماییم که تا امروز بخش عمده ای از آنها تزریق خواهد شد.
وی با اعلان اینکه واکسیناسیون چند 10 میلیون نفری بدون بهره گیری از ظرفیت بخش خصوصی امکان پذیر نیست، درباره عوارض احتمالی واکسن های کرونا، اظهار داشت: تا حالا از واکسن ها عوارضی که منجر به بستری شدن و قابل ذکر باشد، گزارش نشده است. یکی از دلایلی که محل واکسیناسیون را در بیمارستان ها قرار دادیم، این بود که اگر مشکلی بوجود آمد، مکانات مناسب وجود داشته باشد. خوشبختانه تا حالا گزارشی از طرف زیرمجموعه های نظام پزشکی بعنوان عارضه به ما گزارش نشده است.
وی همین طور اظهار داشت: طبیعتا واکسن زدن اختیاری بوده و واکسیناسیون الزامی نیست. ما اعلام کردیم که این واکسن ها مختص کادر درمان است، اما برخی می گفتند برای مادر یا فرزندم تزریق کنید، اما واکسن بعنوان کادر درمان مال شخصی ما نیست، بلکه دولت برای صیانت از سلامت مردم مبادرت به این کار کرده است و سیاستش این است که ابتدا کادر درمان واکسینه شوند. به هر حال الزامی در آن نیست، برخی هم برای واکسیناسیون مراجعه نکردند، اما درصد کمی از واکسیناسیون امتناع کرده اند.
تاجرنیا درباره واردات واکسن از طرف بخش خصوصی نیز اظهار داشت: باتوجه به حواشی که پیرامون واکسن کرونا وجود دارد و باتوجه به سهمیه بندی کوواکس خود تولیدکنندگان واکسن در دنیا خیلی با بخش خصوصی تعامل نمی کردند و بیشتر اهتمام می کردند که با دولت ها کار را پیش برند و بنا بر این بخش خصوصی در واردات واکسن موفق نبود. وزارت بهداشت هم دستورالعمل های خاص خودرا برمبنای حساسیت های موجود داشت، اما با توجه به این که حالا به این نتیجه رسیدند که اصل واکسیناسیون با اهمیت تر از برند و... است، وزارت بهداشت این را آزاد کرد و الان مجموعه های مختلفی دارند کار را دنبال می کنند.
وی افزود: نظام پزشکی هم از روز اول دو مسیر مشخص را درباره دو واکسن معتبر پیش برد، اما ما به لحاظ اجرائی مشکلاتی را از بیرون مانند تحریم ها و انتقال پول داریم که روند را کند می کند. مقداری هم دیر اقدام کردن خودمان موثر بوده است. ما بعنوان سازمان نظام پزشکی و با مشارکت برخی شرکتها در دو لاین اصلی این بحث را پیش می بریم و خوش بین هستیم که طی چند روز آینده بتوانیم به موفقیتی دراین زمینه برسیم. دولت هم اعلام نموده که از هرگونه واردات دراین زمینه حمایت می کند.
ادامه داردمنبع:

1400/01/24
14:07:53
5.0 / 5
548
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , پزشك , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
کادایف kadaif

کادایف kadaif