کادایف
به دلیل عدم ابلاغ

تردد مسافر و كالا با هند و پاكستان همچنان برجاست!

تردد مسافر و كالا با هند و پاكستان همچنان برجاست!

به گزارش کادایف به دنبال انتشار ویروس کرونای هندی و تصمیم گیری در ارتباط با ممنوعیت های تردد کالا و مسافر از کشور هندوستان و پاکستان، مسؤلان گمرک ایران می گویند به محض دریافت ابلاغیه محدودیت های مورد نظر اعمال خواهد شد ولی هم اکنون این تردد به روال قبل در جریان است.


به گزارش کادایف به نقل از ایسنا، اعلام اخیر ستاد ملی مقابله با کرونا با اخطار نسبت به انتشار ویروس کرونای هندی همراه بود و درخواست ممنوعیت پروازها به این دو کشور عنوان شد.
در همین رابطه سخنگوی سازمان هواپیمایی با بیان اینکه پروازهای هند و پاکستان ممنوع شده است، گفته برپایه تصمیم وزارت بهداشت، پرواز به صورت دو طرفه از هند و پاکستان از ساعات ۲۴ امشب ممنوع می شود. از سویی وزارت کشور هم تردد مسافر و کالا به صورت مستقیم یا غیرمستقیم با کشور هندوستان را تا اطلاع ثانوی را ممنوع کرده است.

اعمال محدودیت به محض ابلاغ
به دنبال این تصمیمات، سید روح الله لطیفی - سخنگوی گمرک ایران - در ارتباط با وضعیت فعلی تجارت ایران با هند و پاکستان و همینطور تردد مسافر و کالا به ایسنا اظهار داشت که در طول دوران شیوع کرونا همواره محدودیت هایی در ارتباط با تردد مسافر و گاها کالا اعمال شده که گمرک هم بعنوان سازمان مجری در دستور کار خود قرار داده است و در مورد هند و پاکستان هم به محض ابلاغ به گمرک محدودیت ها اعمال خواهد شد.
لطیفی افزود: هم اکنون در مورد پاکستان و در مرز میرجاوه بعنوان مرز رسمی مبادلات تجاری و مسافری ایران، تردد مسافر به صورت زمینی و حدود ۴۰ تا ۵۰ نفر در روز انجام می شود که عموما مسافران پاکستانی هستند که در ایران مقیم بوده و مجوز اقامت تحصیلی یا شغلی دارند و در حال تردد به ایران هستند. اما در مورد کالا هیچ مشکلی وجود نداشته و این تبادل بین ایران و پاکستان صورت می گیرد.
وی اظهار داشت که در مورد هند هم تبادل کالا هم اکنون با مشکلی مواجه نیست و تبادل مسافر به صورت زمینی هم صورت نمی گیرد.

اوضاع تجاری هند و ایران چگونه است؟
اما در شرایطی این دفعه مبحث ممنوعیت تردد کالا با هند مطرح شده که تا پیش از این در محدودیت های اعمال شده در مرزها عموما تردد مسافر ممنوع بوده و کالا با رعایت پروتکل ها مبادله می شد.
این در حالی است که طبق اعلام سخنگوی گمرک ایران تجارت ایران و هند در سال ۱۳۹۹ حدود ۳.۵ میلیارد دلار بوده که از این رقم بیشتر از ۱.۲ میلیارد دلار به وزن بیشتر از ۷.۶ میلیون تن صادرات و همینطور بالغ بر ۲.۱ میلیارد دلار به وزن ۲.۲ میلیون تن واردات بوده است.

تجارت ۱.۱ میلیارد دلاری ایران و پاکستان
در مورد وضعیت تجاری ایران با پاکستان هم پارسال ایران تجارت حدود ۱.۱۸۰ میلیارد دلاری با این کشور داشته است که از این رقم بیشتر از یک میلیارد دلار به حجم بیشتر از ۲.۵ میلیون تن صادرات و ۱۷۷.۳ میلیون دلار به حجم ۱۷۴.۹ هزار تن واردات صورت گرفته است.
منبع:

1400/02/04
22:37:27
5.0 / 5
521
تگهای خبر: بهداشت , كرونا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
کادایف kadaif

کادایف kadaif