کادایف
وزیر بهداشت عنوان كرد

گرفتاری گوشه هایی از كشور به ویروس هندی و آفریقایی

گرفتاری گوشه هایی از كشور به ویروس هندی و آفریقایی

به گزارش کادایف خوزستان وزیر بهداشت با اشاره به گرفتار شدن گوشه هایی از کشور به ویروس هندی و آفریقای جنوبی، اظهار داشت: با موشک نقطه زن داریم محل های تجمع را می زنیم و شبانه روز در حال رصد هستیم تا آتش دیگری به جان کشور نیافتد؛ نگران استان های جنوبی، جنوب غرب و شرق هستیم.دکتر سعید نمکی در آیین افتتاح پروژه های حوزه سلامت در شش شهرستان خوزستان که امروز (سوم خردادماه) انجام شد، اظهار نمود: نیروهای نظامی و انتظامی، استاندار خوزستان، نمایندگان مجلس، صدا و سیما، هلال احمر و ائمه جماعت، فرمانداران و همه سازمان های مردم نهاد و خصوصاً مردم شریف و میهن دوست خوزستانی در مدیریت بیماری خوزستان تلاش کردند و بابت برگزاری عید فطر آرام تر تشکر می کنم.

به گزارش کادایف به نقل از ایسنا، وی ادامه داد: تبدیل دانشکده علوم پزشکی آبادان به دانشگاه علوم پزشکی آبادان را تبریک می گویم. زمانی که این مساله عنوان شد همکارانم بحث های جمعیتی و بحث های دیگر را مطرح نمودند اما گفتم جمعیت خرمشهر و آبادان این نیست که شما می گویید، خوزستان باب الجنه و آبادان و خرمشهر باب الشهدا است. اینجا با همه جای دنیا متفاوت می باشد و تا زنده هستم به خاک خوزستان مدیون هستم. صحنه هایی در خوزستان دیدم که هیچ جای جهان رخ نداده است.

وزیر بهداشت بیان کرد: خوزستان به گردن مردم این سرزمین و همه نسل های آینده حق دارد. این خاک، مقدس تر از آنست که بگویم تابع فلان قانون است یا نیست. به همه شهدای دفاع مقدس، دفاع از حرم و شهدای مدافع سلامت درود می فرستم و از همه بزرگواران در مدیریت موج های سنگین کرونا که تلاش بی وقفه داشتند تشکر می کنم.

نمکی افزود: دفاع مقدس درس های بزرگی به ما داد. نخستین درس آنست که می شود با عشق، اخلاص و ایمان و تقوا تمام معادلات دنیا را به هم ریخت. همین طور به ما آموخت که می شود عاشقانه برای دفاع از وطن با حداقل ها در مقابل حداکثرها ایستاد و موفق شد.

نمکی بیان کرد: در دفاع از وطن و آرمان های انقلاب همه در کنار هم هستیم. اینجا دیگر اصول گرا و اصلاح طلب، چپ و راست، شیعه و سنی و مسیحی نمی شناسیم و همه در کنار هم هستیم.

وی عنوان کرد: در اوج اعمال تحریم های ظالمانه بودیم و همه راه ها را بر ما بسته بودند. خزانه ای خالی و بانک مرکزی آشفته از کمبود ارز داشتیم و برای ماسک و لباس پرستاران، پزشکان و نیروهای خدماتی راه ها بسته بود.

وزیر بهداشت بیان کرد: زمانی فهمیدم این جنگ را خواهیم برد که همه کنار هم قرار گرفته اند و طلبه ها وارد شده اند و باز هم حماسه دفاع مقدس تکرار شد. مانند دوران دفاع مقدس به سمت شیوه اداره بسیجی رفتیم و طرح شهید قاسم سلیمانی را ارائه دادیم و بجای دفاع در مقابل ویروس، به ویروس حمله کردیم. بدین سبب ثبت کردیم که می شود با خزانه تهی و تحریم ظالمانه از اروپا و آمریکا جلو افتاد و بر اپیدمی یورش برد. در روزهایی که مرگ های بالای یک هزار نفر پیش بینی شده بود به سمت تک رقمی رفت که این شرایط، نتیجه تجربه برگرفته از دفاع مقدس بود.

نمکی افزود: در عرصه واکسن هم کار کردیم. همانگونه که قول داده بودیم در خردادماه واکسن ایرانی را روی میز می گذاریم و به دنیا ثابت می نماییم که در این حوزه هم برد کرده ایم؛ دنیایی که نشسته بود تیر خلاص را به جمهوری اسلامی بزند. کرونای انگلیسی اروپا را به زانو درآورد و فکر می کردند ایران تحریم زده را به سرعت به زانو درمی آورد اما دیدند معادلات شان غلط بود.

وی اظهار داشت: ویروس انگلیسی در خوزستان زمین گیر شد اما کشوری نبود که در آن ویروس انگلیسی وارد شود و دو هفته سیستم سلامت آنرا به هم نریزد. کشوری پیدا نمی گردد که با ویروس انگلیسی درگیر باشد اما بیماران آن پشت در بیمارستان ها سرگردان نباشند اما این اتفاق در ایران نیفتاد و نه فقط بیماری پشت در نماند بلکه حتی یک بیمار تصادفی یا حادثه دیگر بدون تخت آی سی یو نماند که همه این موارد نتیجه تلاش جهادگرانه همکاران ما است.

نمکی بیان کرد: با وجود برخی کم مهری ها اما آنچه به من برای کار انرژی داده، ایمان به خون شهدا و دین به خانواده شهدا است.

وزیر بهداشت با اعلان اینکه هراسی از هیچ دشمنی نداریم، اظهار داشت: امروز در مدیریت کرونا در جایگاه خوبی قرار داریم. در موج چهارم کرونا بااینکه تعداد بیماران بسیار بیشتری داشت اما مرگ ها نسبت به بیمار، یک دوم موج های قبلی بود این درحالی است که ویروس همجه سنگین تری داشت؛ ویروس انگلیسی سرکش تر از ویروس ووهان بود و مرگ و میر و ابتلای بالاتری داشت.

نمکی با اشاره به وضعیت کرونا در خوزستان بیان کرد: برای مدیریت خوزستان باید فعلا بیمار الکتیو یا غیراورژانس بستری نشود. کلینیک های سرپایی تقویت شوند و این بخش بهداشت بعنوان فیلتر برای بیمارستان ها عمل کند. با درمان سرپایی و بستری موقت نیز برای تزریق داروهای ضدویروس در مراحل اولیه بار بیمارستانی کم شود. با افزایش بار بیمارستان، مرگ و میر افزایش می یابد و مراقبت از بیمار سخت می شود برای اینکه با زیاد شدن فاصله نسبت نیرو به بیمار، خود به خود مرگ و میر بیشتر می شود.

وی بیان کرد: کمیته های ترخیص افتتاح شد تا در صورتیکه بیماری حال بهتری داشت در منزل مراقبت شود بدین سبب تقویت مراقبت در منزل توانست از اشغال ۱۵۰ تخت کم شود یعنی ۱۵۰ هزار نفر که باید ۱۰ روز بستری می شدند از سربار بیمارستانی کم شدند.

وزیر بهداشت اضافه کرد: ویروس هندی و آفریقای جنوبی گوشه هایی از کشور را بصورت کوچک گرفتار کرده است؛ با موشک نقطه زن داریم محل های تجمع را می زنیم و شبانه روز در حال رصد هستیم تا آتش دیگری به جان کشور نیافتد.

وی اظهار داشت: ما نگران استان های جنوبی، جنوب غرب و شرق هستیم. همین طور مرزهای دریایی مورد نگرانی ما است گرچه همکاران ما در تلاش هستند و گزارش آن کشتی را دادند. سه خدمه فیلیپینی و کاپیتان های مبتلا به نوع برزیلی را نیز متوجه شدند.

نمکی اشاره کرد: باید پایش ورود در مرز دریایی تقویت شود. ویروس ها پاسپورت نمی خواهند. همانگونه که ویروس ووهان از چین خودرا به قطب رساند، ویروس هندی و آفریقای جنوبی به آسانی می توانند خودرا به همه جا برسانند. نگذاریم موج دیگری شکل بگیرد. انتخابات مهمی در پیش داریم و عزت جمهوری اسلامی ایران در مشارکت بالای مردم است.

وی اظهار داشت: فضا باید به شکلی مراقبت شود تا در انتخابات آینده فضا برای حضور فعال مردم و بدون کرونا داشته باشیم.

منبع:

1400/03/03
20:38:05
5.0 / 5
340
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , پزشك , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
کادایف kadaif

کادایف kadaif