کادایف

سالمندانی كه هنوز پیامك واكسن دریافت نكردند، چه كنند؟

سالمندانی كه هنوز پیامك واكسن دریافت نكردند، چه كنند؟

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره تعیین تکلیف سالمندانی که برای واکسن کرونا ثبت نام کرده اند، اما پیامک نوبت دهی را دریافت نکردند، تمهیدات پیشبینی شده برای انتخابات پیش رو، ماجرای واکسیناسیون کارکنان صدا و سیما و... توضیح داد.


به گزارش کادایف به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا رییسی، در بخش دیگری از نشست خبری امروز خود در پاسخ به سوال ایسنا درباره افراد اولویت دار تزریق واکسنی که با وجود ثبت نام در سامانه، هنوز پیامک دریافت نکرده اند، اظهار داشت: قبلا اعلام کردیم که کسانی که با آنها تماس نگرفتند، بیایند و ثبت نام کنند، اما هم اکنون این روش را در پیش گرفتیم که همه ثبت نام کنند و بعد ما بر مبنای ثبت نام به آنها نوبت دهی می نماییم. خوشبختانه از روز گذشته روند خیلی خوب شده و بالای ۹۰ درصد رشد داشته است. افرادی که ثبت نام کرده اند، حتما منتظر باشند.
تعیین تکلیف افرادی که برای واکسن ثبت نام کردند اما پیامک دریافت نکردندوی اضافه کرد: کسانی که ثبت نام کردند و به آنها پیامک نزدند، تا آخر این هفته صبر کنند که بطور قطع به آنها پیامک زده می شود. چونکه بر مبنای نوبت دهی است و اگر درصورتیکه به آنها پیامکی زده نشد، بخصوص اگر بالای ۷۵ سال هستند، می توانند روز شنبه به یکی از مراکز تشریف ببرند و واکسن شان را دریافت نمایند.
آغاز واکسیناسیون خبرنگاران؛ چهار هفته دیگررییسی در پاسخ به سوال دیگر ایسنا، درباره انتقادات مطرح شده در زمینه واکسیناسیون برخی کارکنان صدا و سیما و در عین حال زمان واکسیناسیون سایر خبرنگاران، اظهار داشت: ما واکسیناسیون خبرنگاران را حدود چهار هفته دیگر شروع می کنیم؛ یعنی هفته اول تیرماه خبرنگارانی که مورد تایید بوده و فعال می باشند، برایشان واکسن تزریق می نماییم. این هم جزو سند ملی است. به صورتی که ما از تیر ماه گروه در معرض خطر همچون خبرنگاران را واکسینه خواهیم کرد.
ماجرای واکسیناسیون کارکنان صدا و سیماوی افزود: در زمینه صدا و سیما، ما یک مصوبه در ستاد ملی مقابله با کرونا داریم در خصوص این که دست اندرکاران انتخابات را واکسینه نماییم. این مصوبه ستاد ملی است. تعداد کارکنان صدا و سیما بسیار زیاد است، اما عده ای که واقعا درگیر انتخابات هستند، تعدادی هستند که بر مبنای مصوبه ستاد ملی قرار شد دست اندرکاران انتخابات را بتوانند واکسینه کنند و آنها هم در این راستا واکسینه شده اند. اصلا ۳۰۰۰ نفری که گفته می شود، واکسینه نشدند، بلکه در نوبت هستند و مطمئن باشید که به نوبت واکسیناسیون تمام خبرنگاران می رسند. این بحث ها به این علت است که حالا واکسن کم است. همه افراد باید واکسینه شوند و حتما به مرحله ای می رسیم که همه واکسینه شوند و کشور ایمن شوند.
رییسی درباره این که برخی مجریان برنامه های کودک و... واکسن تزریق کرده اند، اظهار داشت: صدا و سیما خودش هم یک مرکز بهداشت و درمان دارد که آنها فهرست دادند و بر مبنای آن صورت گرفت. گاهی هم می شود مانند برخی تخلفات در یک شهرداری که لباس پاکبان می پوشد و واکسن تزریق می کند؛ که البته اگر چنین کاری انجام شده باشد، کار درستی نبوده است.
چگونگی حفظ زنجیره سرد واکسن های کرونا با وجود قطعی برقرییسی درباره چگونگی حفظ زنجیره سرد واکسن به دنبال قطع برق هم اظهار داشت: ما نخستین بار نیست که می خواهیم در کشور واکسن توزیع و تزریق نماییم. مراکز بهداشتی ما حتی در سطح روستاها برای نگهداری واکسن ها در یخچال و برای برق های اضطراری فکر شده است. حتی اگر در روستایی برق و ژنراتور نباشد از کلد باکس ها استفاده می شود که همیشه آماده است. در سطح مراکز شهرستان ها و استان ها سردخانه های نگهداری واکسن داریم. برای توزیع واکسن هم انبارهای بزرگ و مجهز داریم که حتی اگر برق برود چندان مشکلی نخواهیم داشت.
وی افزود: در ۱۰ قطب کشور واکسن توزیع می شود و آنها به مراکز دیگر توزیع می کنند. در مراکز استان هم محل های نگهداری واکسن داریم و بعد از توزیع به شهرستان ها این واکسن بر مبنای نیاز مراکز به صورت روزانه یا دو روز یکبار ارسال می شود. به صورت کلی بعد از مبحث قطع برق، دستورالعمل جدیدی نوشته شد ولی در عین حال هر نوع قطعی برق می تواند برای ما ایجاد مشکل کند؛ چونکه فرض کنید اگر بیشتر از پنج ساعت برق برود ما گرفتار مشکل می شویم که البته تابحال این اتفاق نیفتاده است. واکسن ها در یخچال نگهداری می شوند و حتی مهم می باشد در کدام طبقه نگهداری شوند. در کنار واکسن ها دماسنج وجود دارد و اگر دما کمتر از حد مورد نظر برسد یک اخطار خواهد بود.
رییسی اضافه کرد: واکسن ها بسته به نوع خود شرایط نگهداری متفاوتی دارند. برخی واکسن هایی مثل سینوفارم و آسترازنیکا درجه حرارتی متفاوت از اسپوتنیک دارند. واکسن اسپوتنیک باید زیر ۱۸ درجه باشد اما واکسن سینوفارم در دمای یخچال می ماند.
هرگونه تجمع در روند انتخابات؛ ممنوعمعاون بهداشت وزارت بهداشت درباره پروتکلهای انتخابات پیش رو هم بیان نمود: ما هم انتخابات شورای شهر رو روستا و هم انتخابات ریاست جمهوری را داریم و در واقع نگرانی بیشتر ما برای انتخابات شوراها است؛ چونکه در شهر و روستاها بیشتر میتینگ ها در منازل انجام می شود و اینکه این مورد قابل کنترل نیست، نگران کننده است و دورهمی سبب می شود پروتکل نقض شود. هرگونه تجمع و دورهمی ممنوع می باشد.
وی اضافه کرد: درباره انتخابات ریاست جمهوری باید از ۴ منظر به مبحث نگاه نماییم. اول بحث ثبت نام بود که پروتکل مخصوص ثبت نام کاندیداها را دادیم و انصافا خوب رعایت شد؛ حال بماند که یکی دو نفر می خواستند از نرده دَر بروند که آنها را گرفتند و آنهم خیلی جای نگرانی نبود.
تمهیدات پیشبینی شده برای روز رای گیری در انتخابات ریاست جمهوریرای گیری سیار از کرونا مثبت هارییسی افزود: برای روز رای گیری خیلی نگرانی نداریم. در این روز تعداد شعب و صندوق ها را بالا بردند و از طرفی ساعت برگزاری انتخابات هم افزایش پیدا کرده و از ۷ بامداد تا ۲ بامداد روز بعد ( ۲۹ خرداد) امکان رای گیری وجود دارد. از طرفی قرار است از ما برای همه کسانی که می خواهند رای دهند و حائز شرایط هستند به شکل استانی استعلام شود تا اعلام نماییم چه کسانی کرونا مثبت هستند و افراد کرونا مثبت به صورت سیار می توانند رای دهند و نبابد پای صندوق ها بیایند. از طرفی مقرر شد اگر مقرر است صفی تشکیل گردد در فضای باز باشد و اگر هم نمی توانند صندوق را در فضای باز بگذارند افراد در فضای باز باشند و یک به یک برای رای دهی وارد فضای بسته شوند.
تصمیم گیری برای ستادهای تبلیغاتی بر مبنای رنگ بندی شهرهاوی درباره تبلیغات داوطلبان ریاست جمهوری، اظهار نمود: طبق دستورالعمل ها هرگونه تجمع برای سخنرانی و... در فضای بسته ممنوع می باشد. در فضای باز امکان برگزاری سخنرانی وجود دارد اما با رعایت پروتکل ها، یعنی به ازای هر ۸ متر مربع یک نفر در فضای باز با ماسک روی صندلی بنشیند و حداکثر ظرفیت اشغال فضای باز هم ۳۰ درصد است و این مورد فارغ از رنگبندی شهرها اجرا می شود. درباره ستادهای تبلیغاتی بر مبنای رنگبندی کرونایی عمل می نماییم. ستادی که در شهر زرد تشکیل گردد حداکثر ۳۰ نفر در شهر نارنجی ۲۰ نفر و شهر قرمز ۱۵ نفر می توانند در فضای بسته ستاد مشغول باشند.
رئیسی افزود: از دوره های قبل به یاد داریم یکی از زمان هایی که میتوان شادی و پایکوبی انجام داد زمان انتخابات و جلوی ستادها است که اعلام کردیم ممنوع شود. اگر ممنوع نشود امکان دارد مشکل ایجاد نماید و خواستیم تا نیروی انتظامی در اینباره کمک نماید. این که ضمانت اجرایی رعایت این پروتکل ها چیست، اولا رئیس ستادهای مرکزی انتخابات و یا هر نامزد طی جلسه ای در وزارت کشور توجیه شده و برای نظارت بر ستاد مسئولیت دارند و اگر تخلفی صورت گیرد باید پاسخگو باشند و ناظر عالی وزارت بهداشت است که تخلفات را به وزارت کشور اطلاع می دهد و سپس به مراجع قانونی گزارش می شود.
بر اجرای پروتکل ها اصرار داریممعاون وزیر بهداشت اضافه کرد: شرایط دشوار می باشد اما اصرار بر اجرای پروتکل ها داریم تا کوچک ترین غفلت موحب بروز موج پنجم نشود. شعار ما این است که "برای مشارکت حداکثری و با شکوه شدن انتخابات نیاز داریم مردم از نظر سلامتی احساس امنیت کنند". ازاین رو همه نامزدها باید به این نکته توجه نمایند که با امن شدن محیط مردم برای حضور در پای صندوق ها خواهند آمد.
وی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره قطعی برق در بیمارستان ها هم اظهار نمود: قطع برق فقط برای هم اکنون نیست. هیچ بیمارستانی از نظر استاندارد بدون جایگزین برق اضطراری نمی تواند کار کند و اگر اتفاقی افتاده باشد باید خود بیمارستان پاسخگو باشد که چرا برق اضطراری اش کار نکرده است. قطعا قطعی برق حوزه سلامت را تحت تأثیر قرار می دهد و در بحث واکسیناسیون وجود برق کمک میکند تا واکسن ها را بهتر نگهداری نماییم.
برقراری ممنوعیت پرواز به ۲۵ کشور به علت کرونارییسی درباره ممنوعیت پروازها از برخی کشورها هم اظهار داشت: هم اکنون ۲۵ کشور در دنیا وجود دارند که ما ممنوعیت پرواز داریم همچون هند و پاکستان. لیستی توسط سازمان جهانی بهداشت هر هفته بروز رسانی می شود و علاوه بر آن فهرست بر مبنای منطقه هم امکان دارد کشورهایی اضافه نماییم و این فهرست را اجرا نماییم.
وی اضافه کرد: هرگونه پرواز از هند و پاکستان به ایران ممنوع می باشد. قریب به ۲۰۰ نفر از هموطنان و دانشجویان تقاضای بازگشت داشتند. مثل همه جای دنیا افرادی که متقاضی بازگشت از کشورهای سفر ممنوع هستند باید هم تست منفی داشته باشند و هم قرنطینه شوند و این موارد از پیش از بازگشت به آنها اعلام می شود و می توانند انتخاب کنند. هتل محل اسکان برای خود فرودگاه است. مواردی که ذکر کردیم از مصوبات ستاد کرونا است و افرادی که در قرنطینه می مانند خودشان باید هزینه را پرداخت کنند.
وضعیت کرونا در ایران؛ حدودا با ثباتوی درباره احتمال شیوع بیماری قارچ سیاه در ایران اظهار نمود: به صورت کلی از زمانی که کرونا به شکل های مختلف خویش را نشان داده است برنامه ای داریم در سطح بیمارستان ها و راهنماهای بالینی مرتبا بروز رسانی می شود و تابحال مورد این چنینی در سطح کشور نداشتیم و حتی در ارتباط با ویروس های جهش یافته هم محدود به مناطق جنوبی و تحت کنترل است. زمانی که اعلام می نماییم ویروس هندی، برزیلی و... است یعنی این همان ویروس ووهان است که جهشی در آن صورت گرفته و تبدیل به سوش غالب در یک کشور شده است و آن کشور آنرا گزارش ارائه کرده است. پس میتوان متصور شد در کشوری همان جهش صورت گیرد یعنی اگر ویروس برزیلی در ایران پیدا کنید الزاما به این مفهوم نیست که یک نفر از برزیل به ایران آماده باشد بلکه امکان دارد این جهش در همین ویروس ایران شکل گرفته باشد اما نوع جهش همان جهشی باشد که در برزیل هم وجود دارد. موج چهارم ما کاملا با ویروس انگلیسی بود که در حال کنترل شدن بود و وضعت کشور حدودا با ثبات است.
نانوایی ها و سوپرمارکت ها در صدر تخلفات کروناییرییسی همینطور اظهار داشت: از بدو شروع کرونا تابحال نانوایی ها جزو صنوفی بودند که رتبه اول عدم رعایت پروتکل ها را داشتند. از حدود ۳ هفته پیش سوپرمارکت ها رتبه اول را دارند. درمورد نانوایی ها موارد زیادی پلمب داشتیم اما همانطور که می دانید جزو مشاغل گروه یک هستند و نمی توان کلا آنها را بر مبنای رنگ بندی تعطیل کرد. بیشترین مشکل ما با نانوایی های سنتی است. البته تذکر به نانوایی ها تنها به خاطر عدم رعایت نکات بهداشتی در رابطه با کرونا نیست بلکه مشکلات دیگری هم دارند که مرتبا اخطار دریافت می کنند. تا زمانی که نانوایی های سنتی به این شیوه ادامه دهند کنترل شان دشوار می باشد.
منبع:

1400/03/05
23:00:38
5.0 / 5
343
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
کادایف kadaif

کادایف kadaif