کادایف

در دوران كرونا چقدر حواس مان به سالمندان بوده است؟

در دوران كرونا چقدر حواس مان به سالمندان بوده است؟

به گزارش کادایف یک متخصص آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت درباره اهمیت دوران سالمندی بخصوص در همه گیری کرونا ضمن اشاره به این که سالمندان از گروه های صدمه پذیر از همه جهات سلامت جسمی، روحی، روانی، عاطفی و اجتماعی هستند، این صدمه پذیری را باعث ریسک بیشتر در معرض خطر قرار گرفتن آنها دانست.


دکتر سیما قاسمی - استاد دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی در گفتگو با ایسنا، به مسئله تنهایی و انزوای سالمندان که قبل از پاندمی کرونا هم مطرح بود اشاره می کند و می افزاید: اغلب سالمندان به سبب فوت همسر، نزدیکان و بستگان، همینطور بیرون رفتن فرزندان از خانواده، باعث کاهش شبکه های اجتماعی و ارتباطی آنها و تشدید تنهایی و انزوای اجتماعی و در نهایت باعث افسردگی شان می شود و این مسئله در دوران پاندمی کرونا شدیدتر هم شده است.
این استاد دانشگاه ضمن اشاره به پژوهشی که در همین زمینه انجام داده می گوید: ۱۳ درصد از "سالمندان مقیم منزل" تهران، تنها زندگی می کنند و این میزان در زنان ۷ برابر بیشتر است. هم اکنون هم با وجود کرونا فرزندانی که خانه را ترک کرده اند حتی اگر در تهران زندگی کنند، کمتر به والدین سر می زنند.
وی در عین حال با اعلان اینکه آمارهای دقیقی از میزان افزایش تنهایی سالمندان در دست نیست، تاکید می کند: چیزی که مسلم است، این است که در دوران کرونا نیازهای عاطفی این گروه بیشتر از قبل شده است.
این استاد دانشگاه برای تأمین نیازهای عاطفی سالمندان راهکارهایی را هم پیشنهاد می دهد و می گوید: فراهم کردن محیط دلگرم کننده در منزل، اولین پیشنهاد است. افرادی که با سالمندان زندگی می کنند (همسر، فرزند، دوست) باید آموزش هایی را در خصوص شناخت علایم افسردگی دریافت نمایند و نسبت به آنها حساس باشند؛ در واقع محیط خانه را طوری فراهم نمایند که سالمندان کمتر احساس افسردگی داشته باشند. به صورت مثال از اشیاء قدیمی و مورد علاقه سالمند در چیدمان منزل یا از قاب تصاویر مورد علاقه وی استفاده گردد.
وی اختصاص زمانی برای صحبت با سالمند و گوش دادن به درد دل او را راهکار بعدی می داند و اضافه می کند: البته در شرایط کرونا میتوان به صورت تماس تلفنی، تصویری و یا با بهره گیری از ماسک و حفظ فاصله اجتماعی به صورت حضوری این ارتباط را تداوم بخشید.
این استاد دانشگاه در همین ارتباط به نتایج تحقیقی که بیان می کند سالمندانی که گوشی هوشمند دارند نسب به آنهایی که فاقد گوشی هوشمند هستند، میزان افسردگی کمتری دارند، اشاره می کند و می افزاید: وارد شدن به شبکه های اجتماعی در کاهش افسردگی سالمندان اثرگذار است؛ اما باید در نظر داشت که سالمند هم توان مالی لازم برای تهیه گوشی هوشمند و پرداخت هزینه اینترنت را داشته باشد.
فراهم کردن محیطی به دور از تنش ها و دور کردن سالمندان از اخبار بد و منفی بخصوص اخبار ناراحت کننده کرونا از دیگر سفارش های این متخصص ارتقای سلامت است.
قاسمی در بخش دیگر سخنانش به فعالیتهای کمیته امداد و بهزیستی در ارتباط با سالمندان می پردازد و در عین حال اعتقاد دارد که سازمان های تأمین کننده نیاز عاطفی سالمندان در کشور کم هستند و اغلب به سالمندان معلول و ناتوان کمک می رسانند.
وی با اشاره به اینکه میتوان از ظرفیت نیروهای انسانی کشور همچون جوانان و حتی سالمندان جوان تر (افراد ۷۵-۶۰ سال) که هنوز ناتوان نشده اند استفاده کرد، به پروژه " کارت زمان" در بعضی کشورها اشاره می کند و می گوید: در بعضی کشورها پروژه ای به نام کارت زمان وجود دارد که در آن افراد جوان و سالمندان جوان برای کمک به کهنسالان (افراد ۸۵ سال به بالا) اقدام می کنند. این پروژه به این صورت است که زمانی که این افراد برای هر یک از فعالیتهایی مانند صحبت کردن (هم نشینی)، خرید کردن، رفتن به مطب و... برای کهنسالان صرف می کنند، برایشان در جایی محاسبه و ذخیره می شود تا بعدها در دوران کهنسالی و یا هر زمان که نیازمند به کمک فرد دیگری بودند، افراد داوطلب و علاقه مند دیگری را برای کمک به آنها در اختیارشان قرار بگیرند.
وی در اینباره اضافه کرد: چنین پروژه هایی هزینه چندانی لازم ندارد و فقط نیازمند عرضه ضمانت اجرایی از جانب سیستم و یا سازمانی دولتی یا غیردولتی هستند که می توانند نگاه امیدوارانه تری را برای زمان کهنسالی افراد رقم بزنند.
قاسمی در ادامه ضمن اشاره به «ایجاد شرایط امن اقتصادی» بعنوان دغدغه های سالمندان بخصوص سالمندان بازنشسته و با تکیه بر این که بعضی سالمندان بعد از بازنشستگی مستمری بگیر هستند اما بعضی دیگر مانند کارگران روزمزد و یا فروشندگان و آنهایی که زیر پوشش ارگان خاصی نیستند، به معنای واقعی صدمه پذیر هستند، می افزاید: هزینه سالمندان پس از بازنشستگی افزایش می یابد (هزینه دارو، درمان، سایر هزینه های در ارتباط با فرزندان و نوه ها مانند تهیه هدیه و... ) اما منابع مالی شان کم می شود، که این مورد خود سبب ایجاد استرس و تنش در آنها می شود؛ اما اگر سیستم های حمایت کننده ای باشند که حداقل هزینه های درمان آنها را بر عهده بگیرند، از میزان تنش آنها کم می شود.
افزایش شبکه های اجتماعی از سوی سازمان های داوطلب و مردم نهاد و به وجود آوردن این سازمان ها در اجتماعات و محلات بگونه ای که سالمندان نیازمند را شناسایی و به آنها دسترسی پیدا کنند تا در موقع ضرورت بتوانند در جهت نیازشان به آنها کمک لازم را برسانند، از دیگر پیشنهادهای این متخصص است.
این متخصص آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت در بخش دیگر این گفتگو به مبحث کرونا بازمی گردد و برای تسهیل رعایت پروتکل ها برای سالمندان می گوید: سالمندان برای خرید روزمره نیاز دارند حداقل هفته ای یک مرتبه به بیرون از منزل بروند، در این صورت شاید بتوان گفت بهترین کار این باشد در صورت امکان نیروهای خدماتی تره بارهای محلی بتوانند با هزینه کم مایحتاجشان را درب منزل تحویل دهند. البته سالمندان هم می توانند در زمانی که ترافیک جمعیت کم است، برای خرید اقدام نمایند.
قاسمی با اعلان اینکه برخی از سالمندان هم هستند که به سبب کرونا و محدودیت ها به ندرت از منزل خارج می شوند که خود این مورد سبب مشکلات ناشی از کم تحرکی می شود، پیشنهاد می کند: میتوان سالمند را به انجام فعالیتهایی تشویق کرد که در آنها موفق بوده است. به صورت مثال اگر قبلا به گیاهان رسیدگی و یا از پرندگان نگهداری می کرده، این کار ها را انجام دهد.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی در ادامه ضمن اشاره به مضرات استفاده از انواع شوینده ها در این روزها، به خشکی طبیعی پوست سالمندان اشاره می کند و می افزاید: اطلاعات غلطی که در اختیار سالمندان قرار می گیرد، سبب ترس آنها می شود و به همین سبب آنها را بیش از اندازه به سمت استفاده از مواد ضدعفونی می کشاند که برایشان خطرآفرین است.
وی پیشنهاد می کند: سالمندان می توانند برای تماس با اشیاء آلوده از دستکش های پارچه ای قابل شست وشو استفاده کنند و هم مکان خاصی را برای قرار دادن اقلامی که از بیرون به منزل آورده می شوند، در نظر بگیرند که فقط همان قسمت را ضدعفونی کنند.
قاسمی با اعلان اینکه باید به سالمندان آموزش داد، در صورت نبود بیمار در منزل، نیازی به استفاده روزانه از مواد شوینده و ضدعفونی کردن نیست، تاکید می کند: سالمندان از وایتکس و مواد مشابه آن (اسیدی) که بخارات سمی دارند استفاده نکنند.
وی این نکته را هم یادآوری می کند که روش های جلوگیری از بیماری باید با دقت و حوصله بیشتر برای سالمندان توضیح داده شود.
این متخصص بهداشت با اشاره باردیگر به این که فعالیت بدنی افراد بخصوص سالمندان در دوران کرونا کاهش پیدا کرده است، بر آموزش تمرین های ورزشی ساده در منزل برای پیشگیری از صدمه های ناشی از کمبود تحرک تاکید و به انجام حرکت های ساده و کم خطر ورزشی اشاره و سفارش می کند: متخصصان آموزش بهداشت می توانند در این موارد و حتی موارد ذکرشده قبلی نقش مفید و موثری داشته باشند، همچون این که آنها می توانند زمانی را به سالمندان اختصاص دهند و با آنها در مورد نگرانی هایشان و این که چه چیزی سبب احساس بی انگیزگی در آنها شده است، صحبت کنند.
ایشان در ادامه ضمن اشاره به اتفاقات اخیر و بخصوص شرایط به وجود آمده به سبب کرونا که باعث کاهش انگیزه در سالمندان شده است می گوید: میتوان آنها را به دعاکردن، گوش دادن به موسیقی، دیدن برنامه تلویزیونی شاد و مورد علاقه سفارش کرد؛ در واقع آنها باید تا حد امکان از دیدن اخبار بد کرونا، مرگ و میر و دیدن صحنه های خشن اجتناب کنند.
او همینطور اشاره می کند: سامانه ۴۰۳۰ وزارت بهداشت می تواند در این حوزه کمک کننده باشد، این سامانه بخشی را برای سالمندان مختص کرده است و سالمندان خیلی خوب در مورد مسائل متعدد راهنمایی می شوند.
این متخصص آموزش های بهداشتی همینطور ضمن تاکید بر اهمیت مبحث تقویت سیستم ایمنی سالمندان سفارش می کند: سالمندان بخصوص خانم ها مصرف مکمل "کلسیم- دی" را به صورت روزانه حداقل ۵۰۰ میلی گرم و مصرف قرص "ویتامین دی " ۵۰۰۰۰ واحدی به صورت ماهانه داشته باشند. البته ما پزشک نیستیم و باید مصرف مکمل ها در دوران سالمندی طبق دستور پزشک و در صورت نداشتن تغذیه سالم و کمبود مصرف میوه و سبزیجات باشد.
او در آخر بر اهمیت تغذیه سالم در سالمندان تاکید می کند و می گوید: سالمندان روزانه مقدار کافی آب و مایعات بنوشند، لبنیات کم چرب مصرف کنند، نمک روزانه مصرفی آنها هنگام طبخ غذا، سالاد و... به اندازه یک قاشق چایخوری سرصاف باشد و عدم استفاده از غذاهای پرچرب و سرخ شده هم را هم رعایت نمایند.
منبع:

1400/03/08
22:29:18
5.0 / 5
249
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
کادایف kadaif

کادایف kadaif