کادایف

علت افزایش موارد سرخك در كشور

علت افزایش موارد سرخك در كشور

به گزارش کادایف رئیس اداره بیماری های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت با تکیه بر ضرورت واکسیناسیون بموقع کودکان، اظهار داشت: متاسفانه شیوع بیماری کرونا، گسترش شیوع سرخک در مرزها، افزایش بار کاری کارکنان بهداشتی و تبلیغات ضد واکسن سبب گشته است تابحال امسال ۲۴ مورد مبتلا شدن به سرخک گزارش شود.


دکتر سید محسن زهرایی در گفتگو با ایسنا، درباره موارد بروز سرخک در ایران، اظهار داشت: از آغاز سال جاری تابحال ۲۴ مورد مبتلا شدن به سرخک گزارش شده است که عمده آنها در ارتباط با استان سیستان و بلوچستان است اما مواردی از بیماری هم در استانهای هرمزگان، خراسان رضوی و تهران مشاهده شده است؛ این درحالیست که در سال ۱۳۹۹ هم ۳ مورد مبتلا شدن به سرخک گزارش شده است.
سرخک؛ مسری ترین بیماری عفونیواکسن؛ مهم ترین سد حفاظتی مقابل سرخکوی اضافه کرد: سرخک مسری ترین بیماری عفونی است. اگر درمورد کرونا اعلام می شود که هر یک مبتلا می تواند ۲ تا ۳ نفر را بیمار کند، در مورد سرخک هر یک بیمار در تماس با افراد دیگر می تواند تا ۱۸ نفر را بیمار کند؛ ازاین رو سرخک بسیار مسری است و باید در نظر داشت که مهم ترین سد حفاطتی ما در این بیماری واکسیناسیون است و می بایست پوشش واکسیناسیون کودکان در حد بالایی بماند تا بتواند جلوی چرخش ویروس را بگیرد.
وضعیت سرخک در کشورهای همسایهوی با تکیه بر این که بیماری های عفونی محدود به مرزهای جغرافیایی سیاسی نمی شوند، اظهار نمود: بیماری های عفونی به سادگی می توانند میان کشورها جابه جا شوند؛ در نتیجه وقتی یک بیماری بر مبنای پوشش واکسیناسیون بالا در یک کشور کاهش پیدا کند به آن معنا نیست که بیماری در آن منطقه تمام شده است. کشور ما در محلی قرار دارد که در مرزهای افغانستان، پاکستان و حتی عراق موارد سرخک بسیار بالایی داریم و علت این مورد هم پوشش واکسیناسیون ناکافی در این کشورها بویژه در افغانستان و پاکستان است. پوشش واکسیناسیون ضعیف این کشورها سبب می شود بیماری هایی مثل فلج اطفال هنوز در این کشورها در چرخش باشد. این کشورها برای کنترل سرخک تلاش می کنند تا از برنامه واکسیناسیون تکمیلی استفاده کنند یعنی در سال دو یا سه نوبت در سطح کشور یا برخی مناطق که طغیان سرخک بیشتر است به صورت همگانی مبادرت به یک نوبت واکسیناسیون کودکان گروه هدف می کنند.
زهرایی افزود: در یک سال و نیم گذشته به علت پاندمی کرونا عملیات واکسیناسیون تکمیلی متوقف گردید یا کیفیت اجرای آن دیگر مانند قبل نبود بنابراین سرخک که در افغانستان و پاکستان بیماری بسیار شایعی است، طی ماه ها اخیر به وضعیت حادی رسید به شکلی که در نقشه هایی که سازمان بهداشت جهانی از این دو کشور منتشر می کند شیوع بسیار بالای سرخک کاملا مشهود است. وقتی بیماری در هر کشوری در هر نقطه جهان شایع شود می تواند به نقاط دیگر هم برسد. همانطور که کرونا ابتدا در چین مشاهده شد اما هم اکنون تمام کشورهای دنیا درگیر آن شدند. وقتی یک بیماری می تواند از کشورهای همسایه به کشور ما هم برسد حتی امکان دارد افرادی که پیش تر ایمن شدند هم در رویارویی بالا با بیماری، باز هم مبتلا شوند.
دستیابی ایران به تاییدیه حذف سرخک و سرخجه در سال ۹۸لزوم ادامه برنامه واکسیناسیون در کشوروی ضمن اشاره به دستیابی ایران به تاییدیه حذف سرخک و سرخجه از کشور در سال ۱۳۹۸، خاطرنشان کرد: کشور عمان و بحرین هم موفق به دریافت این تاییدیه شدند اما از نظر سطح درآمدی و تعداد جمعیت با ما قابل مقایسه نبودند و دستیابی ما به این تاییدیه نشان دهنده برنامه اجرایی خوب واکسیناسیون در ایران و مشارکت مردم است که در مجاورت کشورهای ذکر شده توانستیم به تاییدیه حذف سرخک و سرخجه برسیم. اما باید بدانیم این تاییدیه ماندگار نیست و قرار نیست با دریافت تاییدیه همه مشکلات یک دفعه برطرف شود. برنامه واکسیناسیون باید با قدرت ادامه یابد و حساسیت نظام مراقبت هم افزایش یابد. البته در کنار این موارد نمی توانیم از نقش همکاری مردم غافل شویم.
وی ضمن اشاره به این که تجربه بازگشت مجدد سرخک به کشورها وجود دارد، تصریح کرد: مثلا در کشور انگلستان همان سالی که ما توانستیم تاییدیه حذف سرخک را بگیریم، آنها تاییدیه حذف را به علت شیوع بالای بیماری از دست دادند. ازاین رو مراقبت از پوشش واکسیناسیون اهمیت بالایی دارد. موضوع مهم این است که شرایط کرونا به هیچ وجه نباید سبب شود که خانواده ها فکر کنند که می توانند واکسیناسیون کودکان را به تعویق اندازند، واکسینه نشدن کودکان و نوزادان مانند این است که آنها را آماده نماییم تا در معرض خطر سرخک قرار گیرند. ازاین رو دقت در واکسیناسیون کودکان اهمیت بسیار بالایی دارد.
رییس اداره بیماری های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت با اشاره به اینکه واکسیناسیون همه افراد ساکن در کشور مجانی است، افزود: در بعضی بررسی ها مشخص شد پوشش واکسیناسیون برخی اتباع ساکن در ایران به صورت مفهوم داری کمتر از واکسیناسیون کودکان ایرانی است؛ چونکه شاید فکر کنند واکسن در اختیارشان قرار نمی گیرد اما باید بدانند واکسن در اختیار آنها قرار خواهد گرفت و در عرضه واکسن برای ما ملیت فرقی ندارد و همه بچه های کشور چه ایرانی و چه غیر ایرانی باید از پوشش بالای واکسیناسیون برخوردار شوند.
وی اظهار داشت: در نهایت اگر خانواده ها حس کردند فرزندشان تب دارد یا دانه هایی روی صورت و بدنش زد حتما به پزشک اطفال رجوع کنند و خواستار دریافت اقدامات تشخیصی و درمانی باشند.
جریان ضد واکسن در دنیا!وی ضمن اشاره به وجود لابی ضد واکسن در دنیا، اظهار نمود: برای این جریان فرقی میان واکسن کرونا و واکسن سرخک و... وجود ندارد؛ بعضی از این گروه ها دنبال آن هستند که به هر شکلی ضد واکسیناسیون تبلیغات کنند. این حرکت صدمه زا است. هم اکنون در مورد کرونا می بینیم چیزی که می تواند ما را از بیماری نجات دهد همین پیدا شدن واکسن موثر ضد بیماری است. بعضی اوقات که واکسیناسیون به حد بالایی می رسد دیگر آن بیماری مشکل جدی برای ما نخواهد بود مانند بیماری فلج اطفال و این مورد امکان دارد سبب شود خانواده ها فکر کنند که خب بیماری دیگر وجود ندارد و از واکسن زدن فرزندشان خودداری کنند؛ اما، کرونا نشان داد واکسن یک موهبت است و نباید واکسن ها و توفیقات فعلی خویش را از دست دهیم.
تاثیر کرونا بر پوشش واکسیناسیون در کشورزهرایی با اشاره به اینکه انتشار کرونا بر پوشش واکسیناسیون اثرگذار بوده است، اظهار داشت: اول به خاطر نگرانی خانواده ها از حضور در مراکز بهداشتی برای دریافت واکسن و دوم به علت این که همکاران سیستم بهداشتی هم طی ۱۵ ماه اخیر شدیدا پیگیر موارد در ارتباط با کووید۱۹ بودند و نیروی جدیدی هم در سیستم بهداشتی اضافه نشده است. در نتیجه امکان دارد فرصت پیگیری عدم رجوع برخی برای دریافت واکسن توسط همکاران ما کمتر شده باشد.
افزایش موارد سرخک در کشوروی اظهار داشت: در کل جمیع این شرایط بخصوص افزایش موارد بیماری سرخک در مرزها سبب بروز بیشتر بیماری در کشور شده است و خانواده ها و پزشکان باید بدانند بیماری سرخک تمام نشده است.
وی درباره میزان پوشش واکسیناسیون در کشور، اضافه کرد: خوشبختانه پوشش واکسیناسیون در کشور همچنان بالای ۹۵ درصد است اما باید به جایی برسیم که مطمئن باشیم که حتی واکسیناسیون یک کودک هم به تعویق نیفتاده است.
منبع:

1400/03/11
10:27:36
5.0 / 5
220
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , پزشك , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
کادایف kadaif

کادایف kadaif