کادایف

نیم میلیون نفر در آلمان از عوارض بلندمدت كووید ۱۹ رنج می برند

نیم میلیون نفر در آلمان از عوارض بلندمدت كووید ۱۹ رنج می برند

به گزارش کادایف یک مطالعه پزشکی نشان داده است از هر ۱۰ نفری که در آلمان به کرونا مبتلا شده و بهبود یافته اند، یک نفر گرفتار عوارض بلندمدت این بیماری است.


به گزارش کادایف به نقل از ایسنا، یک سال و نیم از شیوع پاندمی کرونا می گذرد. تا کنون اغلب نگاه ها به آمار فوت شدگان بر اثر بیماری کووید ۱۹ و میزان درگیری بخش های مراقبت ویژه بیمارستان ها با این بیماران بوده است.
در آلمان که چند هفته ای است این آمارها کاهش یافته، زمان آن است که نگاهی به وضعیت بهبودیافتگان از کووید ۱۹ انداخته شود. کسانی که با وجود بهبودی، ماه هاست همچنان درگیر عوارض این بیماری هستند و زندگی روزمره آنها تحت تأثیر قرار گرفته است.
وزیر آموزش و تحقیقات آلمان روز دوشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی دولت اعلام نمود که تخمین زده می شود از هر ۱۰ نفری که از کووید ۱۹ بهبود پیدا کرده اند، یک نفرشان گرفتار عوارض بلندمدت این بیماری است.
آنیا کارلیچک اظهار داشت: برای آلمان این بدان معناست که به صورت متوسط حدود ۳۵۰ هزار نفر درگیر هستند و به نظر من این رقم بسیار بالایی است.
اشتفان شرایبر، مدیر موسسه زیست شناسی مولکولی بالینی در کلینیک دانشگاه ایالت شلسویگ هولشتاین که در این کنفرانس مطبوعاتی در کنار وزیر آموزش و تحقیقات بود اظهار داشت که به نظر او هم رقم واقعی حتی می تواند بالاتر از این باشد.
شرایبر اظهار داشت: نخستین داده هایی که ما از یک بررسی میان دوره ای به دست آوردیم نشان می دهند درصد کسانی که بین شش تا ۱۰ ماه بعد از بهبودی، از عوارض شدید کرونا رنج می برند، عددی دورقمی است.
به قول این متخصص، عوارض کرونا برای این افراد به حدی شدید می باشد که یا اصلا نمی توانند کار کنند یا در صورت کار کردن، قادر به انجام کار به شکلی موثر نیستند و کیفیت زندگی آنها به شدت تغییر می کند. شرایبر آمار این افراد را به صورت متوسط حدود ۵۰۰ هزار نفر اعلام نمود.
اما چرا بعضی از مبتلایان گرفتار عوارض بلندمدت کرونا می شوند و برخی دیگر نه؟
برای پاسخ دادن به این پرسش، وزارت آموزش و تحقیقات آلمان مبلغ پنج میلیون یورو در اختیار مؤسسات تحقیقاتی گذاشته است. به قول وزیر تحقیقات، این نخستین قدم است چون که عوارض بلندمدت کووید ۱۹ روی سلامتی جامعه، چالشی جدی برای دولت آلمان است.
اشتفان شرایبر هم تاکید می کند که سرمایه گذاری جهت بررسی این مورد بسیار مهم می باشد چون که تعداد مبتلایان به عوارض بلندمدت کرونا در آلمان از تعداد مبتلایان به برخی بیماری های شایع هم بیشتر است و باید هرچه سریعتر علل این مساله روشن شود.
سردرد، خستگی مفرط، مشکل تمرکز و حدود ۵۰ عارضه دیگر برای بهبود یافتگان کووید ۱۹ شناسایی شده است. محققان درحال بررسی این مورد هستند که چرا مبتلایان ماه ها بعد از عفونت ویروسی از مشکلات جدیدی رنج می برند که اکثرا هیچ ربطی به بیماری آنها ندارد و در دوران بیماری به آن گرفتار نبوده اند.
وزیر آموزش و تحقیقات آلمان از ۵۰ عارضه سخن گفته که "بسیار شخصی و موردی" هستند و از بیماری به بیمار دیگر متفاوتند.
به گزارش دویچه وله، اشتفان شرایبر هم گفته است که اینها دیگر عوارض طولانی مدت کووید نیستند بلکه خودش یک بیماری جدید است. در ضمن این عوارض ربطی به شدت بیماری کووید ندارند، یعنی صرف نظر از این که بیماری شدید یا خفیف بوده این عوارض در بعضی افراد به وجود می آیند.
به قول این محقق، هیچ دارو و روش خاص درمانی برای این عوارض وجود ندارد و در اغلب موارد بیماران حتی نمی دانند به چه پزشکی باید رجوع کنند.
همچون دیگر کشورهایی که تجربه مشابهی در این حوزه داشته میتوان به انگلیس اشاره نمود و الان متخصصان و پژوهشگران در آلمان مقرر است در چندین پروژه گسترده مطالعاتی، پاسخی برای این پرسش بیابند.
منبع:

1400/03/12
22:48:32
5.0 / 5
338
تگهای خبر: آموزش , بیماری , پزشك , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
کادایف kadaif

کادایف kadaif